czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Dziś Noc Kultury: Nie idziemy spać!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 czerwca 2008, 21:19

To już dziś! Najdłuższa noc w roku. Wbrew astronomii potrwa ponad pół doby. Artyści zaoferują lublinianom około dwustu wydarzeń.

Niemal wszędzie będzie się coś działo - w zwyczajowych miejscach prezentacji twórczości artystycznej i w przestrzeniach wykorzystywanych przez artystów rzadko lub w ogóle dotąd pomijanych.

- Noc Kultury oficjalnie otworzy o godz. 16 obiad na Wyspie Sztuki, która ujawni się przy ul. Wieniawskiej przed klubem Tektura - zapowiada Rafał KoZa Koziński, główny koordynator wielkiego miejskiego poruszenia. - Tam też nocna odyseja zakończy się w niedzielę o godz. 9 śniadaniem na trawie.

Między obiadem, a śniadaniem w Tekturze będzie serwowana strawa duchowa. - Zaplanowaliśmy działania plastyczne, performance, koncerty, poetycki slam, fireshow, wykłady i seanse filmowe - wylicza Szymon Pietrasiewicz, szef najgorętszego klubu tej nocny.

Najbardziej roztańczonym miejscem w Lublinie będzie plac Litewski. Występy zaczną się tu o godz. 16.30.

- Na początek będą tańce towarzyskie i ludowe w wykonaniu grup młodzieżowych, a potem zaprezentują się teatry tańca - mówi Koziński. - O północy Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej pokaże w fontannie spektakl "clear/n - miejsca... chwile...”.

Popularna Litwa będzie także polem działań plastycznych Jarosława Koziary. Za jego sprawą wyrosną tu świetliste drzewa. Sławny artysta wprowadzi też sztukę do szaletu miejskiego, gdzie rozgości się z wystawą "Renesans inspiracji”.

Plastycznie ożyje tej nocy nawet rynsztok deptaka. Dzięki Niezależnej Jednoosobowej i Jednodniowej Instytucji Kultury i Garden Concept Architekci Krajobrazu wyrośnie z niego zielony irokez.

Ekranami pokazów multimedialnych staną się fasady kościoła św. Ducha i Trybunału. Placem Kochanowskiego zawładnie Niezależna Poetycka Inicjatywa Lubelska, której członkowie będą recytować wiersze. Na skwerze przy Centrum Kultury będzie działał plan filmowy.

W muszli Ogrodu Saskiego wystąpią najlepsze teatry. Stadion Lublinianki zaanektuje na swoją akcję plastyczną legendarna Akademia Ruchu, zaprzyjaźniona z lubelskim środowiskiem artystycznym. Koncert na dziedzińcu Zamku Lubelskiego da kwartet klarnetowy Claribel.

Najbardziej umuzycznione będą plac Po Farze i błonie pod zamkiem. - Na plac zapraszam fanów Orkiestry Świętego Mikołaja, Gospeople i Licha, a na błonie miłośników zespołów Londyn, Qube, Acute Mind, ZINiONI, Czarna Mamba, Bremenn, Federacja, Naczynia i Komische Pilze - mówi Koziński. - Oba megakoncerty zaczną się o 20.30.

Nocne granie będzie także w filharmonii, bazylice dominikanów i Stowarzyszeniu Twórców Ludowych. W Teatrze Muzycznym zabrzmią przeboje operetkowe. Czynne będą muzea, biblioteki i galerie.

- Będzie okazja do obejrzenia dwóch nowych, sensacyjnych wystaw: zbiorowej "Remont generalny” w Centrum Kultury i indywidualnej Ryszarda Horowitza w Galerii Sceny Plastycznej KUL - zaprasza Koziński.

Wstęp na wszystko jest bezpłatny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ye
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ye
ye (8 czerwca 2008 o 13:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
do tej pory tylko jedno zdjęcie z nocy kultury....zakrawa na ignorancję
proszę natychmiast coś dodać, bo czekam
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!