środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Dziś spacer z "Poematem o mieście Lublinie" Czechowicza

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 lipca 2014, 10:26
Autor: PAP

Spacer przez miejsca opisane w "Poemacie o mieście Lublinie organizuje w sobotę - już po raz 12. - tutejszy Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN. Podczas wycieczki jej uczestnicy będą czytać przedwojenny poemat Józefa Czechowicza.

"Nie ma chyba drugiego takiego poematu poświęconego miastu, jaki napisał o Lublinie Czechowicz. Opisał w nim duże fragmenty Lublina, charakterystyczne punkty, jak Brama Krakowska, czy kogut na Wieży Trynitarskiej. To niezwykły poetycki przewodnik po naszym mieście” - powiedziała PAP Alina Bąk z Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN.

Spacer odbywa się corocznie w lipcu, w pierwszą noc pełni księżyca, bo właśnie w taką noc przemierzał Lublin wędrowiec w poemacie Czechowicza. "W ubiegłym roku uczestniczyło w spacerze około stu osób, trwa on około trzech godzin. Nawet jeśli nie ma ładnej pogody, to takie zwiedzanie miasta ma wiele uroku” - dodała Bąk.

W sobotę spacer rozpocznie się o godz. 19 na wiadukcie nad Al. Solidarności, gdzie za czasów poety była jeszcze wieś. Potem jego uczestnicy udadzą się przez dawne przedmieście, dziś dzielnicę Wieniawa, w stronę centrum. Zajrzą na cmentarz przy ul. Lipowej, gdzie jest grób Czechowicza, przejdą Krakowskim Przedmieściem na Stare Miasto, na Zamek Lubelski i Plac Zamkowy, w miejsce dawnej dzielnicy żydowskiej. Odwiedzą dzielnice Czwartek i Kalinowszczyzna. Po drodze zatrzymają się w 14 miejscach opisanych przez Czechowicza i będą czytać poemat.

Uczestnicy otrzymają mapy trasy spaceru wykonane tradycyjną metodą na czerpanym papierze, okolicznościowe koszulki z podobizną poety, pocztówki i exlibrisy. Będzie można skorzystać ze specjalnej aplikacji na tablety i smartfony, dzięki której pojawi się na nich tekst poematu, a także wiele informacji o Czechowiczu i opisanych przez niego fragmentach Lublina.

W tym roku - przypomniała Bąk - mija 80. rocznica postania "Poematu o mieście Lublinie”. Czechowicz napisał go w 1934 r. jako słuchowisko radiowe łącząc opublikowane wcześniej wiersze poetycką prozą. W utworze tym tajemniczy wędrowiec w lipcową noc przy pełni księżyca wędruje po Lublinie. Poemat jest wyrazem tęsknoty Czechowicza za rodzinnym miastem, które opuścił w 1933 r., kiedy to wyjechał do Warszawy.

Po raz pierwszy drukiem poemat ukazał się w czasopiśmie "Kamena” w 1959 r.

Spacery trasą "Poematu" Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN, organizuje od 2003 r. To jedna z wielu form przypominania poezji i postaci Józefa Czechowicza. W rocznicę urodzin poety Ośrodek rokrocznie organizuje "Misterium druku i poezji", podczas którego "Poemat" drukowany jest tradycyjną, ręczną metodą typograficzną, a wydrukowane egzemplarze utworu trafiają m.in. do lubelskich bibliotek.

Na stronach internetowych Ośrodka dostępny jest również wirtualny spacer po przedwojennym Lublinie, w którym przewodnikiem jest animowana postać Józefa Czechowicza.

Józef Czechowicz urodził się 15 marca 1903 r., w suterenie nieistniejącej już kamienicy przy ul. Kapucyńskiej 3 w centrum Lublina. Zginął na sąsiedniej ulicy, Krakowskim Przedmieściu, 9 września 1939 r. w czasie bombardowania Lublina przez Niemców.

Zaliczany jest do najwybitniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. W jego poezji sielankowe opisy wsi i prowincji w miarę zbliżania się wojny ustępowały elementom katastrofizmu. Najsłynniejsze tomiki poetyckie Czechowicza to "Kamień" (1927), "Ballada z tamtej strony" (1932), "Nic więcej" (1936), "Nuta człowiecza" (1939).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!