sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Ducha-Sikorskiego-Solidarności. Jedno skrzyżowanie, 535 pytań od wykonawców

Dodano: 10 grudnia 2015, 16:07
Autor: Dominik Smaga

W trakcie przebudowy skrzyżowania usunięte mają być 1703 drzewa, fot. Maciej Kaczanowski<br />
W trakcie przebudowy skrzyżowania usunięte mają być 1703 drzewa, fot. Maciej Kaczanowski

O tydzień opóźni się przetarg na przebudowę skrzyżowania al. Solidarności z ul. Ducha i al. Sikorskiego. Gradem pytań zasypały miasto firmy zainteresowane zleceniem, a miasto dało im dodatkowy czas na lekturę odpowiedzi. Wśród pytań jest też obawa, czy uda się na czas oczyścić z drzew teren inwestycji

Zarząd Dróg i Mostów musiał udzielić aż 535 odpowiedzi na wątpliwości firm budowlanych. Większość dotyczyła szczegółów technicznych: od parametrów betonu, przez kolor wiaduktów (dopiero będzie ustalony), po wątpliwości czy przydrożny krzyż nie koliduje z inwestycją (zdaniem miasta nie koliduje).

Odpowiedź dostał już każdy, choć nie każdy taką, jakiej oczekiwał. Miasto nie zgodziło się wpisać do umowy, że termin zakończenia prac może być przesunięty także z powodu odkrycia niewypałów lub przez badania archeologiczne. Ratusz wymaga stałego nadzoru saperskiego, natomiast w razie odkrycia czegoś, co może być zabytkiem należy znalezisko zabezpieczyć, prace w danym miejscu przerwać i sprowadzić archeologa. I to wykonawca robót musi wziąć na siebie ryzyko, że przez takie niespodzianki nie skończy pracy w terminie.

31 października 2017 r. absolutnie wszystko powinno być już gotowe. Za przekroczenie tego terminu naliczane mają być kary w wysokości kilkunastu tysięcy złotych dziennie. Takie same kary naliczać ma miasto jeszcze w trakcie budowy za opóźnienia względem harmonogramu.

Taki harmonogram ustalony ma być ze zwycięzcą przetargu, ale sztywno wskazana będzie w nim data wycięcia drzew i krzewów kolidujących z budową. Skala wycinek jest ogromna, bo do usunięcia są 1703 drzewa (w tym 57 o obwodzie pnia powyżej 35 cm), a z krzewów trzeba „ogolić” niemal 1400 mkw. gruntu.

Ze wszystkimi wycinkami trzeba się uporać przed rozpoczęciem okresu lęgowego, czyli do końca lutego. A z tym może być problem – twierdzi jedna z firm zainteresowanych zleceniem. Szacuje, że umowa z wykonawcą prac może być zawarta dopiero pod koniec lutego. Dlatego prosi miasto, by dopuściło wycinkę także w okresie lęgowym pod warunkiem, że ornitolog sprawdzi, czy na drzewie nie ma gniazd.

– Zamawiający nie wyraża zgody naproponowaną zmianę – odpowiedział firmie Kazimierz Pidek, dyrektor Zarządu Dróg i Mostów.

Już w najbliższy wtorek miał minąć termin składania ofert przez firmy zainteresowane zleceniem. Ale wczoraj miasto przesunęło go na 22 grudnia, by firmy miały czas na zapoznanie się z odpowiedziami. Wtedy okaże się kto chce przebudować skrzyżowanie i za jaką cenę. Wkalkulowane w nią powinno być i to, że drogowcy muszą częściowo skredytować inwestycję, bo na zapłatę za część pracy wykonanej w roku 2016 poczekają do roku 2017.Powód? Miasto czeka na unijną dotację. Ale nie tylko na nią, bo wciąż wypatruje zezwolenia na realizację robót, którego spodziewa się jeszcze przed świętami.

Po przebudowie ruch po al. Solidarności na wprost ma się odbywać dwiema estakadami, pod którymi będzie rondo. Zamiast przejścia przez dwupasmówkę obok Puławskiej piesi będą mieć kładkę.

Padło też pytanie o przydrożny krzyż, fot. Maciej Kaczanowski
Padło też pytanie o przydrożny krzyż, fot. Maciej Kaczanowski
Czytaj więcej o: przebudowa. inwestycje
Gość
tom
Król Duch
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 grudnia 2015 o 10:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Spieprzą tak samo jak spieprzyli wiadukt koło Skansenu . Wybudowali monstrum , które całkowicie obrzydziło okolice i sam Skansen nie mówiąc już o funkcjonalności.
Rozwiń
tom
tom (11 grudnia 2015 o 09:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Debilne warunki po to, żeby chyba nikt nie stanął do przetargu i potem nikt nie mówił, że nie zrealizowana obietnica…. Wsyzstko robione tak, żeby to skrzyżowanie nie powstało. Swoją drogą to bardzo dobrze, bo ten pomysł przebudowy jest debilny. Estakadą to powinna lecieć przede wszystkiem droga w stronę Sikorskiego z Solidarności. I generalnie jak już robić to porządnie i tak jak jest w Warszawie na kilku skrzyżowaniach, z estakadami i ślimiakami żeby był ruch bezkolizyjny, a nie kolejne rondo ze światłami i większe korki niż obecnie.... Bo nie oszukujmy się, ale problemów z przejazdem na wprost tak jak mają lecieć estakady to nigdy nie było zbyt dużego (no może poza strony od Warszawy do centrum ale tam też bez tragedii przecież).

Rozwiń
Król Duch
Król Duch (11 grudnia 2015 o 08:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Co tam wycinka setek drzew - wazne zeby stal krzyz.

Krzyż to temat zastępczy. Przecież zawsze można go przesunąć.

Rozwiń
um_lublin
um_lublin (11 grudnia 2015 o 07:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

I tak wygra Budimex. Potem lekka reka b podpisze się kilka aneksow do umowy bo coś wyjdzie i koszty nie planowane. I okaże się że najtańsza umowa jest najdroższa. Tak jak było przy stadionie i Teatrze w budowie. Poza tym Budimex bierze wszystko co go interesuje ale to tylko moje zdanie nie potwierdzone żadnymi dowodami mogę się mylic

NO PEWNIE, ŻE BUDIMEX WYGRA, TE PRZETARGI TO PIC NA WODE, MAJĄ UKŁAD Z MIASTEM, ŻE SZKODA GADAĆ :-)

Rozwiń
Gość
Gość (11 grudnia 2015 o 05:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Okres lęgowy jest ważniejszy od niepłacenia czynszu przez bezrobotnych za własne mieszkania
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!