niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Dworek na Węglinie powinien podnieść się z ruiny

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 sierpnia 2009, 21:49

We wrześniu właściciel dworku ma przygotować plan jego renowacji. To pierwsze ustalenia, po kontroli przeprowadzonej przez konserwatora zabytków. Z budynku zostały ruiny, ale urzędnicy chcą, by został odbudowany.

Z XIX-wiecznego dworku Węglińskich zostały jedynie szczątki murów. Specjaliści zbadali, w jakim stanie się znajdują. Oceniali też kondycję pobliskiego parku.

– Kontrola potwierdziła katastrofalny stan dworku – mówi Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. – Mury zostały zabezpieczone folią, ale to wiele nie daje.
Co więcej, zabytkowi zagrażają samosiejki, które wrastają w mury, rozsadzając je od środka. Dzikie drzewka mają być usunięte w najbliższych tygodniach. Podobnie, jak drzewa w parku, połamane w czasie ostatnich burz. Oficjalnie właściciel terenu nie rezygnuje z odbudowy zrujnowanego dworku. Nie ma jednak szans, by prace ruszyły w tym roku.

– Ustaliliśmy, że do połowy września trafi do nas plan renowacji zabytku – dodaje Kopciowski. – Budynek jest w tak złym stanie, że w dużej mierze trzeba go postawić od początku. Jest między nami pewna nić porozumienia, więc może wiosną udałoby się rozpocząć prace.

Jeśli właściciel terenu nie wywiąże się ze swoich obietnic, dostanie nakaz odbudowy dworu. Urzędnicy przyznają jednak, że to ostateczność. Tego typu sprawy mogą ciągnąć się latami, a ich wynik nie jest przesądzony.

Dworek jest wpisany do rejestru zabytków. Jeżeli się zawali, właściciel będzie się musiał tłumaczyć przed prokuratorem. Nie ma jednak większych szans, by odpowiedział za zaniedbanie.

– Tego rodzaju postępowania są z reguły umarzane, ze względu na znikomą szkodliwość czynu – dodaje Kopciowski.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Adam
z węglińskich
~gość~
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Adam
Adam (15 maja 2012 o 10:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli chodzi o urządzanie wnętrz antykami, to myślę, że najlepiej oddać się w ręce specjalistów. Urządzali moje mieszkanie i znajomemu pałacyk. Serdecznie ich polecam jeśli chodzi o luksusowe urządzanie: www.royalarts.pl
Rozwiń
z węglińskich
z węglińskich (27 stycznia 2010 o 14:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proszę wyrażenie zgody na odbudowanie pięknego dworku
Rozwiń
~gość~
~gość~ (26 sierpnia 2009 o 16:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niestety w polskiej rzeczywistości nadanie czemukolwiek statusu zabytku, jest w większości przysłowiowym przybiciem gwoździa do trumny tego miejsca lub obiektu...
Rozwiń
jano
jano (26 sierpnia 2009 o 12:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I to jest właśnie cała paranoja lubelskiej rzeczywistości. Każe się człowiekowi odbudować totalną ruinę, nie dając mu możliwości zainwestowania w coś, co da przecież korzyść wszystkim ( basen, spa, hotel itp ). Wygląda więc na to, że nie będzie ( jak u Kononowicza ) niczego... Podobnie zresztą jak z Górkami Czechowskimi... i innymi zmarnowanymi na starcie przedsięwzięciami... Bardzo przykre...
Rozwiń
leszek
leszek (26 sierpnia 2009 o 08:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co tu odbudowywać, przecież to ruina. Najpierw państwo doprowadziło do ruiny a teraz chce żeby ktoś odbudował strasząc go prokuratorem. Nie może też wyciąć kilku drzew[na swoim terenie], żenada. W takim przypadku pewnie nic tam nie wybuduje.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!