Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 listopada 2017 r.
10:50

Dwa pomysły na nowy dworzec autobusowy w Lublinie. Architekci dziś czekają na pytania

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
60 28 A A
Pomysły do wyboru. Nowy dworzec ma przejąć rolę Dworca Głównego PKS przy al. Tysiąclecia, gdzie miałby pozostać jedynie punkt przesiadkowy
Pomysły do wyboru. Nowy dworzec ma przejąć rolę Dworca Głównego PKS przy al. Tysiąclecia, gdzie miałby pozostać jedynie punkt przesiadkowy

Już dziś każdy może osobiście obejrzeć dwa pomysły na nowy dworzec autobusowy dla Lublina i porozmawiać z ich autorami. Architekci będą czekać od godz. 17 w budynku Ratusza, w sali obrad na parterze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Będą tu opowiadać o obydwu koncepcjach, spośród których Ratusz ma wybrać jedną, zwycięską. Na jej podstawie powstanie ostateczny projekt tzw. Dworca Metropolitalnego, który do 2022 r. ma stanąć między ul. Gazową i Młyńską. Nie jest jednak wykluczone, że urzędnicy zażyczą sobie „wymieszania” w projekcie pewnych rozwiązań z jednej i drugiej koncepcji.

Pierwszy wariant przewiduje budynek z ozdobionym zielenią dachem, po którym można chodzić. Zakłada ponadto, że pl. Dworcowy będzie zamknięty dla wszystkich pojazdów poza komunikacją miejską.

Drugi wariant to budynek skromniejszy, bez dachu do spacerów, stojący bliżej dworca kolejowego. Przewiduje również, że nawet pojazdy komunikacji miejskiej nie będą mogły wjeżdżać na pl. Dworcowy. Zakłada zarazem przebudowę ronda Sportowców w taki sposób, by w przyszłości możliwe było poprowadzenie od niego nowej drogi przechodzącej tunelem pod torami kolejowymi i wychodzącej naprzeciw ul. Wojennej.

Nowy dworzec autobusowy w Lublinie [koncepcja 1]

Nowy dworzec autobusowy w Lublinie [koncepcja 2]

Wczoraj Ratusz upublicznił pierwsze opinie mieszkańców, którzy do 6 grudnia mają czas na zgłaszanie uwag do obydwu koncepcji. – Otrzymaliśmy opinie dotyczące bryły budynku, układu komunikacyjnego oraz rozwiązań architektonicznych – informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.

Takich uwag jest na razie osiem, przeważają głosy na rzecz dworca ze spacerowym dachem. To jedyna wyraźna tendencja. Jedna osoba chce całkowitego zamknięcia pl. Dworcowego dla ruchu kołowego, by przyjezdni mogli „odetchnąć” po podróży. – Żyjemy w świecie zmotoryzowanym – czytamy w innej opinii, której autor jest zdecydowanie przeciwny zamknięciu placu dla pojazdów.

Z kolei inna osoba prosi o lepszy dostęp pojazdów komunikacji miejskiej do dworca, bo teraz autobusy i trolejbusy muszą tu sporo krążyć. – Można wysiąść z „45” pod dworcem, przejść na Wolską i wsiąść do tego samego pojazdu – zauważa autor jednej z opinii.

• Uwagi można przesyłać urzędnikom na adres konsultacje@lublin.eu

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Powers / 23 marca 2018 o 09:19
szukasz dobrej jakośic maszyn budowlanych np. kruszarek przesiewaczy? sprawdź ofertę ***s://powers.pl
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 16:34
w Lublinie boom inwestycyjnyj ak ten prezydent to robi. U nas nic sięnie dzije i dziura na dziurze
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 16:19
Autobus to najlepszy środek transportu BUSOMAT PL
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 15:54
sorki ale czy te koncepcje są nawiązaniem do architektury dworca kolejowego i otoczenia - bo chyba o tym rejonie mówimy? 1-go Maja ma piękne kamienice, dworzec kolejowy też taki trochę inny a prezentowane bryły coś inne. No nie wiem nie przemawia to
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 15:40
PIS jak nie ma czego się czepić, to czepi się szaletu i gów...żąłosne
Avatar
ja / 29 listopada 2017 o 15:03
undefined napisał:
@ja masz wyjątkowy problem ze zrozumieniem tekstu pisanego, jeśli nie widzisz różnicy między dachem na Tarasach a tym daszkiem na floralnych podpórkach to masz też kłopot ze wzrokiem
 Uważasz że projektant nie weźmie tego pod uwagę i cała konstrukcja zawali się? Toż to d...  a nie projektant! A "na oko" to chłop w szpitalu był zeszedł ;)
Avatar
PeronG / 29 listopada 2017 o 14:12
pasażer napisał:
Na całym świecie ułatwia się ludziom zycie, a u nas jak zwykle.!!!!!! Gdzie mam do cholery zaparkować jak przywiozę kogoś albo wyjade po kogoś na ten dworzec na końcu świata? Na drugim końcu świata? A dzieci, walizki i ciężkie torby mam nosic kilometrami do auta? To może wcale nie róbcie tego dworca i nie zasłaniajcie bezsensownego, żeby nie powiedzieć mocniej,wydawania kasy udogodnieniami dla ludzi. !!!!!!
 Kiss & Ride, takie czasy. Popieram Prezydenta Krzysztofa Żuka, oraz wersje Dworca Autobusowego z tarasem na dachu. Ci którzy narzekają na ogrody na tarasie napewno popierali PiS i PKP, i lobbowali aby niezadaszac peronów.
undefined napisał:
Ktoś chyba zapomniał w jakiej strefie klimatycznej żyje. Jak będzie wyglądać odśnieżanie dachu z tymi krzakami. No chyba , że te ażurowe podpory mają jakąś kosmiczną wytrzymałość.
 To nie dach, acz taras. Projektanci znaja się na rzeczy. Wykształciły ich polskie uczelnie.
undefined napisał:
Z ogrodem lepsza - bryła przyjemniejsza, nie taka monumentalna jak druga + więcej zieleni.
 Popieram. Projekt z ogrodem na tarasia, ma równocześnie więcej zielenii na placu dworcowym. Marzy mi się, aby ogrody rozciągnąć również na zadaszenie peronów. Co do Tunelu do ulicy Wojennej, to wykonaja go dopiero przy okazji drążenia tunelu pod lubelskie metro...
 Popieram. Projekt z ogrodem na tarasia, ma równocześnie więcej zielenii na placu dworcowym. Marzy mi się, aby ogrody rozciągnąć również na zadaszenie peronów. Co do Tunelu do ulicy Wojennej, to wykonaja go dopiero przy okazji drążenia tunelu pod lubelskie metro... rozwiń
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 14:00
@ja masz wyjątkowy problem ze zrozumieniem tekstu pisanego, jeśli nie widzisz różnicy między dachem na Tarasach a tym daszkiem na floralnych podpórkach to masz też kłopot ze wzrokiem
Avatar
ja / 29 listopada 2017 o 13:56
Nie gadaj głupot, ten kawałek zieleni na Tarasach to super pomysł i wykonanie też. Byłeś tam w ogóle?
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 13:50
żądnych tuneli ludzie to nie krety i komunikacja miedzy pks a pkp powinna być po współnym placu z przemyślaną zielenia i alejkami po dużych płytach granitowych, projekt 1 jest najładniejszy a z 2 wziałbym układ drogowy
Avatar
Powers / 23 marca 2018 o 09:19
szukasz dobrej jakośic maszyn budowlanych np. kruszarek przesiewaczy? sprawdź ofertę ***s://powers.pl
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 16:34
w Lublinie boom inwestycyjnyj ak ten prezydent to robi. U nas nic sięnie dzije i dziura na dziurze
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 16:19
Autobus to najlepszy środek transportu BUSOMAT PL
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 15:54
sorki ale czy te koncepcje są nawiązaniem do architektury dworca kolejowego i otoczenia - bo chyba o tym rejonie mówimy? 1-go Maja ma piękne kamienice, dworzec kolejowy też taki trochę inny a prezentowane bryły coś inne. No nie wiem nie przemawia to
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 15:40
PIS jak nie ma czego się czepić, to czepi się szaletu i gów...żąłosne
Avatar
ja / 29 listopada 2017 o 15:03
undefined napisał:
@ja masz wyjątkowy problem ze zrozumieniem tekstu pisanego, jeśli nie widzisz różnicy między dachem na Tarasach a tym daszkiem na floralnych podpórkach to masz też kłopot ze wzrokiem
 Uważasz że projektant nie weźmie tego pod uwagę i cała konstrukcja zawali się? Toż to d...  a nie projektant! A "na oko" to chłop w szpitalu był zeszedł ;)
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 14:24
-1
Chyba lepiej przebudować Arenę na dworzec bo tak się marnuje. Zieleń już jest i parking też.
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 14:16
-1
Oj jakie śliczne projekty a realizacja będzie taka jak ten szalet na Litewskim. Miała być przeszklona bryła a stoi szary betonowy ohydny barak.
Avatar
PeronG / 29 listopada 2017 o 14:12
pasażer napisał:
Na całym świecie ułatwia się ludziom zycie, a u nas jak zwykle.!!!!!! Gdzie mam do cholery zaparkować jak przywiozę kogoś albo wyjade po kogoś na ten dworzec na końcu świata? Na drugim końcu świata? A dzieci, walizki i ciężkie torby mam nosic kilometrami do auta? To może wcale nie róbcie tego dworca i nie zasłaniajcie bezsensownego, żeby nie powiedzieć mocniej,wydawania kasy udogodnieniami dla ludzi. !!!!!!
 Kiss & Ride, takie czasy. Popieram Prezydenta Krzysztofa Żuka, oraz wersje Dworca Autobusowego z tarasem na dachu. Ci którzy narzekają na ogrody na tarasie napewno popierali PiS i PKP, i lobbowali aby niezadaszac peronów.
undefined napisał:
Ktoś chyba zapomniał w jakiej strefie klimatycznej żyje. Jak będzie wyglądać odśnieżanie dachu z tymi krzakami. No chyba , że te ażurowe podpory mają jakąś kosmiczną wytrzymałość.
 To nie dach, acz taras. Projektanci znaja się na rzeczy. Wykształciły ich polskie uczelnie.
undefined napisał:
Z ogrodem lepsza - bryła przyjemniejsza, nie taka monumentalna jak druga + więcej zieleni.
 Popieram. Projekt z ogrodem na tarasia, ma równocześnie więcej zielenii na placu dworcowym. Marzy mi się, aby ogrody rozciągnąć również na zadaszenie peronów. Co do Tunelu do ulicy Wojennej, to wykonaja go dopiero przy okazji drążenia tunelu pod lubelskie metro...
 Popieram. Projekt z ogrodem na tarasia, ma równocześnie więcej zielenii na placu dworcowym. Marzy mi się, aby ogrody rozciągnąć również na zadaszenie peronów. Co do Tunelu do ulicy Wojennej, to wykonaja go dopiero przy okazji drążenia tunelu pod lubelskie metro... rozwiń
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 14:00
@ja masz wyjątkowy problem ze zrozumieniem tekstu pisanego, jeśli nie widzisz różnicy między dachem na Tarasach a tym daszkiem na floralnych podpórkach to masz też kłopot ze wzrokiem
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Havana Nights w El Cubano
26 maja 2018, 21:00

Havana Nights w El Cubano 0 0

W sobotę, 26 maja o godz. 21 w klubie El Cubano (ul. Zesłańców Sybiru 5) odbędzie się impreza z cyklu Havana Nights.

Tysiące pijawek w śmietnikach w pociągu [zdjęcia]
galeria

Tysiące pijawek w śmietnikach w pociągu [zdjęcia] 0 1

Ponad 3 tys. chronionych pijawek lekarskich znaleźli celnicy w śmietnikach w międzynarodowym pociągu z Kijowa do Warszawy. Żaden z podróżnych nie przyznał się do przemytu.

O bezkolizyjnych biustonoszach i polirobocie do rozmowy
wiersz między newsami

O bezkolizyjnych biustonoszach i polirobocie do rozmowy 0 0

Problemy, które nie są obce działaczom ruchu Zero Waste, idee bliskie wrogom nadmiaru, konsumpcjonizmu i jednorazowości. Poeta z minionej epoki jest wam bratem

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach
25 maja 2018, 18:00

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach 2 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek, 25 maja o godz. 18 w Marinie Puławy (ul. Portowa 3) rozpocznie się I Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych. To święto miłośników dobrego piwa. Impreza potrwa cały weekend!

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack 16 24

340 tys. zł, czyli dorobek całego życia, straciła na poleconych jej w banku obligacjach 81-letnia Krystyna Rafalska z Lublina. Na liście osób, które zainwestowały w papiery GetBacku, jest znacznie więcej mieszkańców regionu

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej 0 14

Mateusz Morawiecki odwiedzi w sobotę Lublin. Spotkanie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim jest otwarte dla mieszkańców

Kubańska noc w Radości
26 maja 2018, 21:00

Kubańska noc w Radości 3 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maj o godz. 21 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) odbędzie się kubańska impreza. Będą też warsztaty taneczne i animacje.

Klubowa impreza w OSTRO
26 maja 2018, 20:00

Klubowa impreza w OSTRO 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 26 maja o godz. 20 w klubie OSTRO (Krakowskie Przedmieście 25) odbędzie się klubowa impreza w rytmie house i electro.

Techno Lublin w Plenerze
26 maja 2018, 20:00

Techno Lublin w Plenerze 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Plener (al. Piłsudskiego 23) zaprasza na imprezę z cyklu Techno Lublin, podczas której 10 znanych lubelskich DJ'ów przez 12 godzin będzie rozkręcać imprezę. Start 26 maja o godz. 20.

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko 5 12

Warto będzie wybrać się w sobotę na stadion w Chełmie. Piłkarze Artura Bożyka podejmują Motor Lublin. Jeżeli wygrają, to na dobre wrócą do walki o awans. Jednocześnie mogą zamknąć drogę do II ligi rywalom. Bardzo ciekawe derby rozpoczną się o godz. 17

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc
galeria
film

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc 109 7

Alicja Mazurek z Lublina potrzebuje pomocy. Po tragicznym wypadku trafiła do kliniki "Budzik", rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na jej leczenie i rehabilitację

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób 13 4

26-letni mieszkaniec Świdnika aresztowany. Grozi mu do 8 lat więzienia

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód 0 4

Motocyklista z gminy Urzędów uderzył w krawężnik. Od jednośladu oderwało się przednie koło i uderzyło w jadący z przeciwka samochód

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista 8 2

35-latek zginął w wypadku w miejscowości Fiukówka w powiecie łukowskim

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!