środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Duży zalew z plażami ma powstać koło Lublina. Jest wstępny plan budowy


W miejscowości Panieńszczyźna w gminie Jastków, około 15 km od Lublina, powstanie zalew. Zaplanowano dwie plaże, stanowiska dla wędkarzy i ścieżkę rowerową. Dokumentacja techniczna ma być gotowa jeszcze w tym roku

Pomysł budowy zalewu pojawił się już dawno. Teraz nabrał realnych kształtów – podkreśla Marek Wieczerzak, przewodniczący Rady Gminy Jastków. – Mamy już wstępny plan budowy.

– Lustro wody ma mieć 13 hektarów. Z urządzonym terenem przekroczy 14 hektarów – precyzuje Teresa Kot, wójt gminy Jastków.

Wójt podkreśla, że inwestycja nie będzie się wiązać z wycinką dużej liczby drzew.

– Pierwotnie planowaliśmy większy zbiornik, ok. 16-hektarowy, ale wiedząc o tym, że to będzie trudne i kosztowne, właśnie ze względu na usuwanie drzew, z tej koncepcji zrezygnowaliśmy – tłumaczy Teresa Kot. – Odsuwamy się od Sieprawic i zmniejszamy powierzchnię zalewu.

Zbiornik rekreacyjno-retencyjnego w Panieńszczyźnie będzie zlokalizowany przy starej „17” Lublin-Warszawa. To naturalny teren zalewowy.

– Od lat był przewidziany na małą retencję na polepszenie zasobów wody dla okolicy – tłumaczy wójt. – W przeszłości, kiedy wójtem był jeszcze pan Kazimierz Gorczyca, zostały opracowane dokumenty dotyczące budowy zbiornika. Ale były protesty mieszkańców Sieprawic i ostatecznie do realizacji nie doszło.

Dziś teren ten porastają trawy i krzaki. Obok przepływa rzeka Ciemięga. – My wchodzenia w rzekę unikamy, poza ewentualnym jazem, który pozwalałby czerpać wodę – dodaje Teresa Kot. – Wejście w rzekę wiązałoby się z uzyskaniem szeregu pozwoleń. Poza tym fachowcy przestrzegali nas, że woda z rzeki zamula zbiornik. Koszty utrzymania są wtedy ogromne.

Zalew będzie mieć dwie plaże - trawiastą i piaszczystą. Urzędnicy planują też ścieżkę rowerową i stanowiska dla wędkarzy. – Ale głównym celem tej inwestycji jest przeciwdziałanie dalszej degradacji tego terenu i spiętrzeniu wody, co z punktu widzenia rolniczego ma ogromne znaczenie – podkreśla wójt.
Gmina zleciła już przygotowanie dokumentacji technicznej. – Ma być gotowa jeszcze w tym roku – mówi Kot.

Władze gminy Jastków chcą, aby zbiornik był gotowy w 2020 roku. Będą się starać o unijne fundusze na jego budowę.

A co o tym myślą mieszkańcy Panieńszczyzny?

– Niech budują. Z wnukami na pewno będę chodzić – stwierdza Ewa Niezbecka.

– Nie ma u nas takiego miejsca gdzie można spędzić czas wolny. Jest tylko boisko sportowe – dodaje Michał Hostman.

– Już kiedyś mieli tam zalew budować i nic z tego nie wyszło. Tam nawet chodnika nie mogą zrobić. Wątpię, aby ten plan się powiódł – powątpiewa z kolei pan Dariusz.

Przewodniczący Rady Gminy Jastków takich wątpliwości nie ma. – Myślę, że ten pomysł się sprawdzi. Lublin ma Zalew Zembrzycki, ale tam jest problem z sinicami. Liczymy, że dzięki budowie zalewu w Panieńszczyźnie rozwinie się turystyka, a z zalewu będą korzystać nie tylko mieszkańcy naszej gminy, ale i Lublina – Mówi Marek Wieczerzak.

QUIZ

Sprawdź, co wiesz o miastach województwa lubelskiego

qwe
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(26) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

qwe
qwe (6 października 2017 o 17:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dokładnie to! Pięknie opisana sytuacja w gminie.
Rozwiń
Gość
Gość (6 października 2017 o 15:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Aby tylko dobrze oczyścili dno przed zalaniem, nad zalewem zemborzyckim tego nie zrobiono i jest syf od początku.
Rozwiń
Gość
Gość (5 października 2017 o 16:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no i najedzie się lubelaków i którys narobi do wody tak jak im się to zdarza w basenach ehh
Rozwiń
ja
ja (5 października 2017 o 11:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
540 MILIARDOW TRAFILO Z POLSKI DO NIEMIEC I HOLANDII PRZEZ OSTATNIE 10 LAT-  Czy jeszcze ktos ma zludzenie, ze unia cos "DAJE"????????!!!!!!
 Te rzekome miliardy to są transfery pieniężne, a nie zyski. Ponadto jak ktoś założy w Polsce biznes, zainwestuje kasę i pojawiają się zyski, to czego od niego oczekujesz? Że odda zysk państwu polskiemu? Przecież to jest nawet niezgodne z prawem. Firma działająca w formie spółki (czyli 99% koncernów) może zostać oskarżona o niegospodarność przez US. Zarząd idzie wtedy do więzienia.  Mniej pisowskiej propagandy kolego a więcej myślenia.
Rozwiń
Ja to ja
Ja to ja (5 października 2017 o 09:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z Botanika i Czechowa bliżej jest do Panienszczyzny niz nad Zalew biznesmenie. Czas przejazdu 2 -3 razy krótszy.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (26)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!