sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

"Drzewo skończyło już swój żywot". Co stanie w miejscu 120-letniego Baobabu?

Dodano: 19 grudnia 2016, 12:28

Ostatnia aktualizacja: 19 grudnia 2016, 21:24

Fatalnie brzmią wyniki poniedziałkowych badań Baobabu. Słynna topola z pl. Litewskiego zamiera, może runąć i trzeba ją wyciąć.– Musimy zacząć procedurę jej usuwania – mówią w Ratuszu. Okazuje się, że topolę dobiły... zwykłe boczniaki. Takie same, jak te ze sklepów.

Drzewo badał w poniedziałek zamówiony przez miasto dendrolog z Uniwersytetu Przyrodniczego. Miał sprawdzić, w jakiej kondycji jest pomnikowa topola, od której 12 grudnia odłamał się konar. Dwaj eksperci już w zeszłym tygodniu orzekli, że drzewo jest nie do odratowania. Decydujące miało być wczorajsze badanie tomografem.

– To co wcześniejsze ekspertyzy wykazały, myśmy niestety potwierdzili – mówi dr Wojciech Durlak z Uniwersytetu Przyrodniczego. Tłumaczy, że tylko 15 proc. pnia to drewno „sprawne technicznie”. – To drzewo jest w stanie zamierania – przyznaje. – Mamy do czynienia z bardzo zaawansowanym rozkładem pnia.

Baobab od dawna był w złym stanie, ale teraz definitywnie wykończyły go grzyby. O tym jak bardzo przeżarły pień świadczy fakt, że na drzewie pełno jest owocników grzyba. – To boczniak ostrygowaty – informuje Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. Tak, to dokładnie taki sam boczniak, jak ten dostępny na sklepowych półkach.

Dendrolog nie widzi już szans na uratowanie topoli. – Można stwierdzić, że to drzewo skończyło już swój żywot – stwierdza Durlak. Przyznaje, że Baobab jest już niestabilny i może stanowić zagrożenie dla otoczenia. – Według mnie definitywnie nadaje się do wycięcia.

Ratusz już zapowiada, że „zacznie procedurę usuwania drzewa”. – Wiemy, że to najważniejsze drzewo dla mieszkańców, sentymentalnie jest bardzo ważne, ale musimy brać pod uwagę to, co mówią specjaliści – stwierdza Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni.

Wycinka może dojść do skutku dopiero w marcu lub kwietniu, bo tyle trwają procedury. * Najpierw Urząd Miasta musi poprosić o opinię Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. * Kolejny krok to uchwała Rady Miasta, która (najwcześniej w lutym) zdecyduje, czy wykreślić drzewo z listy pomników przyrody. * A ostateczna decyzja należy do wojewódzkiego konserwatora zabytków.

– Będę podchodził do sprawy z dużą ostrożnością – zastrzega Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków. – To jest bardzo ważne drzewo, symbol Lublina, będę oczekiwał ekspertyz. Czekam na oficjalny wniosek ze strony miasta.

Jeśli Ratusz przebrnie przez procedurę związaną z wycinką, to z Baobabem pożegnamy się w marcu lub kwietniu. Do tego czasu drzewo ma być otoczone płotem ustawionym nieco dalej od pnia, by zabezpieczyć większy teren.

Co stanie w miejscu 120-letniego Baobabu?

Ratusz czeka na sugestie mieszkańców. W grę może wchodzić zarówno posadzenie tu nowego, podrośniętego już drzewa (mowa o lipie lub dębie), jak też upamiętnienie Baobabu i jego rozmiarów choćby poprzez ustawienie rzeźby. Propozycje przyjmowane są przez Ratusz pod adresem mailowym baobab@lublin.eu. – Wszystko będziemy rozpatrywać – zapewnia Pawlikowska. – Być może nawet jakieś głosowanie przeprowadzimy.

Miasto deklaruje też, że wycięta topola nie zostanie potraktowana jak odpad. – Nie przeznaczymy reszty Baobabu na opał – obiecuje miejski architekt zieleni.

WIDEO

h~
UIO
Użytkownik niezarejestrowany
(45) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

h~
h~ (20 grudnia 2016 o 13:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"proces lęgowy" ??!!!
Rozwiń
UIO
UIO (20 grudnia 2016 o 11:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tulipanowca, wszak to jedno z nawyższych drzew na Świecie. W naszym klimacie dobrze się miewa. TULIPAOWIEC.
Rozwiń
Gość
Gość (20 grudnia 2016 o 09:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wycięta topola nie zostanie potraktowana jak odpad - :)) - resztki zostana zabalsamowane, umieszczoe w szklanym ogrooooooomnym sarkofagu i " za biletamy" pokazywane , hej !
Rozwiń
Gość
Gość (20 grudnia 2016 o 09:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko sekwoja
Rozwiń
Gość
Gość (20 grudnia 2016 o 07:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A postawić taborecik, dla Wielkiej Polki Jarosławy Kaczyńskiej.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (45)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!