środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Smród wita podróżnych, bo ludzie nie chcą płacić 1 zł za toaletę. Radna ma pomysł

Dodano: 11 stycznia 2017, 16:50
Autor: Dominik Smaga

Dworzec PKP w Lublinie, fot. 	Alians PL
Dworzec PKP w Lublinie, fot. Alians PL

Nieprzyjemna woń wita gości przy Dworcu Głównym PKP, bo wiele osób omija tu płatną miejską toaletę i załatwia się za budynkiem. Gdy jedna z radnych zaproponowała, by miejski szalet był darmowy, Ratusz odmówił. Tłumaczy to... możliwością odliczenia podatku

Problem łatwo dostrzec i nietrudno poczuć. Wystarczy przejść z dworca na ul. Gazową i zaciągnąć się powietrzem. Tuż obok stoi miejska toaleta publiczna, ale to nie ona jest źródłem fetoru, bo wewnątrz jest czysto i pachnąco. Inaczej jest wokół szaletu, gdzie widać mnóstwo dowodów na to, że wiele osób chadza za potrzebą właśnie tutaj: za szalet, za kiosk, pod drzewo. Za potrzebą mniejszą i za tą większą też.

Sprawą równie przyziemną, co przykrą zajęła się jedna z radnych. – Służby porządkowe nie zawsze interweniują na czas, a osoby mieszkające w pobliżu, czy też przedsiębiorcy, we własnym zakresie sprzątają nieczystości lub zasypują piaskiem – tłumaczy Monika Orzechowska (PO) w piśmie do prezydenta. I proponuje, by miasto zrezygnowało z pobierania opłaty za korzystanie z szaletu, a kwota jest symboliczna, tylko 1 zł.

Czy wraz z opłatą zniknąłby też problem? Dowodów na to nie ma. Ale nie tym zastępca prezydenta wyjaśnił radnej swą odpowiedź, że odpłatność powinna zostać utrzymana. Tłumaczy to... rozliczeniami podatkowymi.

– Odpłatność za korzystanie z szaletów miejskich została wprowadzona z przyczyn finansowo-podatkowych – stwierdza w piśmie do radnej Artur Szymczyk, zastępca prezydenta. Podkreśla, że dzięki opłacie miasto odlicza sobie podatek VAT od wydatków na utrzymanie szaletu i jego remonty. Dodaje, że decyzja wymaga „stabilności i konsekwencji, aby móc prawidłowo i skutecznie prowadzić rozliczenia finansowe i podatkowe gminy Lublin oraz pozyskiwać środki finansowe z zewnętrznych źródeł”.

Ratusz tłumaczy, że chodzi tu wręcz o strategię. – Jest to związane ze strategią finansową, która pozwoli również na odliczenie podatku VAT także od kosztów związanych z budową nowych obiektów tego typu – informuje nas Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta.

Jak bardzo zbiedniałoby na tym miasto? Sprawdziliśmy. Ze złotówek zostawianych przez klientów szaletu uzbierało się w grudniu niecałe 2 tys. złotych. I taka kwota ominęłaby miesięcznie miejską kasę. Ile miasto straciłoby na podatku VAT? – W przypadku szacunkowych kosztów utrzymania jednego szaletu, czyli około 12 tys. zł miesięcznie, odliczony podatek VAT wynosi ponad 2 tys. zł – podaje Mazurek-Podleśna

– Bardziej niż o pieniądze chodzi o zasady – mówi Szymczyk. I podkreśla, że miasto jest też związane umową ze swoją spółką, której powierzyło administrowanie miejskimi toaletami. Aktualnie w mieście są trzy takie przybytki. Za inne, w pełni zautomatyzowane, odpowiada Zarząd Transportu Miejskiego. W nich też płaci się 1 zł.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(87) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 stycznia 2017 o 11:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobrze że nowa stacja Lubin Zachód będzie w lesie. Darmowe naturalne i przyjemne toalety dla podróżujących i miejscowych w pakiecie gratis.
Rozwiń
Gość
Gość (12 stycznia 2017 o 13:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
postawic ogrodzenie uniemozliwiajace wejscie za budynek i po sprawie - jak nie ma kultury to sa mury ...
Rozwiń
Gość
Gość (12 stycznia 2017 o 12:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Aby nie było niedomówień - przy wejsciu do sracza można zainstalować licznik (np.laserowy lub na podczerwień)...
Rozwiń
Gość
Gość (12 stycznia 2017 o 12:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przydał by się tam monitoring
Rozwiń
Gość
Gość (12 stycznia 2017 o 09:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
widac kulture lubelska
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (87)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!