wtorek, 22 sierpnia 2017 r.

Lublin

E-sąd każe ci zapłacić? Możesz się odwołać

Dodano: 21 września 2012, 14:07

Do e-sądu wpłynęło do tej pory 4 mln spraw
Do e-sądu wpłynęło do tej pory 4 mln spraw

Dostałeś wezwanie do zapłaty z elektronicznego sądu i nie wiesz, o co chodzi? Nie musisz płacić. Wystarczy, że w ciągu 14 dni złożysz sprzeciw

Uruchomiony w 2010 r. w Lublinie e-sąd rozpatruje najprostsze pozwy z całej Polski. Chodzi głównie o zaleganie z opłatami. Wystarczy elektronicznie złożyć pozew. Sprawę rozpatruje sąd, który – jeśli uzna pozew za zasadny – wydaje nakaz zapłaty. Ten jest wysyłany do dłużnika.

W ostatnich dniach media w cały kraju ujawniły, że e-sąd jest wykorzystywany przez oszustów. Padł przykład m.in. mieszkańca Warszawy, który odebrał na poczcie wezwanie do zapłaty za kablówkę sprzed dziesięciu lat. Ale nie należnych 60 zł, ale 300 zł (wraz z kosztami sądowymi i windykacji). Ostatecznie pieniądze ściągnął mu z pensji komornik.

Pojawiają się też sprawy dotyczące należności już przedawnionych, w ogóle nie istniejących albo tych samych po kilka razy. Sędziowie ze stowarzyszenia Iustitia zaapelowali o pilną reformę e-sądu.

W piątek głos w tej sprawie zabrali przedstawiciele e-sądu. – Nie jest tak, że obywatel jest bezbronny – podkreśla Artur Ozimek, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie. – Do każdego nakazu zapłaty jest dołączony pozew i bardzo szczegółowe pouczenie z informacją, jak odwołać się od wyroku – wyjaśnia Anna Brenk-Czapska, przewodnicząca VI Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego Lublin-Zachód, gdzie działa e-sąd.

– Wystarczy, że napisze na kartce papieru lub w formie elektronicznej, że nie zgadza się z orzeczeniem sądu. Nakaz jest anulowany, a sprawa przekazywana do sądu (tradycyjnego – red.) – radzi Brenk-Czapska. – Termin do wniesienia sprzeciwu wynosi 14 dni – dodaje Ozimek. – Jeżeli w tym terminie napisze: "sprzeciwiam się nakazowi zapłaty”, nawet bez specjalnych wyjaśnień, nakaz traci moc.

– E-sąd to wyjście do obywateli czy firm, którzy nie muszą składać tysiąca dokumentów, żeby odzyskać roszczenia – podkreśla Ozimek. – Oczywiście nigdy nie da się uniknąć nieuczciwości obywateli. Dlatego system e-sądu powinien być uszczelniany. Sędziowie są w stałym kontakcie z ministerstwem, które na bieżąco jest informowane o problemach.

Do e-sądu wpłynęło do tej pory 4 mln spraw, z których rozstrzygnięcia doczekało się 98 proc. Wydano ponad 3,8 mln nakazów zapłaty. Wpłynęło też 136 tys. sprzeciwów.
Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
richardpeterson
(593) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 dni temu o 16:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Witam, jestem ivani suarez, obecnie mieszka w santiago, Ekwador. Jestem wdową w tej chwili z trójką dzieci i utknęłam w sytuacji finansowej w kwietniu 2014 r. I musiałem refinansować i płacić rachunki. Próbowałem poszukać pożyczek od różnych firm pożyczkowych zarówno prywatnych jak i korporacyjnych, ale nigdy z powodzeniem, a większość banków odrzuciła mój kredyt. Ale jak Bóg to miało, zostałem przedstawiony człowiekowi Bożemu pożyczkodawcy prywatnemu pożyczkodawcy, który dał mi kredyt w wysokości 85 000 USD i dziś jestem właścicielem firmy, a moje dzieci dobrze sobie radzą w tej chwili, jeśli musisz skontaktować się z firmą z Odesłanie do zabezpieczenia pożyczki bez zabezpieczenia, brak kontroli kredytowej, brak podpisu z zaledwie 2-proc. Stopą procentową oraz lepsze plany spłat i harmonogramy, skontaktuj się z panem Rojas Silvą. Nie wie, że robię to, ale teraz jestem szczęśliwa i postanowiłem poinformować ludzi o nim, a także chcę, aby Bóg błogosławił mu więcej. Możesz skontaktować się z nim za pośrednictwem swojego e-maila: Mortgagecompanyplc@gmail.com
Rozwiń
Gość
Gość (3 dni temu o 12:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Good Day Dear Loan Seeker, Do you need an urgent financial credit *? * Very fast and direct transfer to your bank account * Repayment starts eight months after you get the money bank account * Low interest rate of 1% * Long-term repayment (1-30 years) Height * Flexible **then monthly payment *. How long will it be financed? After submitting the application ** You can expect a preliminary answer less than 24 hours funding in 72-96 hours after receiving the information they need yours. Contact Email : bdsfn.com@gmail.com Contact Email : anatiliatextileltd@gmail.com Mrs. Pranchment Dura If you are interested contact us via: bdsfn.com@gmail.com and fill out the below loan application form. Loan application form: Full Name:.................... Country:..................... State:.............. City:.............. Sex:......................... Phone Number:........... Loan Amount :........... Monthly income:.......... Occupation:................... .... Loan Period:....................... ................ Purpose of Loan:......................... ........... E-mail address:...................... ................ Have You Applied Before?.................... We awaits your urgent application form to be filled ok. Email Us: (bdsfn.com@gmail.com) Contact Email : bdsfn.com@gmail.com Contact Email : anatiliatextileltd@gmail.com Mrs. Pranchment Dura
Rozwiń
richardpeterson
richardpeterson (29 lipca 2017 o 19:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ubiegaj się o szybką i wygodną pożyczkę, aby spłacić rachunki i założyć nową firmę lub ponownie finansować swoje projekty po niższej stopie procentowej wynoszącej 2%. Skontaktuj się teraz z nami za pośrednictwem: więcej informacji na temat wymaganej kwoty kredytu, ponieważ oferta kredytowa minimalnego wynosi 5000,00 do dowolnego wyboru kwoty kredytu. Jesteśmy legalnym zarejestrowanym i poświadczonym kredytodawcą. Możesz skontaktować się z nami dziś za pośrednictwem poczty elektronicznej, aby uzyskać szybką odpowiedź, jeśli jesteś zainteresowany uzyskaniem tej pożyczki, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji na temat procesu udzielania pożyczki, sposobu określania warunków udzielania pożyczki oraz sposobu przekazania pożyczki ty. Potrzebuję pańskiej pilnej odpowiedzi, jeśli jesteś zainteresowany. E-mail: richardpeterson706@gmail.com
Rozwiń
Atlas Credit
Atlas Credit (5 lipca 2017 o 14:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proszę mi pomóc z pożyczką @ gmail.pl @ yahoo.pl Czy potrzebujesz pożyczki, aby usunąć wszystkie rachunki? Porozmawiaj z nami dzisiaj, abyśmy mogli pompować Ciear pożyczkę, część potrzebujesz. Email: atlas.creditcompany@gmail.com
Rozwiń
Rafal
Rafal (3 lipca 2017 o 04:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Witam wszystkich, Czy jesteś finansowo wyciskany? Czy szukasz funduszy na spłatę kredytów i długów? Czy szukasz finansowania, aby założyć własną firmę? Czy potrzebujesz prywatnych lub firmowych pożyczek na różne cele? Czy poszukujesz pożyczek na realizację dużych projektów? Zaufaj nam dziś pożyczkę i zacznij od czegoś satysfakcjonującego. Nasza transakcja jest gwarantowana w 100%, zapewniając również serdeczne relacje z naszymi klientami. Oferujemy kredyty bez czeków kredytowych, bez zabezpieczenia, proste kroki, szybkie finansowanie i niski oprocentowanie 2%. Po co pozostać w rozpadach finansowych? Skontaktuj się z nami dziś przez e-mail: (muratacarfinancialservice@gmail.com)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (593)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!