poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Działkowcy z Lublina w obronie ogródków. 7 tys. podpisów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 grudnia 2012, 18:52

Tylko w Lublinie jest 15 tysięcy działkowców, którzy uprawiają 47 ogrodów. Zajmują one ponad 400 ha.
Tylko w Lublinie jest 15 tysięcy działkowców, którzy uprawiają 47 ogrodów. Zajmują one ponad 400 ha.

Tylko w Lublinie działkowcy zebrali już ponad 7 tysięcy podpisów pod projektem ustawy, dzięki której nie będą musieli płacić gminom za użytkowanie nieruchomości. Chodzi o spore pieniądze i atrakcyjne tereny.

Akcja działkowców to efekt decyzji Trybunału Konstytucyjnego. W lipcu sędziowie TK uznali, że ponad połowa przepisów ustawy o ogródkach działkowych jest sprzeczna z prawem. Trybunał stwierdził m.in., że działkowcy – tak jak wszyscy – powinni płacić gminom za użytkowanie nieruchomości. W tej chwili odprowadzają tylko składki na rzecz Polskiego Związku Działkowców.

– Nasz projekt zakłada utrzymanie zwolnień z opłat – mówi Stanisław Chodak, prezes Okręgowego Zarządu PZD w Lublinie – Jeśli ktoś uważa, że z działkowców można będzie ściągnąć duże pieniądze, to jest w błędzie. Ludzi nie będzie stać na wysokie opłaty i zrezygnują z działek.

Analitycy rynku nieruchomości szacują, że roczny podatek za ok. 300-metrową działkę mógłby sięgnąć ok. 400 zł. Teraz działkowcy płacą kilka razy mniej.

Aby obywatelskim projektem ustawy zajęli się posłowie, do 6 lutego trzeba mieć 100 tys. podpisów. Działacze PZD w całym kraju zebrali już 84 tys. głosów poparcia. – Tylko z Lublina wysłaliśmy już ponad 7 tys. podpisów – dodaje Chodak.

Projekt działkowców ma zmienić zasady działania PZD. Zakłada, że związek przekształci się w stowarzyszenie. Dzięki temu nowa organizacja nadal będzie mogła korzystać z nieruchomości, które dziś użytkuje PZD. Powołanie stowarzyszenia otworzy też nowe możliwości. Ustawa firmowana przez działkowców ma również zabezpieczyć ich ogródki przed zakusami samorządów. Chodzi np. o przejmowanie atrakcyjnych terenów na cele inwestycyjne.

– W Lublinie to na razie nie jest problem, ale prezydent Warszawy już wystąpiła o likwidację 150 ze 151 ogrodów – dodaje Chodak. Podobnie jest we Wrocławiu czy Krakowie.

Samorządowcy uspokajają. – Nie ma żadnych planów, dotyczących przejmowania terenów, użytkowanych przez PZD – mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, zastępca prezydenta Lublina. – Na razie czekamy na uchwalenie nowych przepisów. Nie wiadomo, czy wprowadzą one opłaty na rzecz gmin.

Popierasz działkowców?

Aby poprzeć projekt ustawy, wystarczy zgłosić się do siedziby PZD w Lublinie, przy ul. Królewskiej 19, tel. 81 532 24 35.
Szczegółowych informacji można również zasięgnąć na stronie www.ratujmyogrody.pl

Działkowcy i ich działki

Tylko w Lublinie jest 15 tysięcy działkowców, którzy uprawiają 47 ogrodów. Zajmują one ponad 400 ha. Większość tej ziemi należy do miasta i Skarbu Państwa. Najbardziej atrakcyjne tereny to: ogrody "Podzamcze” przy al. Unii Lubelskiej (ponad 34 ha gruntów, z których miasto nie czerpie żadnych korzyści). Atrakcyjne działki, ponad 17 ha znajdują się również przy al. Warszawskiej i ul. Mgielnej. Według pośredników nieruchomości, na sprzedaży najlepszych gruntów można dobrze zarobić. Metr kwadratowy działki w rejonie centrum Lublina wart jest ok. 400 zł. Na peryferiach ceny są o ok. 200 zł niższe.

Lewica o działkowcach

Z własnym projektem ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych wystąpił już Sojusz Lewicy Demokratycznej. Pod koniec listopada dokument trafił do Sejmu. Projekt SLD przewiduje m.in. dalsze zwolnienie działkowców od podatków i opłat – administracyjnych i skarbowych. Zasady zwolnień z podatku od nieruchomości i podatku rolnego mają być określone w w odrębnych ustawach. Przedstawiciele Sojuszu deklarują, że nie pozwolą, by działkowcy płacili podatki i czynsze dzierżawne, oraz by istniała możliwość zabierania działek z przeznaczeniem na tereny komercyjne.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
jaga
Brzoza
Marcin
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jaga
jaga (8 marca 2013 o 17:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[media]http://www.youtube.com/watch?v=RMWfTlxB3Iw[/media]

[media]http://www.youtube.com/watch?v=wDJ-1K5Fjlw&feature=youtu.be[/media]
Rozwiń
Brzoza
Brzoza (4 grudnia 2012 o 14:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='drapik' timestamp='1354619505' post='705467']
Boże , nareszcie zrobią porządek z tymi działkami , jak np przy smorawińskiego . Taki ładny teren , już dawno mógłby zostać zagospodarowany , ale nie bo sterta meneli i starych dziadów się tam pałęta . A najlepiej wszystko żeby za darmo mieli a wiadomo kto kiedyś dostawał działki
[/quote]Chyba człowieku pomyliło ci się - ogródki działkowe jak ktoś chce to i teraz może dostać - to nie o tych działkach piszesz "dacze"
Rozwiń
Marcin
Marcin (4 grudnia 2012 o 13:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proponuję zrobić petycję za likwidacją ogrodów działkowych w centrum miast. Policzymy się i zobaczymy kto ma większe poparcie.
Rozwiń
Marcin
Marcin (4 grudnia 2012 o 13:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie. Nie popieram działkowców. Działki w centrum miasta to kuriozum na skalę europejską, produkty rolne z tego pełne metali ciężkich i niezdrowe a grunty nie przynoszą miastu żadnych dochodów. To konkretne pieniądze, które byłyby na dodatkowe remonty dróg, utrzymanie zieleni i inne inwestycje miejskie. Ogrody działkowe tak, ale tylko na peryferiach miast jak w rejonie Zalewu na przykład. Interes 7tys ludzi nie stoi wyżej od interesu 350tys ludzi, którzy chcą lepszej infrastruktury i poprawy warunków życia w mieście.
Rozwiń
Gość
Gość (4 grudnia 2012 o 13:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w Hrubieszowie , to za komuny działacze dostali działki w samym centrum przy dworku Du`Chateu , żeby nie musieli daleko chodzić , 50 m od urzedu
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!