niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

E-sąd w Lublinie: Już prawie 200 tysięcy spraw

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 lipca 2010, 13:48

Dokładnie 196 589 spraw wpłynęło dotychczas do e-sądu. Załatwiono ponad 166 tys. spraw - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości. E-sąd działa w Polsce od stycznia tego roku i poza uproszczeniem i odciążeniem sądów w kraju przynosi korzyści finansowe.

Polska jest jednym z czterech europejskich krajów, w których działa e-sąd.

- Patrząc na sukces, jaki odniósł polski e-sąd, możemy przypuszczać, że teraz inne kraje będą brały przykład właśnie z nas - mówi minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Jak poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w komunikacie, od stycznia, czyli od uruchomienia e-sądu wydano 159 470 nakazów zapłaty, umorzono 3003 sprawy. W tym czasie wydano także 80 704 postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności. Do czasu uruchomienia e-sądu główną bolączką stron dochodzących swoich należności był długi czas, który upływał od momentu wniesienia pozwu do rozpoczęcia postępowania.

E-sąd działa formalnie jako XVI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego w Lublinie i na stronie internetowej tego sądu: lublin.sr.gov.pl znajduje się odpowiedni link.

Składanie pozwu do e-sądu polega na wypełnianiu odpowiednich rubryk na stronie internetowej. System nie przyjmuje pozwu, jeśli nie będą wypełnione wszystkie wymagane pola. To zmniejsza liczbę błędów i przez to skraca postępowanie.

E-sąd to jeden z projektów dotyczących informatyzacji wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju, realizowany w ostatnim czasie. Od połowy czerwca funkcjonuje także możliwość przeglądania przez internet ksiąg wieczystych. Przeglądarka ksiąg wieczystych funkcjonuje w internecie pod adresem http://ekw.ms.gov.pl, można na nią również trafić z odnośnika na głównej stronie resortu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!