poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Dworzec autobusowy w Lublinie ma 50 lat. W tym miejscu zostanie już niedługo

Dodano: 26 września 2017, 11:17
Autor: toma

Pierwszy autobus odjechał stąd 17 grudnia 1967 o godz. 5 rano. Do Krasnobrodu. Obecnie rocznie przewija się tu ok. 4 miliony pasażerów, a połączenia wykonuje blisko 200 przewoźników. Lubelski dworzec autobusowy przy al. Tysiąclecia świętuje 50. urodziny. Obchody jubileuszowe rozpoczną się w najbliższy czwartek.

– Rozpoczynamy cykl różnych wydarzeń, które chcemy zaoferować naszym pasażerom i mieszkańcom regionu. Dworzec to ważne miejsce w komunikacji i łączeniu ludzi ze sobą – mówi Mariusz Grad, prezes spółki Lubelskie Dworce.

W czwartek o godz. 10 otwarta zostanie wystawa archiwalnych fotografii dworca. W samo południe pokrojony zostanie tort w kształcie dworcowego budynku, w programie będą także m.in. loteria z nagrodami oraz prezentacje, projekcje krótkich filmów dokumentalnych i spacery architektoniczne.

– Od 2015 intensywnie zajmujemy się dbaniem o to, aby walory tego obiektu zostały na nowo odkryte przez mieszkańców Lublina. Chcemy pokazać, jak budynek wyglądał w momencie powstania oraz jakie atrakcyjne funkcje mógłby pełnić – mówi architekt Lidia Wądołowska z grupy „Modernizm w Lublinie”, która pomaga w organizacji czwartkowego wydarzenia.

Choć często mówi się o architektonicznej wartości budynku, to mieszkańcy i turyści podkreślają, że trudno je dostrzec ze względu na wiszące na nim reklamy. Władze spółki przyznają, że w najbliższym czasie nie ma szans na to, aby płachty zniknęły.

– Pamiętajmy, że jesteśmy spółką prawa handlowego, prowadzimy działalność komercyjną i musimy dbać o przychody, by zarobić na swoje utrzymanie – wyjaśnia prezes Grad.

Przypomina też, że wkrótce dworzec autobusowy przeniesie się w okolice dworca głównego PKP. Nastąpi to prawdopodobnie w 2022 roku.

– Kwestia tego, co stanie się wtedy z obecnym budynkiem dworcowym pozostaje nierozstrzygnięta. W przyszłym roku chcemy przeprowadzić szereg analiz i popracować nad odpowiednią koncepcją. Chcemy wsłuchać się w opinie społeczności lokalnej i różnych organizacji, aby zaspokoić oczekiwania mieszkańców, ale też turystów – dodaje szef Lubelskich Dworców.

Wystawę, która zostanie otwarta w czwartek będzie można oglądać do 1 grudnia.

Konkurs plastyczny

Zarządca dworca w ramach obchodów 50-lecia jego istnienia zorganizował też konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pod hasłem „50 lat dworca w Lublinie. Wczoraj i dziś”. Prace można wykonywać dowolną techniką w maksymalnym formacie A3 i do 17 listopada nadsyłać bądź przynosić pod adres: ul. Nadstawna 2, 20-120 Lublin.

Użytkownik niezarejestrowany
ix
Użytkownik niezarejestrowany
(31) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 września 2017 o 11:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wszystkim tym którzy zarzucają,że dworzec kłóci się z w c*** pięknym zamkiem i starym miastem chciałbym tylko przypomnieć, że zaraz za rogiem wy***ili całkiem niedawno jakiś kosmodrom - nazywa się to tarasy zamkowe. obiekt tak przemyślany, że codziennie trzeba z jego podziemi wypompowywać wodę - bez przerwy. a przed wojną to ta wasza legendarna dzielnica żydowska to były slumsy, które zresztą zrównali z ziemią niemcy. obejrzyjcie sobie zdjęcia po wojnie, jak wyglądały okolice zamku.
Rozwiń
ix
ix (28 września 2017 o 07:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skaranie napisał:
Hahahaha świętują jubileusz tego kurnika ? Matko ile ja się wstydu najadłem nie raz przyjmując gości z innych miast Polski. Jakbym miał jeść tort w krztałcie tego czegoś to pewnie bym zwymiotował myśląc o tej przystani wszelkiej lubelskiej żulerni. Chcecie się wsłuchać w głos społeczeństwa ? Dajcie nam po kilofie i wolną rękę.
 Jaśniepaństwo, nie przeszkadzają im kaszlaki w jakich trzeba się tłuc tylko dworzec!? A tym kilofem to wiesz, gdzie możesz się stuknąć. P.S. Jest w L-inie taka hgw ... uliczka - Mackiewicza - ktoś kiedyś na bitą drogę wysypał resztki asfaltu i łatają to czym się da. Nie przeszkadza to debilom jeździć tamtędy, wtedy nie przeszkadza nic, nie szkoda im samochodu, kurz im nie przeszkadza, dziury, aby kilka sekund szybciej.  Wstyd to ci powinno być że ta żulerni jest (BTW. na dworcu wcale jej nie widać). 
Rozwiń
Gość
Gość (27 września 2017 o 20:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten dworzec to świetna antyreklama miasta. Znany Zamek a na wprost ta melina. Bilboardy to nawet pomagają to ukryć. Jak najszybciej trzeba zcentralizować oba dworce, jak w cywilizowanych miastach.
Rozwiń
Skaranie
Skaranie (27 września 2017 o 14:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hahahaha świętują jubileusz tego kurnika ? Matko ile ja się wstydu najadłem nie raz przyjmując gości z innych miast Polski. Jakbym miał jeść tort w krztałcie tego czegoś to pewnie bym zwymiotował myśląc o tej przystani wszelkiej lubelskiej żulerni. Chcecie się wsłuchać w głos społeczeństwa ? Dajcie nam po kilofie i wolną rękę.
Rozwiń
ix
ix (27 września 2017 o 07:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Weteran napisał:
Dworzec ten powstawal w wielkich bolach ponad 3- lata! Kryta plywalnie na al. Zygmuntowskich ponad 7- lat, o "Teatrze w budowie" nie wspomne -taka byla sprawnosc komunistycznej gospodarki; wszedzie syf, bylejakosc,beznadzieja! Wystarczy przypomnec sobie Stare Miasto z roku 1989- brud ruiny i patologia!
 Zobaczymy jak będą wyglądać te twoje perełki kapitalizmu za niebotyczne pieniądze (na kredyt) za naście, dziesiąt lat. Nie wspomnę o blokowiskach.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (31)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!