niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Dworek Grafa idzie pod młotek. Cena wywoławcza 4,5 mln zł

  Edytuj ten wpis
Autor: Dominik Smaga

Dworek Grafa wraz z przyległymi działkami będzie wystawiony na sprzedaż. Nowy właściciel będzie musiał zachować zabytkowy budynek, ale sąsiednie nieruchomości może zabudować. Licytacja zapowiadana jest na początek przyszłego roku.

Urząd Miasta ujawnił właśnie cenę wywoławczą, która ustalona została na 6,88 miliona zł. Ale to stawka za wszystko, co trafi na przetarg, a trafi znacznie więcej, niż tylko XIX wieczny neoklasycystyczny dworek w stylu włoskiej willi. Cena 1300-metrowej działki z dworkiem to 4,5 mln złotych. W pakiecie do wzięcia jest też wyceniona na 650 tys. zł działka ciągnąca się wzdłuż ul. Grafa, mająca podobną powierzchnię. A także mierząca 3,5 tys. mkw. sąsiednia działka położona bliżej bloków mieszkalnych.

Zgodnie z planem zagospodarowania teren może być wykorzystany m.in. pod handel, gastronomię i rzemiosło, ale również można stawiać tu duże obiekty handlowe, w tym domy towarowe i pasaże handlowe. Sam Dworek Grafa jest chroniony wpisem w wojewódzkim rejestrze zabytków. Przyległy do niego park takiej ochrony już nie ma, widnieje zaledwie w gminnej ewidencji zabytków.

- Spodziewamy się, że przetarg nastąpi na przełomie tego i przyszłego roku, raczej na początku stycznia - mówi Arkadiusz Nahuluk, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem w Urzędzie Miasta. Budynek służący przez wiele lat jako restauracja i miejsce organizacji wesel stoi teraz pusty. - Ale nieruchomość jest stale dozorowana - zapewnia Nahuluk.

W przyszłym roku na sprzedaż trafić ma również inny zabytek położony w tym samym rejonie miasta. Mowa o XVII-wiecznym budynku Czerwonej Karczmy stojącym przy ul. Turystycznej 2, na którego zlicytowanie zgodziła się już Rada Miasta. Wojewódzki konserwator zabytków chce, żeby przywrócone zostało pierwotne przeznaczenie budynku. Budynek powstał jako karczma, w 1923 r. uruchomiona została tu fabryka gwoździ, po wojnie nieruchomość znacjonalizowano, a teraz są tu mieszkania.

- Jesteśmy teraz na etapie uzgodnień z konserwatorem zabytków, który chce rozszerzyć ochronę na całą nieruchomość - mówi Nahuluk. Przetargu, który miałby wyłonić nabywcę Czerwonej Karczmy można się spodziewać w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wcześniej konieczne jeszcze będzie znalezienie innych mieszkań dla lokatorów komunalnego budynku.
  Edytuj ten wpis
BudŻet
tys
bacero
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

BudŻet
BudŻet (27 października 2014 o 13:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Panie Bużet a cos tak sie martwisz jak zostaniesz radnych to będziesz rządził miastem, decydował o tym na co idzie kasa

Boli, że nie ma oficjalnego urzędu kontroli prasy, a chciałoby się mieć tylko jeden obraz otaczającej nas rzeczywistości?

Rozwiń
tys
tys (27 października 2014 o 11:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Panie Bużet a cos tak sie martwisz jak zostaniesz radnych to będziesz rządził miastem, decydował o tym na co idzie kasa

Rozwiń
bacero
bacero (27 października 2014 o 10:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

czy ktos wie co bedzie jak juz z majatku miasta wszystko opier....lo chyba lepiej to wie male dziecko by bylo wynajmowac to jak micha nie najesz sie raz na cale zycie

Rozwiń
BudŻet
BudŻet (27 października 2014 o 10:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Po sprzedaży kasy wystarczy na pokrycie góra 1/2 strat MOSiR dociążonego w kosztach działalności nowym stadionem.

Jak założysz własną rodzinę, to nie będzie już czego w  mieście sprzedawać poza prywatną własnością. W tym wszystkim najbardziej szkoda młodego pokolenia, bo my starsi jakoś sobie jeszcze poradzimy.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!