sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Zbudują nam centrum komunikacyjne, jakiego jeszcze nie było

Obecny Dworzec Południowy PKS ma stać się głównym dworcem autobusowym Lublina. Wielopoziomowy parking połączy go z dworcem kolejowym w ogromne centrum komunikacyjne Lublina. Koncepcja zagospodarowania tego terenu może być gotowa już pod koniec roku.
Komunikacyjne centrum ma powstać w okolicach Parku Ludowego. Właśnie tam przeniesiony zostanie główny dworzec PKS. Stanie w miejscu, które teraz zajmuje mało popularny wśród pasażerów Dworzec Południowy, obsługujący głównie kursy podmiejskie. W przyszłości to właśnie stamtąd będziemy jechać w dalekie podróże krajowe i zagraniczne.

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku lubelscy urzędnicy zlecą opracowanie koncepcji budowy centrum komunikacyjnego. Pomysł nie jest nowy. Zrodził się już 30 lat temu. Inwestycję forsował jeszcze poprzedni prezydent Lublina, Andrzej Pruszkowski i znalazła się ona w uchwalonym przez Radę Miasta Zintegrowanym Planie Transportu Publicznego. Jeśli w ślad za tym radni przeznaczą pieniądze na opracowanie wstępnych dokumentów, to zarys przyszłego dworca-kolosa poznamy pod koniec tego roku.

Inwestycja będzie powiązana z kompleksową przebudową okolic Dworca Głównego PKP, które teraz trudno nazwać wizytówką Lublina. Prawdopodobnie tuż obok powstanie też wielopoziomowy parking dla kilkuset samochodów. - Na pewno musiałby to być parking naziemny, bo w tym miejscu grunt jest podmokły i ciężko tam mówić o podziemnych kondygnacjach - mówi Henryk Korczewski, dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju w Urzędzie Miasta.

Parking mógłby powstać tam, gdzie biegnie teraz ul. Młyńska. Miejsce znajdzie się po wybudowaniu kolejnego odcinka Trasy Zielonej. Właśnie tam mieliby zostawiać swoje auta podróżni wyjeżdżający z Lublina. Ale nie tylko oni. Chodzi o znany na Zachodzie system "Park & Ride”. Na czym on polega? Mieszkańcy zostawiają swoje auta na parkingu przed ścisłym centrum, a po śródmieściu poruszają się komunikacją miejską.
Nie wiadomo jeszcze, jak prędko może powstać centrum dworcowe. W miejskich planach budowa jest przewidziana na lata 2007-2013. Ratusz będzie starał się o dofinansowanie z Unii Europejskiej.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!