niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Majdanku

Dodano: 26 stycznia 2016, 21:16

W środę Państwowe Muzeum na Majdanku przyłącza się do obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Instytucja przygotowała specjalny program edukacyjny dla uczniów lubelskich szkół.

Obchody rozpoczną się o godz. 11 wykładem na temat losów żydowskich więźniów Majdanka. w południe młodzież, której towarzyszyć będą byli więźniowie obozu na Majdanku, zapali znicze przy Pomniku-Bramie i odda hołd pomordowanym. Kolejnym punktem programu będą zajęcia edukacyjne na wystawie historycznej.

Uczniowie, podzieleni na kilkuosobowe grupy, będą mieli za zadanie odszukać na ekspozycji „Więźniowie Majdanka” artefakty związane z życiem, pracą i zagładą Żydów. Zastanowią się również nad znaczeniem omawianych eksponatów dla współczesnego człowieka i tym, jak każdy z nich może przyczynić się do zachowania pamięci o ofiarach obozu.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu ustanowiony został w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. Dzień ten przypada w rocznicę wyzwolenia więźniów obozu Auschwitz-Birkenau.

Czytaj więcej o: historia muzeum Muzeum na Majdanku
folkatka
Gość
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

folkatka
folkatka (28 stycznia 2016 o 13:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

dlaczego jak jest dzień ofiar holokaustu to dajecie jakieś niebieskie tło i żydowskie świeczniki !!!!! przypominam że ginęli tam nie tylko żydzi !! a w ten sposób obrażacie innych ludzi nie oddając im czci

Mała uwaga. Termin "Holokoaust" pochodzi z tradycji żydowskiej i odnosi się tylko i wylacznie do ofiar zydowskich. Czy nam się to podoba czy nie, ale niemiecka polityka względem tej nacji była wydarzeniem absolutnie wyjątkowym w historii ludzkosci, Żydzi to jeden jedyny narod, który został przeznaczony do biologicznego unicestwienia. Nigdy przedtem nie było to niczyim zamiarem - ani konkwiskatorów, ani kolonizatorów w Afryce, mimo, że mają na sumieniu straszne zbrodnie i dzięki ich dzialalności znikneło z powierzchni planety wiele narodów. Ale nie było to wczesnniej zaplanowane. Natomiast w przypadku Żydów bylo inaczej. Niemcy chcieli zetrzec ten naród z powierzchni Ziemi, warto tez przypomieć, ze Lublin byl siedzibą Akcji Reinhardt - bo taki to kryptonim nosiła masowa ekterminacja. W obozach śmierci takich jak Bełżec i Sobibór ginęli wyłacznie Żydzi (łaczna liczba ofiar to ponad milion). To ludność żydowską spędzono de gett. A propos jeszcze Majdanka, to dopiero niedawno ustalono dokładną liczbę ofiar na 80 000, z czego 50 000 stanowili Żydzi. W skrócie przedstawilam, jak się maja fakty.

Rozwiń
Gość
Gość (28 stycznia 2016 o 12:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dlaczego jak jest dzień ofiar holokaustu to dajecie jakieś niebieskie tło i żydowskie świeczniki !!!!! przypominam że ginęli tam nie tylko żydzi !! a w ten sposób obrażacie innych ludzi nie oddając im czci
Rozwiń
Gość
Gość (27 stycznia 2016 o 12:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A Szechter , Holland i KOD-owcy będą,? powinini być
Rozwiń
crx
crx (27 stycznia 2016 o 10:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ginęły i inne nacje ! Jednak straty ludzkie ludności pochodzenia żydowskiego przekroczyły 70 %. Ta pamięć z czasem zaniknie, ale dopóki żyją ci , którzy ją  kultywują nie powinni zaniechać swych obowiązków ...!!! Zwłaszcza dziś ,gdy niektóre organizacje właśnie żydowskie jakby chciały spłaszczenia oceny tamtego potwornego czasu...!!!

Rozwiń
Gość
Gość (26 stycznia 2016 o 23:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

(...)

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!