sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Dzisiaj wybory do rad dzielnic w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 kwietnia 2011, 09:10
Autor: pit, drs

 (Archiwum)
(Archiwum)

Nowe chodniki, parkingi, czy remont placów zabaw. Na to zwykle liczą mieszkańcy, którzy w niedzielę pójdą na wybory do rad dzielnic.

Ich wynik będzie ważny niezależnie od frekwencji, z którą w przeszłości było bardzo krucho.

Wcześniej w miejskich przepisach było zastrzeżenie, że do ważności wyborów w danej dzielnicy konieczne jest przekroczenie 3-proc. progu frekwencji. Teraz takiego zapisu już nie ma.

Rady dzielnic będą działać przez cztery lata, ich członkowie nie będą brać wynagrodzenia, z wyjątkiem przewodniczących zarządów dzielnic, którzy zostaną wybrani przez radnych ze swego grona.

Członkowie rad dzielnic pełnią swoje obowiązki społecznie. Jedyną osobą, która otrzymuje wynagrodzenie jest przewodniczący zarządu rady dzielnicy. On otrzymuje zryczałtowaną równowartość najniższej pensji krajowej.

Jakie kompetencje mają rady dzielnic? – To jednostki pomocnicze urzędu miasta. W swojej dzielnicy mogą opiniować plany zagospodarowania przestrzennego miasta, układ komunikacyjny w tej okolicy czy planowanych inwestycji – wyjaśnia Piotr Zygan z Urzędu Miasta w Lublinie. Mogą także opiniować nazwy ulic w swojej okolicy i wnioskować o zasadzenie zieleni.

Społecznicy mają także prawo – po uzgodnieniu z miastem – do wykorzystywania pieniędzy z rezerwy budżetowej na remonty w ich dzielnicy. W tym roku jest to 115 tys. zł w każdej z dzielnic (jest ich 27).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Rudolf
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Rudolf
Rudolf (3 kwietnia 2011 o 20:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe dlaczego pozamieniano lokale wyborcze? Czyżby przepchnięcie ruchu tranzytowego przez południowy lublin diamentową i zemborzycką było ważniejsze dla korupcyjnych lobbystów od zdrowia dzieci zamieszkujących fabryczne osiedle Nałkowskich?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!