Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 sierpnia 2016 r.
21:05

Drzewa wzdłuż ul. Nałęczowskiej zagrażają, czy nie? Będzie szczegółowy przegląd

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
112 25 A A

Będzie kolejny, szczegółowy przegląd drzew rosnących wzdłuż ul. Nałęczowskiej. Zajmie się tym dendrolog, któremu takie badanie zleca Urząd Miasta. Ma to dać odpowiedź na pytanie, czy zasadne są twierdzenia, że stare drzewa są osłabione i stwarzają tu zagrożenie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podobny przegląd wzdłuż ul. Nałęczowskiej już się odbył i to stosunkowo niedawno, bo w połowie czerwca. – Zlecamy drugi, żeby fachowiec jeszcze raz obejrzał to, co urzędnik mógł przeoczyć – wyjaśnia Józef Piotr Wrona z Biura Miejskiego Architekta Zieleni.

Drugi przegląd ma potwierdzić lub rozwiać obawy części mieszkańców. Obaw jest sporo, bo obsadzona drzewami ul. Nałęczowska dla jednych jest malownicza, ale dla innych po prostu przerażająca. Ci pierwsi widzą tu piękną aleję, zaś drudzy czyhające na nich pnie i konary, zwłaszcza w trakcie wichur.

– Rosnące drzewa stwarzają zagrożenie dla życia i mienia – stwierdziła ostatnio miejska radna Monika Orzechowska (PO) w piśmie do prezydenta Lublina, w którym domagała się przeprowadzenia dokładnego przeglądu drzew od skrzyżowania z ul. Strumykową do granicy miasta. Proponowała wręcz, by w pniach wywiercić dziury i zbadać, czy w środku nie są spróchniałe.

Oficjalna odpowiedź właśnie do Orzechowskiej nadeszła. Prezydent odpisał jej, że oględziny prowadzono tu stosunkowo niedawno, bo w połowie czerwca. – Do usunięcia zakwalifikowano 4 sztuki drzew – odpisuje radnej Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Jedno z tych czterech drzew „usunęło się” samo, bo na początku lipca przewrócił je porywisty wiatr. Kilka dni później zostało wywiezione.

Pozostałe trzy drzewa jeszcze czekają na wycinkę. – Niezbędne prace zostaną wykonane niezwłocznie po uzyskaniu decyzji w sprawie wycinki drzew – czytamy w odpowiedzi Żuka. Pisma z prośbą o zgodę na cięcia trafiły do marszałka województwa oraz miejskiego architekta zieleni.

Czy na tym wycinki się skończą? O tym przesądzić ma teraz ekspert wynajęty przez miasto. – Bo co innego urzędnik, a co innego biegły dendrolog – tłumaczy Wrona. – Wystąpiliśmy w tej sprawie do inspektora nadzoru, który ma bardzo dokładnie obejrzeć drzewa. Jeśli uzna, że któreś z nich stwarza zagrożenie, to jego zdanie będzie dla nas kluczowe, bo najważniejsze jest życie ludzkie.

Badanie drzew zaplanowane jest na wrzesień.

Na początku lipca na jadącego od strony Lublina volkswagena transportera spadło drzewo znajdujące się z prawej strony ul. Nałęczowskiej. Wybiło szybę i zmiażdżyło przód auta. Poszkodowany został 25-letni kierowca, mieszkaniec Sieprawic. Ulica była całkowicie zablokowana. 

Czytaj więcej o:

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 sierpnia 2016 o 10:13
czas najwyższy żeby z tym zrobić porzadek
Avatar
Gość / 12 sierpnia 2016 o 07:40
ciekawe gdzie pojdzie drzewo ze scietych drzew?
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2016 o 22:15
"Gość (dzisiaj o 11:22) 0 Zgłoś do moderatora Wyciąć wszystkie drzewa i będzie problem z głowy. Po co się martwić, przyroda nie jest potrzebna to tylko wymysł ekologów :) CHyba kogos niezle pogięło, żeby pisac takie bzdury. Wiadomo, ze przy drogach drzewo to niebezpieczenstwo, niewazne czy zdrowe, młode czy stare i sprochniałe. Tobie, ktory pisałes ten "inteligentny" komentarz zycze zebys na własnej skorze przekonał sie vo do tego
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2016 o 11:22
Wyciąć wszystkie drzewa i będzie problem z głowy. Po co się martwić, przyroda nie jest potrzebna to tylko wymysł ekologów :)
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2016 o 11:22
Tak wyciąć wszystkie drzewa, krzewy również, a co śmiecą, liście lecą, ludzie mają uczulenia. Wyciąć, wyciąć i oddychać spalinami. Zdrowia życzę takim mądrym bo na rozum może już za późno!!!!! Najgorsi są tacy, którzy przenoszą się na wieś a później zadręczają sąsiadów, że za płotem rosną drzewa i im przeszkadzają!
Avatar
kad / 11 sierpnia 2016 o 10:31
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Te drzewa mają na sumieniu dziesiątki ludzi ci którzy ich tak bronią niech sobie ich wezmą na swoje posesje kiedyś nie do pomyślenia teraz są do tego celu skuteczne maszyny.czy ktoś widział aby w normalnym kraju drzewa wrastały w tak uczęszczane drogi może w końcu znajdzie się ktoś kto ma wszystkie klepki i zrobi z tym porządek.a te drzewa koniecznie trzeba przekazać wraz z korzeniami ich obrońcom ponosząc jednorazowy koszt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Taaaaa... drzewa piją wóde i pijane, pędząc 100km/h, wychodzą na środek drogi stwarzając zagrożenie dla przedstawicieli homo sapiens popychających przepisowe 50 km/h w swoich blaszano/plastikowych bolidach.
Taaaaa... drzewa piją wóde i pijane, pędząc 100km/h, wychodzą na środek drogi stwarzając zagrożenie dla przedstawicieli homo sapiens popychających przepisowe 50 km/h w swoich blaszano/plastikowych bolidach. rozwiń
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2016 o 10:03
TE DRZEWA ROSNĄ W PASIE DROGOWYM ! Jak jeździło się konikami i na dodatek w zimie po zaspach to drzewa nie przeszkadzały po szybkości były małe i nasilenie ruchu minimalne a na nieodśnieżanych wówczas drogach pozawalały dojechać do celu. Czasy koników już minęły, szybkość i ruch jest coraz większy i drzewa powinny rosnąć poza pasem drogowym Pas drogowy to nie tylko asfalt ale również pobocza i rowy odwadniające i td, to jest o wiele metrów szerokości więcej niż myślą pseudo ekolodzy przyrodnicy.
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2016 o 09:50
Te drzewa mają na sumieniu dziesiątki ludzi ci którzy ich tak bronią niech sobie ich wezmą na swoje posesje kiedyś nie do pomyślenia teraz są do tego celu skuteczne maszyny.czy ktoś widział aby w normalnym kraju drzewa wrastały w tak uczęszczane drogi może w końcu znajdzie się ktoś kto ma wszystkie klepki i zrobi z tym porządek.a te drzewa koniecznie trzeba przekazać wraz z korzeniami ich obrońcom ponosząc jednorazowy koszt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2016 o 09:18
Chłopstwo obsiadło miejskie urzędy i wnosi swoja przeoraną pługiem oświeconą myśl. Zamiast sadzić drzewa - zabija to, co stanowi piękno. Czy to drzewa wpadają na rozpędzone samochody, czy raczej kierowcy-idioci? Czy to w drzewa są winne TRAGICZNEGO stanu nawierzchni na Naleczowskiej, czy raczej kontrolerzy robót drogowych i nasza wschodnia mentalność partaczy?! Wściekłość, z jaką wycinane są drzewa od kilku lat, kojarzy się z "wrazliwoscia" orków z "Wladcy Pierścieni". Ulica Nałeczowska juz wygląda tragicznie, szczególnie od skrzyżowania z Al. Krasnicka do Zagonowej; oszpećcie ją jeszcze bardziej, lubelskie buraki! Każdy z was, urzędasów-prostaków, powinien na co dzień nosic maskę orków, bo serce macie podobnie czarne.
Chłopstwo obsiadło miejskie urzędy i wnosi swoja przeoraną pługiem oświeconą myśl. Zamiast sadzić drzewa - zabija to, co stanowi piękno. Czy to drzewa wpadają na rozpędzone samochody, czy raczej kierowcy-idioci? Czy to w drzewa są winne TRAGICZNEGO stanu nawierzchni na Naleczowskiej, czy raczej kontrolerzy robót drogowych i nasza wschodnia mentalność partaczy?! Wściekłość, z jaką wycinane są drzewa od kilku lat, kojarzy się z "wrazliwoscia" orków z "Wladcy Pierścieni". Ulica Nałeczowska juz wygląda tragicznie, szczególni... rozwiń
Avatar
Podatnik / 11 sierpnia 2016 o 09:10
Polecam zapoznanie się z opinią biegłego z roku 2006. Nie zostawił suchej nitki o stanie  drzew jak i związanym bezpośrednio z nimi bezpieczeństwie na tej ulicy. Opinia robiona była na wniosek LOP. Na dzisiaj - wyjazd z ul.Ślężan : z prawej strony nic nie widać . Drzewa nigdy nie były pielęgnowane,rosły sobie po prostu.
Avatar
Gość / 12 sierpnia 2016 o 10:13
czas najwyższy żeby z tym zrobić porzadek
Avatar
Gość / 12 sierpnia 2016 o 07:40
ciekawe gdzie pojdzie drzewo ze scietych drzew?
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2016 o 22:15
"Gość (dzisiaj o 11:22) 0 Zgłoś do moderatora Wyciąć wszystkie drzewa i będzie problem z głowy. Po co się martwić, przyroda nie jest potrzebna to tylko wymysł ekologów :) CHyba kogos niezle pogięło, żeby pisac takie bzdury. Wiadomo, ze przy drogach drzewo to niebezpieczenstwo, niewazne czy zdrowe, młode czy stare i sprochniałe. Tobie, ktory pisałes ten "inteligentny" komentarz zycze zebys na własnej skorze przekonał sie vo do tego
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2016 o 11:22
Wyciąć wszystkie drzewa i będzie problem z głowy. Po co się martwić, przyroda nie jest potrzebna to tylko wymysł ekologów :)
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2016 o 11:22
Tak wyciąć wszystkie drzewa, krzewy również, a co śmiecą, liście lecą, ludzie mają uczulenia. Wyciąć, wyciąć i oddychać spalinami. Zdrowia życzę takim mądrym bo na rozum może już za późno!!!!! Najgorsi są tacy, którzy przenoszą się na wieś a później zadręczają sąsiadów, że za płotem rosną drzewa i im przeszkadzają!
Avatar
kad / 11 sierpnia 2016 o 10:31
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Te drzewa mają na sumieniu dziesiątki ludzi ci którzy ich tak bronią niech sobie ich wezmą na swoje posesje kiedyś nie do pomyślenia teraz są do tego celu skuteczne maszyny.czy ktoś widział aby w normalnym kraju drzewa wrastały w tak uczęszczane drogi może w końcu znajdzie się ktoś kto ma wszystkie klepki i zrobi z tym porządek.a te drzewa koniecznie trzeba przekazać wraz z korzeniami ich obrońcom ponosząc jednorazowy koszt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Taaaaa... drzewa piją wóde i pijane, pędząc 100km/h, wychodzą na środek drogi stwarzając zagrożenie dla przedstawicieli homo sapiens popychających przepisowe 50 km/h w swoich blaszano/plastikowych bolidach.
Taaaaa... drzewa piją wóde i pijane, pędząc 100km/h, wychodzą na środek drogi stwarzając zagrożenie dla przedstawicieli homo sapiens popychających przepisowe 50 km/h w swoich blaszano/plastikowych bolidach. rozwiń
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2016 o 10:03
TE DRZEWA ROSNĄ W PASIE DROGOWYM ! Jak jeździło się konikami i na dodatek w zimie po zaspach to drzewa nie przeszkadzały po szybkości były małe i nasilenie ruchu minimalne a na nieodśnieżanych wówczas drogach pozawalały dojechać do celu. Czasy koników już minęły, szybkość i ruch jest coraz większy i drzewa powinny rosnąć poza pasem drogowym Pas drogowy to nie tylko asfalt ale również pobocza i rowy odwadniające i td, to jest o wiele metrów szerokości więcej niż myślą pseudo ekolodzy przyrodnicy.
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2016 o 09:50
Te drzewa mają na sumieniu dziesiątki ludzi ci którzy ich tak bronią niech sobie ich wezmą na swoje posesje kiedyś nie do pomyślenia teraz są do tego celu skuteczne maszyny.czy ktoś widział aby w normalnym kraju drzewa wrastały w tak uczęszczane drogi może w końcu znajdzie się ktoś kto ma wszystkie klepki i zrobi z tym porządek.a te drzewa koniecznie trzeba przekazać wraz z korzeniami ich obrońcom ponosząc jednorazowy koszt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2016 o 09:18
Chłopstwo obsiadło miejskie urzędy i wnosi swoja przeoraną pługiem oświeconą myśl. Zamiast sadzić drzewa - zabija to, co stanowi piękno. Czy to drzewa wpadają na rozpędzone samochody, czy raczej kierowcy-idioci? Czy to w drzewa są winne TRAGICZNEGO stanu nawierzchni na Naleczowskiej, czy raczej kontrolerzy robót drogowych i nasza wschodnia mentalność partaczy?! Wściekłość, z jaką wycinane są drzewa od kilku lat, kojarzy się z "wrazliwoscia" orków z "Wladcy Pierścieni". Ulica Nałeczowska juz wygląda tragicznie, szczególnie od skrzyżowania z Al. Krasnicka do Zagonowej; oszpećcie ją jeszcze bardziej, lubelskie buraki! Każdy z was, urzędasów-prostaków, powinien na co dzień nosic maskę orków, bo serce macie podobnie czarne.
Chłopstwo obsiadło miejskie urzędy i wnosi swoja przeoraną pługiem oświeconą myśl. Zamiast sadzić drzewa - zabija to, co stanowi piękno. Czy to drzewa wpadają na rozpędzone samochody, czy raczej kierowcy-idioci? Czy to w drzewa są winne TRAGICZNEGO stanu nawierzchni na Naleczowskiej, czy raczej kontrolerzy robót drogowych i nasza wschodnia mentalność partaczy?! Wściekłość, z jaką wycinane są drzewa od kilku lat, kojarzy się z "wrazliwoscia" orków z "Wladcy Pierścieni". Ulica Nałeczowska juz wygląda tragicznie, szczególni... rozwiń
Avatar
Podatnik / 11 sierpnia 2016 o 09:10
Polecam zapoznanie się z opinią biegłego z roku 2006. Nie zostawił suchej nitki o stanie  drzew jak i związanym bezpośrednio z nimi bezpieczeństwie na tej ulicy. Opinia robiona była na wniosek LOP. Na dzisiaj - wyjazd z ul.Ślężan : z prawej strony nic nie widać . Drzewa nigdy nie były pielęgnowane,rosły sobie po prostu.
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej 0

11 mln zł trafi do przedsiębiorców z województwa lubelskiego w formie pożyczek na rozwój usług turystycznych. Zgodnie z podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) w dalszym ciągu przyjmuje od przedsiębiorców wnioski o pożyczki preferencyjne.

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje 39 0

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 18 17

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 0 1

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 5 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 1 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 10 5

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 29 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 2

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 1 2

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej 0 7

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna uległ na wyjeździe drużynie Puszczy Niepołomice 0:2 i na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu mocno skomplikował sobie szansę na zachowanie miejsca na zapleczu Lotto Ekstraklasy

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 7 0

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra