Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 września 2017 r.
11:17

Dworzec autobusowy w Lublinie ma 50 lat. W tym miejscu zostanie już niedługo

Autor: Zdjęcie autora toma
230 31 A A

Pierwszy autobus odjechał stąd 17 grudnia 1967 o godz. 5 rano. Do Krasnobrodu. Obecnie rocznie przewija się tu ok. 4 miliony pasażerów, a połączenia wykonuje blisko 200 przewoźników. Lubelski dworzec autobusowy przy al. Tysiąclecia świętuje 50. urodziny. Obchody jubileuszowe rozpoczną się w najbliższy czwartek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Rozpoczynamy cykl różnych wydarzeń, które chcemy zaoferować naszym pasażerom i mieszkańcom regionu. Dworzec to ważne miejsce w komunikacji i łączeniu ludzi ze sobą – mówi Mariusz Grad, prezes spółki Lubelskie Dworce.

W czwartek o godz. 10 otwarta zostanie wystawa archiwalnych fotografii dworca. W samo południe pokrojony zostanie tort w kształcie dworcowego budynku, w programie będą także m.in. loteria z nagrodami oraz prezentacje, projekcje krótkich filmów dokumentalnych i spacery architektoniczne.

– Od 2015 intensywnie zajmujemy się dbaniem o to, aby walory tego obiektu zostały na nowo odkryte przez mieszkańców Lublina. Chcemy pokazać, jak budynek wyglądał w momencie powstania oraz jakie atrakcyjne funkcje mógłby pełnić – mówi architekt Lidia Wądołowska z grupy „Modernizm w Lublinie”, która pomaga w organizacji czwartkowego wydarzenia.

Choć często mówi się o architektonicznej wartości budynku, to mieszkańcy i turyści podkreślają, że trudno je dostrzec ze względu na wiszące na nim reklamy. Władze spółki przyznają, że w najbliższym czasie nie ma szans na to, aby płachty zniknęły.

– Pamiętajmy, że jesteśmy spółką prawa handlowego, prowadzimy działalność komercyjną i musimy dbać o przychody, by zarobić na swoje utrzymanie – wyjaśnia prezes Grad.

Przypomina też, że wkrótce dworzec autobusowy przeniesie się w okolice dworca głównego PKP. Nastąpi to prawdopodobnie w 2022 roku.

– Kwestia tego, co stanie się wtedy z obecnym budynkiem dworcowym pozostaje nierozstrzygnięta. W przyszłym roku chcemy przeprowadzić szereg analiz i popracować nad odpowiednią koncepcją. Chcemy wsłuchać się w opinie społeczności lokalnej i różnych organizacji, aby zaspokoić oczekiwania mieszkańców, ale też turystów – dodaje szef Lubelskich Dworców.

Wystawę, która zostanie otwarta w czwartek będzie można oglądać do 1 grudnia.

Konkurs plastyczny

Zarządca dworca w ramach obchodów 50-lecia jego istnienia zorganizował też konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pod hasłem „50 lat dworca w Lublinie. Wczoraj i dziś”. Prace można wykonywać dowolną techniką w maksymalnym formacie A3 i do 17 listopada nadsyłać bądź przynosić pod adres: ul. Nadstawna 2, 20-120 Lublin.

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 września 2017 o 11:47
wszystkim tym którzy zarzucają,że dworzec kłóci się z w c*** pięknym zamkiem i starym miastem chciałbym tylko przypomnieć, że zaraz za rogiem wy***ili całkiem niedawno jakiś kosmodrom - nazywa się to tarasy zamkowe. obiekt tak przemyślany, że codziennie trzeba z jego podziemi wypompowywać wodę - bez przerwy. a przed wojną to ta wasza legendarna dzielnica żydowska to były slumsy, które zresztą zrównali z ziemią niemcy. obejrzyjcie sobie zdjęcia po wojnie, jak wyglądały okolice zamku.
Avatar
ix / 28 września 2017 o 07:46
Skaranie napisał:
Hahahaha świętują jubileusz tego kurnika ? Matko ile ja się wstydu najadłem nie raz przyjmując gości z innych miast Polski. Jakbym miał jeść tort w krztałcie tego czegoś to pewnie bym zwymiotował myśląc o tej przystani wszelkiej lubelskiej żulerni. Chcecie się wsłuchać w głos społeczeństwa ? Dajcie nam po kilofie i wolną rękę.
 Jaśniepaństwo, nie przeszkadzają im kaszlaki w jakich trzeba się tłuc tylko dworzec!? A tym kilofem to wiesz, gdzie możesz się stuknąć. P.S. Jest w L-inie taka hgw ... uliczka - Mackiewicza - ktoś kiedyś na bitą drogę wysypał resztki asfaltu i łatają to czym się da. Nie przeszkadza to debilom jeździć tamtędy, wtedy nie przeszkadza nic, nie szkoda im samochodu, kurz im nie przeszkadza, dziury, aby kilka sekund szybciej.  Wstyd to ci powinno być że ta żulerni jest (BTW. na dworcu wcale jej nie widać). 
 Jaśniepaństwo, nie przeszkadzają im kaszlaki w jakich trzeba się tłuc tylko dworzec!? A tym kilofem to wiesz, gdzie możesz się stuknąć. P.S. Jest w L-inie taka hgw ... uliczka - Mackiewicza - ktoś kiedyś na bitą drogę wysypał resztki asfaltu i łatają to czym się da. Nie przeszkadza to debilom jeździć tamtędy, wtedy nie przeszkadza nic, nie szkoda im samochodu, kurz im nie przeszkadza, dziury, aby kilka sekund szybciej.  Wstyd to ci powinno być że ta żulerni jest (BTW. na dworcu wcale jej nie widać).  rozwiń
Avatar
Gość / 27 września 2017 o 20:44
Ten dworzec to świetna antyreklama miasta. Znany Zamek a na wprost ta melina. Bilboardy to nawet pomagają to ukryć. Jak najszybciej trzeba zcentralizować oba dworce, jak w cywilizowanych miastach.
Avatar
Skaranie / 27 września 2017 o 14:51
Hahahaha świętują jubileusz tego kurnika ? Matko ile ja się wstydu najadłem nie raz przyjmując gości z innych miast Polski. Jakbym miał jeść tort w krztałcie tego czegoś to pewnie bym zwymiotował myśląc o tej przystani wszelkiej lubelskiej żulerni. Chcecie się wsłuchać w głos społeczeństwa ? Dajcie nam po kilofie i wolną rękę.
Avatar
ix / 27 września 2017 o 07:51
Weteran napisał:
Dworzec ten powstawal w wielkich bolach ponad 3- lata! Kryta plywalnie na al. Zygmuntowskich ponad 7- lat, o "Teatrze w budowie" nie wspomne -taka byla sprawnosc komunistycznej gospodarki; wszedzie syf, bylejakosc,beznadzieja! Wystarczy przypomnec sobie Stare Miasto z roku 1989- brud ruiny i patologia!
 Zobaczymy jak będą wyglądać te twoje perełki kapitalizmu za niebotyczne pieniądze (na kredyt) za naście, dziesiąt lat. Nie wspomnę o blokowiskach.
Avatar
ix / 27 września 2017 o 07:48
q napisał:
^^^ masz problemy z czytanie ze zrozumieniem? napisałem że zamiast obecnego dworca można zostawić tam zatokę w której niektóre autobusy startujące spod PKP zabierałyby pasażerów. Po jakiego grzyba zostawiać w samym centrum gigantyczny plac manewrowy i parking dla autobusów?
O zlokalizowaniu dworca glównego PKS w okolicach PKP napisałem z kolei że to błąd i w przeciwieństwie do ciebie pieńku podałem argumenty.
Avatar
Gość / 26 września 2017 o 19:09
Jak już dworzec wyburzą,to należy w tym miejscu postawić pomnik Dobrej Zmiany.
Avatar
Gość / 26 września 2017 o 17:31
Mam nadzieję, że okoliczna żuleria dostała z okazji 50lecia choć po szklaneczce gratisowej prytki.
Avatar
Gość / 26 września 2017 o 17:19
Zburzyć, na co komu to potrzebne?
Avatar
Weteran / 26 września 2017 o 17:11
Dworzec ten powstawal w wielkich bolach ponad 3- lata! Kryta plywalnie na al. Zygmuntowskich ponad 7- lat, o "Teatrze w budowie" nie wspomne -taka byla sprawnosc komunistycznej gospodarki; wszedzie syf, bylejakosc,beznadzieja! Wystarczy przypomnec sobie Stare Miasto z roku 1989- brud ruiny i patologia!
Avatar
Gość / 28 września 2017 o 11:47
wszystkim tym którzy zarzucają,że dworzec kłóci się z w c*** pięknym zamkiem i starym miastem chciałbym tylko przypomnieć, że zaraz za rogiem wy***ili całkiem niedawno jakiś kosmodrom - nazywa się to tarasy zamkowe. obiekt tak przemyślany, że codziennie trzeba z jego podziemi wypompowywać wodę - bez przerwy. a przed wojną to ta wasza legendarna dzielnica żydowska to były slumsy, które zresztą zrównali z ziemią niemcy. obejrzyjcie sobie zdjęcia po wojnie, jak wyglądały okolice zamku.
Avatar
ix / 28 września 2017 o 07:46
Skaranie napisał:
Hahahaha świętują jubileusz tego kurnika ? Matko ile ja się wstydu najadłem nie raz przyjmując gości z innych miast Polski. Jakbym miał jeść tort w krztałcie tego czegoś to pewnie bym zwymiotował myśląc o tej przystani wszelkiej lubelskiej żulerni. Chcecie się wsłuchać w głos społeczeństwa ? Dajcie nam po kilofie i wolną rękę.
 Jaśniepaństwo, nie przeszkadzają im kaszlaki w jakich trzeba się tłuc tylko dworzec!? A tym kilofem to wiesz, gdzie możesz się stuknąć. P.S. Jest w L-inie taka hgw ... uliczka - Mackiewicza - ktoś kiedyś na bitą drogę wysypał resztki asfaltu i łatają to czym się da. Nie przeszkadza to debilom jeździć tamtędy, wtedy nie przeszkadza nic, nie szkoda im samochodu, kurz im nie przeszkadza, dziury, aby kilka sekund szybciej.  Wstyd to ci powinno być że ta żulerni jest (BTW. na dworcu wcale jej nie widać). 
 Jaśniepaństwo, nie przeszkadzają im kaszlaki w jakich trzeba się tłuc tylko dworzec!? A tym kilofem to wiesz, gdzie możesz się stuknąć. P.S. Jest w L-inie taka hgw ... uliczka - Mackiewicza - ktoś kiedyś na bitą drogę wysypał resztki asfaltu i łatają to czym się da. Nie przeszkadza to debilom jeździć tamtędy, wtedy nie przeszkadza nic, nie szkoda im samochodu, kurz im nie przeszkadza, dziury, aby kilka sekund szybciej.  Wstyd to ci powinno być że ta żulerni jest (BTW. na dworcu wcale jej nie widać).  rozwiń
Avatar
Gość / 27 września 2017 o 20:44
Ten dworzec to świetna antyreklama miasta. Znany Zamek a na wprost ta melina. Bilboardy to nawet pomagają to ukryć. Jak najszybciej trzeba zcentralizować oba dworce, jak w cywilizowanych miastach.
Avatar
Skaranie / 27 września 2017 o 14:51
Hahahaha świętują jubileusz tego kurnika ? Matko ile ja się wstydu najadłem nie raz przyjmując gości z innych miast Polski. Jakbym miał jeść tort w krztałcie tego czegoś to pewnie bym zwymiotował myśląc o tej przystani wszelkiej lubelskiej żulerni. Chcecie się wsłuchać w głos społeczeństwa ? Dajcie nam po kilofie i wolną rękę.
Avatar
ix / 27 września 2017 o 07:51
Weteran napisał:
Dworzec ten powstawal w wielkich bolach ponad 3- lata! Kryta plywalnie na al. Zygmuntowskich ponad 7- lat, o "Teatrze w budowie" nie wspomne -taka byla sprawnosc komunistycznej gospodarki; wszedzie syf, bylejakosc,beznadzieja! Wystarczy przypomnec sobie Stare Miasto z roku 1989- brud ruiny i patologia!
 Zobaczymy jak będą wyglądać te twoje perełki kapitalizmu za niebotyczne pieniądze (na kredyt) za naście, dziesiąt lat. Nie wspomnę o blokowiskach.
Avatar
ix / 27 września 2017 o 07:48
q napisał:
^^^ masz problemy z czytanie ze zrozumieniem? napisałem że zamiast obecnego dworca można zostawić tam zatokę w której niektóre autobusy startujące spod PKP zabierałyby pasażerów. Po jakiego grzyba zostawiać w samym centrum gigantyczny plac manewrowy i parking dla autobusów?
O zlokalizowaniu dworca glównego PKS w okolicach PKP napisałem z kolei że to błąd i w przeciwieństwie do ciebie pieńku podałem argumenty.
Avatar
Gość / 26 września 2017 o 19:09
Jak już dworzec wyburzą,to należy w tym miejscu postawić pomnik Dobrej Zmiany.
Avatar
Gość / 26 września 2017 o 17:31
Mam nadzieję, że okoliczna żuleria dostała z okazji 50lecia choć po szklaneczce gratisowej prytki.
Avatar
Gość / 26 września 2017 o 17:19
Zburzyć, na co komu to potrzebne?
Avatar
Weteran / 26 września 2017 o 17:11
Dworzec ten powstawal w wielkich bolach ponad 3- lata! Kryta plywalnie na al. Zygmuntowskich ponad 7- lat, o "Teatrze w budowie" nie wspomne -taka byla sprawnosc komunistycznej gospodarki; wszedzie syf, bylejakosc,beznadzieja! Wystarczy przypomnec sobie Stare Miasto z roku 1989- brud ruiny i patologia!
Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Wrota do piekieł" i inne filmy w kinie Perła w Lublinie [program na weekend]
22 czerwca 2018, 21:00

"Wrota do piekieł" i inne filmy w kinie Perła w Lublinie [program na weekend] 0 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami kolejny weekend z plenerowym Kinem Perła. W najbliższym czasie zobaczymy m.in. horror Wrota do piekieł i dramat Belgica.

Złota Setka 2017. Nagrodziliśmy najlepsze firmy z Lubelszczyzny [zdjęcia]
Uroczysta gala
galeria

Złota Setka 2017. Nagrodziliśmy najlepsze firmy z Lubelszczyzny [zdjęcia] 0 1

To już 22. edycja Rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny „Złota Setka 2017”. W czwartek wieczorem podczas uroczystej gali w Dworze Anna w Jakubowicach Konińskich nagrodziliśmy zwycięskie firmy. Był czas na gratulacje i okolicznościowe toasty.

Komitet Krzysztofa Żuka. Kto pójdzie do wyborów z prezydentem?

Komitet Krzysztofa Żuka. Kto pójdzie do wyborów z prezydentem? 0 12

Rozmowy w sprawie zawiązania komitetu, którego twarzą byłby urzędujący prezydent Lublina, trwały od kilku miesięcy. W czwartek w obecności dziennikarzy przedstawiciele poszczególnych ugrupowań podpisali porozumienie programowe

Sprawa prof. Starosławskiej wraca do prokuratury. Tak zdecydował sąd

Sprawa prof. Starosławskiej wraca do prokuratury. Tak zdecydował sąd 0 2

W czwartek sąd rejonowy uchylił postanowienie prokuratury o umorzeniu śledztwa dotyczącego prof. Elżbiety Starosławskiej, byłej dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Rozstrzygnięcie jest prawomocne.

Puławy: Szukają miejsca pod nowe targowisko

Puławy: Szukają miejsca pod nowe targowisko 0 4

Puławscy urzędnicy prowadzą rozmowy z właścicielami działek, na których jeszcze w tym roku może powstać nowe miejskie targowisko. Opcje są dwie: tymczasowy, tańszy obiekt na cudzej ziemi lub pozyskanie gruntu i budowa tego docelowego z pełnym wyposażeniem.

Koncert Filipa Lato na Bronowicach
22 czerwca 2018, 18:00

Koncert Filipa Lato na Bronowicach 0 0

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda Voice of Poland, Filip Lato, wystąpi 22 czerwca o godz. 18 w Dzielnicowym Domu Kultury Bronowice (ul. Olchowa 8).

Motocyklista uderzył w tył Forda. Jest w szpitalu

Motocyklista uderzył w tył Forda. Jest w szpitalu 0 2

52-letni motocyklista trafił do szpitala po wypadku w Maryninie (pow. chełmski).

Burze nadciągają nad Lubelskie. Ministerstwo ostrzega

Burze nadciągają nad Lubelskie. Ministerstwo ostrzega 0 1

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ostrzega przed frontem burzowym, który ma dojść m.in. nad woj. lubelskie.

Prezenty dla nauczycieli na zakończenie roku szkolnego. Niektóre pomysły zaskakują

Prezenty dla nauczycieli na zakończenie roku szkolnego. Niektóre pomysły zaskakują 0 8

Kwiatki, bombonierki i pióra to klasyka. Obdarowywanie pedagogów z okazji zakończenia roku szkolnego, wzbudza jednak coraz większe kontrowersje. Zwłaszcza, że pomysły rodziców na prezenty dla nauczycieli są niekiedy bardzo zaskakujące

Nietypowy prezent dla Żuka na 61. urodziny. "Kółka będą, gdy będzie skatepark"

Nietypowy prezent dla Żuka na 61. urodziny. "Kółka będą, gdy będzie skatepark" 0 5

Deskorolkę bez kółek przynieśli prezydentowi na jego 61. urodziny młodzi ludzie upominający się o budowę skateparku na terenach zielonych przy Rusałce.

Koncert Piotra Selima w Whisky Cafe
22 czerwca 2018, 20:00

Koncert Piotra Selima w Whisky Cafe 0 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 22 czerwca o godz. 20 w Whisky Cafe (ul. Rybna 4/2) wystąpi kompozytor i wokalista Piotr Selim.

Górnik Łęczna ruszył z treningami, jest nowy trener

Górnik Łęczna ruszył z treningami, jest nowy trener 0 5

Piłkarze Górnika Łęczna w czwartek wrócili do treningów. Zajęcia poprowadził Rafał Wójcik, który ma być nowym trenerem zespołu. Znamy też terminarz sezonu 2018/2019. Zielono-czarni już za miesiąc rozpoczną rozgrywki od wyjazdowego spotkania z Gryfem Wejherowo (21 lipca)

"Chemia z Niemiec" produkowana w Polsce. 21 osób odpowie w tej sprawie

"Chemia z Niemiec" produkowana w Polsce. 21 osób odpowie w tej sprawie 0 4

„Markowa chemia z Niemiec” była produkowana w Polsce i sprzedawana pod szyldem znanych z reklam produktów – uznała prokuratura. W sprawie dotyczącej sprzedawania podróbek niczego nieświadomym klientom odpowiada 21 osób.

Wybory samorządowe w Chełmie. Kandydat PiS obiecuje, pozostali milczą

Wybory samorządowe w Chełmie. Kandydat PiS obiecuje, pozostali milczą 0 10

Jakuba Banaszka, kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Chełma, promowali już wicemarszałek Beata Mazurek, senator Józef Zając jako szef lokalnych struktur Porozumienia oraz Jarosław Gowin. Sam kandydat coraz zwołuje konferencje prasowe. Jego rywale na razie milczą.

Plenerowe rozpoczęcie wakacji nad Zalewem Zemborzyckim
22 czerwca 2018, 18:00

Plenerowe rozpoczęcie wakacji nad Zalewem Zemborzyckim 0 0

Co Gdzie Kiedy. 22 czerwca o godz. 18 nad Zalewem Zemborzyckim odbędzie się Wielkie Plenerowe Rozpoczęcie Wakacji. Na uczestników imprezy czeka moc atrakcji.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!