Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 stycznia 2016 r.
20:01

Dzieci jak sardynki. W szkolnych świetlicach jest za ciasno

0 10 A A

W co drugiej szkolnej świetlicy dzieciom jest za ciasno. Dyrektorzy podstawówek robią co mogą. A sanepid stwierdza: To problem przejściowy, w przyszłym roku będzie luźniej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeśli możemy to nie posyłamy córki do świetlicy, bo to dla niej czas stracony – przyznaje ojciec pierwszoklasistki jednej z lubelskich szkół. – Nawet nie ma krzesełek dla wszystkich dzieci. Kiedy chcą odrobić lekcje lub coś narysować muszą to robić to na dywanie.

Problem doskonale zna lubelski sanepid. – Kontrolujemy wszystkie szkolne świetlice – przyznaje Irmina Nikiel, szefowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. – Szczególną uwagę zwracamy na zagęszczenie. Jeśli jest ono zbyt duże to oprócz niedogodności nadmiernego ścisku dzieci mogą łatwiej zarażać się od siebie chorobami przenoszonymi drogą kropelkową.

W ubiegłym roku sanepid skontrolował 26 z 33 świetlic w lubelskich szkołach. – Nadmierne zagęszczenie stwierdzono w 13 świetlicach – mówi Nikiel. Przyznaje jednak, że nie ma normatywów powierzchniowych, mówiących o tym ile metrów powierzchni powinno przypadać na jednego ucznia.

– Sale mają zwykle ok. 50 mkw. Z naszych obserwacji wynika, że powinno w nich przebywać około 25 uczniów oraz nadzorujący ich jeden nauczyciel – tłumaczy Barbara Czaplińska, kierownik działu higieny dzieci i młodzieży lubelskiego sanepidu.

Najciaśniej jest w godz. 11-13, kiedy do świetlicy schodzą uczniowie, którzy skończyli już lekcje, a w pomieszczeniu są jeszcze maluchy rozpoczynające zajęcia po południu.

– To niedobra sytuacja, bo dzieci powinny mieć zapewnione warunki do zabawy i nauki. Dlatego powiadamiamy o problemie organ prowadzący i prosimy o wprowadzenie zmian – tłumaczy Nikiel. – Dyrekcja ma wiele możliwości. Może na przykład zaadoptować na dodatkową świetlicę inną salę lekcyjną.

– Po kontroli zdecydowaliśmy o rozdzieleniu świetlicy na dwa pomieszczenia. Wykorzystaliśmy salę po szkolnej zerówce, która została zlikwidowana rok wcześniej. Dzieci z klas pierwszych zostały w starej świetlicy, a uczniowie klas II i III przeszli do nowych sal – usłyszeliśmy w jednej z szkół.

– Część dzieci zabieramy do pracowni komputerowej gdy nie odbywają się tam lekcje. Innym organizujemy czas w bibliotece albo w sali gimnastycznej. Kiedy pogoda na to pozwala świetlica wychodzi też na spacery czy na boisko – tłumaczy dyrektor innej placówki.

– Nie ma potrzeby dobudowywania kolejnych pomieszczeń, bo nadmierne zagęszczenie świetlic to problem przejściowy – uważa Irmina Nikiel. – W ubiegłym roku do szkół poszło wyjątkowo dużo dzieci ze względu na wprowadzenie obowiązku szkolnego dla 6-latków. Teraz, kiedy 6-latki zostaną w zerówkach sytuacja sama wróci do normy.

Czytaj więcej o:

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 października 2017 o 19:06
u nas jest taka masakra, że przez ten ścisk dzieci mają ciągle wszy i problemy zdrowotne. Musiałam ostatnio robić akcję odwszawiania - masakra. Kupiłam hedrin raz i pomógł. Ale tak jest jak dzieci się wymieniają rzeczami, szczotkami, spinkami.... Tak to się kończy. Mówcie dzieciom, żeby tak nie robiły :P
Avatar
Gość / 27 stycznia 2016 o 15:07
A skąd ma pani wiedzę ze do otwarcia 1 klasy jest potrzebna ta magiczna 7 ( 7 osób), u nas w szkole powiedzieli że 11 dzieci, gmina tak mówi.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2016 o 13:23
Do Gość z 20:44, Doskonale panią rozumiem, chociaż ja zaczęłam walczyć o to żeby przedszkolaki z zerówki mojego syna poszły do I klasy, ale ponieważ dyrektor postraszył wszystkich wizją dowożenia dzieci do innej szkoły to stulili uszy i chcą zostawić mimo wszystko dzieci w zerówce drugi raz! Nawet jeśli kilkoro z nich nadaje się do szkoły i jest wystarczająco dojrzała. I w ten sposób Dyrektor zablokował również rodziców dzieci odraczanych z aktualnej klasy I!! A wystarczy 7 osób i gmina nie może nikomu kazać dojeżdżać!!! Żałuję że rodzice idą za owczym pędem zamiast za rozumem!!!
Do Gość z 20:44, Doskonale panią rozumiem, chociaż ja zaczęłam walczyć o to żeby przedszkolaki z zerówki mojego syna poszły do I klasy, ale ponieważ dyrektor postraszył wszystkich wizją dowożenia dzieci do innej szkoły to stulili uszy i chcą zostawić mimo wszystko dzieci w zerówce drugi raz! Nawet jeśli kilkoro z nich nadaje się do szkoły i jest wystarczająco dojrzała. I w ten sposób Dyrektor zablokował również rodziców dzieci odraczanych z aktualnej klasy I!! A wystarczy 7 osób i gmina nie może nikomu kazać dojeżdżać!!! Żałuję że rodzice id... rozwiń
Avatar
Gość / 26 stycznia 2016 o 20:44
Ja odroczyłam dziecko była radość i świętowanie, a teraz masakra , prosimy ,błagamy mamy dzieci 6-letnich aby poszły do 1 klasy bo okazało się że dla naszych ODROCZONYCH dzieci nie ma miejsca w tutejszej szkole bo jest ich mało.Jestem zawiedziona że nikt nie pisze o tych odroczonych dzieciach które muszą iść a raczej jechać pare kilometrów do szkoły, a tu miały praktycznie szkołę za płotem.
Avatar
Gość / 22 stycznia 2016 o 10:04
Do Mucha38. Skąd to oburzenie? Miałaś prawo wyboru szkoły, więc trzeba było pójść sprawdzić warunki i zapisać dziecko do innej placówki, jeśli ta ci nie odpowiadała. Jednak zapewne się nie chciało, tylko wysłało dziecko, do tej która była pod nosem. A potem szuka się pretensji, bo wszystko źle. Szkoła zapewnia opiekę w zakresie takim, jakie ma możliwości lokalowe. Wychowanie i opieka nad dzieckiem należy do RODZICA! Szkoła ma wspierać, a nie wyręczać. Jeżeli praca zawodowa rodziców i dziadków nie pozwala na opiekę nad dzieckiem, a warunki w szkole szanownemu państwu nie odpowiadają, zawsze można wynająć opiekunkę, która dziecko odbierze ze szkoły i się nim zajmie pod nieobecność rodziców. Tylko... hmmm... tak ciężko wydać kasę, łatwiej w internecie oczernić szkołę.
Do Mucha38. Skąd to oburzenie? Miałaś prawo wyboru szkoły, więc trzeba było pójść sprawdzić warunki i zapisać dziecko do innej placówki, jeśli ta ci nie odpowiadała. Jednak zapewne się nie chciało, tylko wysłało dziecko, do tej która była pod nosem. A potem szuka się pretensji, bo wszystko źle. Szkoła zapewnia opiekę w zakresie takim, jakie ma możliwości lokalowe. Wychowanie i opieka nad dzieckiem należy do RODZICA! Szkoła ma wspierać, a nie wyręczać. Jeżeli praca zawodowa rodziców i dziadków nie pozwala na opiekę nad dzieckiem, a warunki w... rozwiń
Avatar
Gość / 22 stycznia 2016 o 06:52
zielona wyspa tuska i petruska
Avatar
Gość / 22 stycznia 2016 o 06:46
POpatrzcie, jakiego zapału do roboty dostały instytucje z biurwami!! Czy ktoś kiedykolwiek widział sanepid bez zaPOwiedzi w szkolnej stołówce rzetelnie sprawdzający procedurę mycia naczyń i sztućców, POpatrzył kilk godzin i sprawdził zardzewiałe od sPOczynku zmywarki a wytarte gąbkowe zmywaki? Kiedy wzięto ze szmat, gąbek, sztućców, stolików, pazurów kucharek WYMAZY??
Avatar
Mucha38 / 21 stycznia 2016 o 22:07

W szkole podstawowej nr 2 w Lublinie 6 latki - I klasa w sali 35-40 m2 w 40 osób.Moje dziecko w ogóle tam nie chce siedzieć w tej ciasnocie i co ja mam zrobić? rzucić pracę i siedzieć z dzieckiem bo posłałam go do szkoły, która nie umie zorganizować miejsca, czasu dzieciom po 3 czy 4 godzinach lekcyjnych.I cały problem  spadł na rodziców.A miało być tak pięknie.Pięknie to może być jak się ma babcię i dziadków emerytów, którzy przyprowadzą i odprowadza ze szkoły i zajmą się dzieckiem do powrotu rodziców.Te świetlice to masakra.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

W szkole podstawowej nr 2 w Lublinie 6 latki - I klasa w sali 35-40 m2 w 40 osób.Moje dziecko w ogóle tam nie chce siedzieć w tej ciasnocie i co ja mam zrobić? rzucić pracę i siedzieć z dzieckiem bo posłałam go do szkoły, która nie umie zorganizować miejsca, czasu dzieciom po 3 czy 4 godzinach lekcyjnych.I cały problem  spadł na rodziców.A miało być tak pięknie.Pięknie to może być jak się ma babcię i dziadków emerytów, którzy przyprowadzą i odprowadza ze szkoły i zajmą się dzieckiem do powrotu rodziców.Te świetlice to masakra.!!!!!!!... rozwiń

Avatar
Gość / 21 stycznia 2016 o 22:02

przecież jest niż demograficzny, kilka dni temu pisaliście o likwidacji/zmianie szkół a dziś, że jest za ciasno? Czy wy w ogóle czytacie co piszecie ?

Czy to już tylko propaganda

Avatar
Gość / 21 stycznia 2016 o 20:03
Jeszcze jeden plus odwrócenia tego co spaprała koalicja PO-PSL.
Avatar
Gość / 27 października 2017 o 19:06
u nas jest taka masakra, że przez ten ścisk dzieci mają ciągle wszy i problemy zdrowotne. Musiałam ostatnio robić akcję odwszawiania - masakra. Kupiłam hedrin raz i pomógł. Ale tak jest jak dzieci się wymieniają rzeczami, szczotkami, spinkami.... Tak to się kończy. Mówcie dzieciom, żeby tak nie robiły :P
Avatar
Gość / 27 stycznia 2016 o 15:07
A skąd ma pani wiedzę ze do otwarcia 1 klasy jest potrzebna ta magiczna 7 ( 7 osób), u nas w szkole powiedzieli że 11 dzieci, gmina tak mówi.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2016 o 13:23
Do Gość z 20:44, Doskonale panią rozumiem, chociaż ja zaczęłam walczyć o to żeby przedszkolaki z zerówki mojego syna poszły do I klasy, ale ponieważ dyrektor postraszył wszystkich wizją dowożenia dzieci do innej szkoły to stulili uszy i chcą zostawić mimo wszystko dzieci w zerówce drugi raz! Nawet jeśli kilkoro z nich nadaje się do szkoły i jest wystarczająco dojrzała. I w ten sposób Dyrektor zablokował również rodziców dzieci odraczanych z aktualnej klasy I!! A wystarczy 7 osób i gmina nie może nikomu kazać dojeżdżać!!! Żałuję że rodzice idą za owczym pędem zamiast za rozumem!!!
Do Gość z 20:44, Doskonale panią rozumiem, chociaż ja zaczęłam walczyć o to żeby przedszkolaki z zerówki mojego syna poszły do I klasy, ale ponieważ dyrektor postraszył wszystkich wizją dowożenia dzieci do innej szkoły to stulili uszy i chcą zostawić mimo wszystko dzieci w zerówce drugi raz! Nawet jeśli kilkoro z nich nadaje się do szkoły i jest wystarczająco dojrzała. I w ten sposób Dyrektor zablokował również rodziców dzieci odraczanych z aktualnej klasy I!! A wystarczy 7 osób i gmina nie może nikomu kazać dojeżdżać!!! Żałuję że rodzice id... rozwiń
Avatar
Gość / 26 stycznia 2016 o 20:44
Ja odroczyłam dziecko była radość i świętowanie, a teraz masakra , prosimy ,błagamy mamy dzieci 6-letnich aby poszły do 1 klasy bo okazało się że dla naszych ODROCZONYCH dzieci nie ma miejsca w tutejszej szkole bo jest ich mało.Jestem zawiedziona że nikt nie pisze o tych odroczonych dzieciach które muszą iść a raczej jechać pare kilometrów do szkoły, a tu miały praktycznie szkołę za płotem.
Avatar
Gość / 22 stycznia 2016 o 10:04
Do Mucha38. Skąd to oburzenie? Miałaś prawo wyboru szkoły, więc trzeba było pójść sprawdzić warunki i zapisać dziecko do innej placówki, jeśli ta ci nie odpowiadała. Jednak zapewne się nie chciało, tylko wysłało dziecko, do tej która była pod nosem. A potem szuka się pretensji, bo wszystko źle. Szkoła zapewnia opiekę w zakresie takim, jakie ma możliwości lokalowe. Wychowanie i opieka nad dzieckiem należy do RODZICA! Szkoła ma wspierać, a nie wyręczać. Jeżeli praca zawodowa rodziców i dziadków nie pozwala na opiekę nad dzieckiem, a warunki w szkole szanownemu państwu nie odpowiadają, zawsze można wynająć opiekunkę, która dziecko odbierze ze szkoły i się nim zajmie pod nieobecność rodziców. Tylko... hmmm... tak ciężko wydać kasę, łatwiej w internecie oczernić szkołę.
Do Mucha38. Skąd to oburzenie? Miałaś prawo wyboru szkoły, więc trzeba było pójść sprawdzić warunki i zapisać dziecko do innej placówki, jeśli ta ci nie odpowiadała. Jednak zapewne się nie chciało, tylko wysłało dziecko, do tej która była pod nosem. A potem szuka się pretensji, bo wszystko źle. Szkoła zapewnia opiekę w zakresie takim, jakie ma możliwości lokalowe. Wychowanie i opieka nad dzieckiem należy do RODZICA! Szkoła ma wspierać, a nie wyręczać. Jeżeli praca zawodowa rodziców i dziadków nie pozwala na opiekę nad dzieckiem, a warunki w... rozwiń
Avatar
Gość / 22 stycznia 2016 o 06:52
zielona wyspa tuska i petruska
Avatar
Gość / 22 stycznia 2016 o 06:46
POpatrzcie, jakiego zapału do roboty dostały instytucje z biurwami!! Czy ktoś kiedykolwiek widział sanepid bez zaPOwiedzi w szkolnej stołówce rzetelnie sprawdzający procedurę mycia naczyń i sztućców, POpatrzył kilk godzin i sprawdził zardzewiałe od sPOczynku zmywarki a wytarte gąbkowe zmywaki? Kiedy wzięto ze szmat, gąbek, sztućców, stolików, pazurów kucharek WYMAZY??
Avatar
Mucha38 / 21 stycznia 2016 o 22:07

W szkole podstawowej nr 2 w Lublinie 6 latki - I klasa w sali 35-40 m2 w 40 osób.Moje dziecko w ogóle tam nie chce siedzieć w tej ciasnocie i co ja mam zrobić? rzucić pracę i siedzieć z dzieckiem bo posłałam go do szkoły, która nie umie zorganizować miejsca, czasu dzieciom po 3 czy 4 godzinach lekcyjnych.I cały problem  spadł na rodziców.A miało być tak pięknie.Pięknie to może być jak się ma babcię i dziadków emerytów, którzy przyprowadzą i odprowadza ze szkoły i zajmą się dzieckiem do powrotu rodziców.Te świetlice to masakra.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

W szkole podstawowej nr 2 w Lublinie 6 latki - I klasa w sali 35-40 m2 w 40 osób.Moje dziecko w ogóle tam nie chce siedzieć w tej ciasnocie i co ja mam zrobić? rzucić pracę i siedzieć z dzieckiem bo posłałam go do szkoły, która nie umie zorganizować miejsca, czasu dzieciom po 3 czy 4 godzinach lekcyjnych.I cały problem  spadł na rodziców.A miało być tak pięknie.Pięknie to może być jak się ma babcię i dziadków emerytów, którzy przyprowadzą i odprowadza ze szkoły i zajmą się dzieckiem do powrotu rodziców.Te świetlice to masakra.!!!!!!!... rozwiń

Avatar
Gość / 21 stycznia 2016 o 22:02

przecież jest niż demograficzny, kilka dni temu pisaliście o likwidacji/zmianie szkół a dziś, że jest za ciasno? Czy wy w ogóle czytacie co piszecie ?

Czy to już tylko propaganda

Avatar
Gość / 21 stycznia 2016 o 20:03
Jeszcze jeden plus odwrócenia tego co spaprała koalicja PO-PSL.