niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

E-sąd każe ci zapłacić? Możesz się odwołać

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 września 2012, 14:07

Do e-sądu wpłynęło do tej pory 4 mln spraw
Do e-sądu wpłynęło do tej pory 4 mln spraw

Dostałeś wezwanie do zapłaty z elektronicznego sądu i nie wiesz, o co chodzi? Nie musisz płacić. Wystarczy, że w ciągu 14 dni złożysz sprzeciw

Uruchomiony w 2010 r. w Lublinie e-sąd rozpatruje najprostsze pozwy z całej Polski. Chodzi głównie o zaleganie z opłatami. Wystarczy elektronicznie złożyć pozew. Sprawę rozpatruje sąd, który – jeśli uzna pozew za zasadny – wydaje nakaz zapłaty. Ten jest wysyłany do dłużnika.

W ostatnich dniach media w cały kraju ujawniły, że e-sąd jest wykorzystywany przez oszustów. Padł przykład m.in. mieszkańca Warszawy, który odebrał na poczcie wezwanie do zapłaty za kablówkę sprzed dziesięciu lat. Ale nie należnych 60 zł, ale 300 zł (wraz z kosztami sądowymi i windykacji). Ostatecznie pieniądze ściągnął mu z pensji komornik.

Pojawiają się też sprawy dotyczące należności już przedawnionych, w ogóle nie istniejących albo tych samych po kilka razy. Sędziowie ze stowarzyszenia Iustitia zaapelowali o pilną reformę e-sądu.

W piątek głos w tej sprawie zabrali przedstawiciele e-sądu. – Nie jest tak, że obywatel jest bezbronny – podkreśla Artur Ozimek, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie. – Do każdego nakazu zapłaty jest dołączony pozew i bardzo szczegółowe pouczenie z informacją, jak odwołać się od wyroku – wyjaśnia Anna Brenk-Czapska, przewodnicząca VI Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego Lublin-Zachód, gdzie działa e-sąd.

– Wystarczy, że napisze na kartce papieru lub w formie elektronicznej, że nie zgadza się z orzeczeniem sądu. Nakaz jest anulowany, a sprawa przekazywana do sądu (tradycyjnego – red.) – radzi Brenk-Czapska. – Termin do wniesienia sprzeciwu wynosi 14 dni – dodaje Ozimek. – Jeżeli w tym terminie napisze: "sprzeciwiam się nakazowi zapłaty”, nawet bez specjalnych wyjaśnień, nakaz traci moc.

– E-sąd to wyjście do obywateli czy firm, którzy nie muszą składać tysiąca dokumentów, żeby odzyskać roszczenia – podkreśla Ozimek. – Oczywiście nigdy nie da się uniknąć nieuczciwości obywateli. Dlatego system e-sądu powinien być uszczelniany. Sędziowie są w stałym kontakcie z ministerstwem, które na bieżąco jest informowane o problemach.

Do e-sądu wpłynęło do tej pory 4 mln spraw, z których rozstrzygnięcia doczekało się 98 proc. Wydano ponad 3,8 mln nakazów zapłaty. Wpłynęło też 136 tys. sprzeciwów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(597) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 grudnia 2017 o 10:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hello, Apply and get qualify for a loan. Interest rate 1% and easy process. Contact me for more info. Thank you. Please Only serious inquiries. For more details :Contact us Email : bdsfn.com@gmail.com Emaill: anatiliatextileltd@gmail.com Best Regards. Mrs.Emilia Fedorcakova Ciao, fai domanda e ottieni un prestito. Tasso di interesse dell'1% e processo semplice. Contattami per maggiori informazioni. Grazie. Per favore, solo domande serie. Per maggiori dettagli contattaci Email: bdsfn.com@gmail.com Emaill: anatiliatextileltd@gmail.com I migliori saluti. Sig.Emilia Fedorcakova Hola, solicite y obtenga los requisitos para un préstamo. Tasa de interés 1% y proceso fácil. Póngase en contacto conmigo para más información. Gracias. Por favor Solo consultas serias. Para mas detalles contáctenos Correo electrónico: bdsfn.com@gmail.com Emaill: anatiliatextileltd@gmail.com Atentamente. Sra. Emilia Fedorcakova
Rozwiń
Gość
Gość (13 października 2017 o 14:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim świecie i powiedziałem sobie, że każdy kredytodawca, który ratuje moją rodzinę przed naszą biedną sytuacją, opowiem imię całego świata i jestem tak z przyjemnością powiem, że moja rodzina jest na dobre, ponieważ potrzebowałem pożyczki w wysokości 100 000 USD, aby rozpocząć całe życie, ze względu na mój zawód, jako ja jestem jedną mama, z 4 dziećmi i całym światem wydawało się, że to było wisząc na mnie, dopóki nie poznałem wysłaną przez Boga firmę pożyczkową, która zmieniła moje życie i rodzinę, bojaźń Bożą, Nora Mildred, była zbawcą BOGA posłanym do ratowania mojej rodziny kredytem w wysokości 100 000 USD kontakt z nią noramildred.loan@hotmail.com
Rozwiń
Gość
Gość (14 września 2017 o 09:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co się dzieje, gdy np nieuczciwa firma windykacyjna podczas windykacji wyimaginowanego długu, celowo podaje fałszywy adres rzekomego dłużnika w bardzo prostym celu: aby ten nigdy nie otrzymał w terminie 14 dni, czy w ogóle takiego nakazu zapłaty, wyroku, czy choćby jakiegokolwiek powiadomienia o toczącym się e-procesie przeciw niemu? Pozdrawiam.
Rozwiń
Gość
Gość (25 sierpnia 2017 o 20:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Witam jestem Panią william mason, prawną właścicielem prawnej i wiarygodnej Firmy, daję środki pieniężne na jasnych i zrozumiałych warunkach Warunki Moje wartości I filozofia biznesu są pasjonujące zobowiązanie Do obsługi klienta, bardzo wysokie normy etyczne i uczciwość oraz Otwarty komunikat swobodny przepływ informacji do moich klientów i dać Gotówkę do tych, którzy są w potrzebie. Skontaktuj się z nami pocztą elektroniczną: williammasonfinance@gmail.com Wypełnij formularz i wróć do nas teraz *Pierwsze imię:__________ *Nazwisko:___________ *Zawód:__________ *Seks:_________________ *Kraj:_____________ *Miesięczny przychód:______ * Kwota wymagana: _______ *Trwanie:____________ *Numer telefonu:_______   Niech cię Bóg błogosławi. Pozdrowienia,
Rozwiń
Gość
Gość (19 sierpnia 2017 o 16:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Witam, jestem ivani suarez, obecnie mieszka w santiago, Ekwador. Jestem wdową w tej chwili z trójką dzieci i utknęłam w sytuacji finansowej w kwietniu 2014 r. I musiałem refinansować i płacić rachunki. Próbowałem poszukać pożyczek od różnych firm pożyczkowych zarówno prywatnych jak i korporacyjnych, ale nigdy z powodzeniem, a większość banków odrzuciła mój kredyt. Ale jak Bóg to miało, zostałem przedstawiony człowiekowi Bożemu pożyczkodawcy prywatnemu pożyczkodawcy, który dał mi kredyt w wysokości 85 000 USD i dziś jestem właścicielem firmy, a moje dzieci dobrze sobie radzą w tej chwili, jeśli musisz skontaktować się z firmą z Odesłanie do zabezpieczenia pożyczki bez zabezpieczenia, brak kontroli kredytowej, brak podpisu z zaledwie 2-proc. Stopą procentową oraz lepsze plany spłat i harmonogramy, skontaktuj się z panem Rojas Silvą. Nie wie, że robię to, ale teraz jestem szczęśliwa i postanowiłem poinformować ludzi o nim, a także chcę, aby Bóg błogosławił mu więcej. Możesz skontaktować się z nim za pośrednictwem swojego e-maila: Mortgagecompanyplc@gmail.com
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (597)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!