sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Echo-zagadka, czyli co z budową galerii handlowej na Czechowie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 lutego 2010, 19:27
Autor: Dominik Smaga

Kielecka spółka Echo Investment ma zamiar wycofać się z planów budowy centrum handlowego na górkach czechowskich – twierdzi zastępca prezydenta Lublina. Echo zaprzecza.

– Mamy informację, że Echo chce przeznaczyć ziemię pod budownictwo mieszkaniowe – stwierdził wiceprezydent Krzysztof Żuk podczas czwartkowej rozmowy z dziennikarzami lokalnych gazet.

Zgoda na to wymagałaby zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, a na to musieliby się zgodzić radni. Tyle że, gdy Echo starało się o zgodę na centrum handlowe, Rada Miasta odrzuciła porozumienie z tą spółką. Zakładało ono, że Echo, właściciel górek, w zamian za zmianę planu zbuduje m.in. wielopoziomowe skrzyżowanie al. Solidarności z al. Sikorskiego, pod groźbą 80 mln zł kary.

Po tej porażce spółka wycofała się z propozycji dotyczących skrzyżowania. Ratusz oczekuje, że skoro Echo chce budować mieszkania, to jego przedstawiciele wrócą do tej oferty.

– Muszą wrócić. Nie zgodzimy się na to, by były to jednostronne rozwiązania – zastrzega Żuk. I podkreśla, że obecne skrzyżowanie nie poradziłoby sobie ze zwiększonym ruchem po ewentualnym oddaniu do użytku kilkunastu tysięcy mieszkań na górkach.

Echo zaprzecza jakoby zamiast sklepów chciało budować domy. – To kompletna bzdura – zarzeka się Krzysztof Kwapisz, prokurent spółki. – Nie ma takiego wariantu, nie zabiegałem o żadne spotkanie w tej sprawie. Bo niby po co, skoro w Ratuszu byłem już z 60 razy i bez efektu.

– Jeśli dostaniemy propozycję to będziemy rozmawiać, bo rozmawiać trzeba. Ale warunek minimalny jest taki, że Echo przebuduje skrzyżowanie i poniesie wszystkie tego koszty bez określania, jaka to będzie kwota – komentuje Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta. – Ale dziwi mnie, że w Ratuszu mówi się o nowym wariancie, a spółka zaprzecza.

PERYPETIE Z GÓRKAMI

Echo składało władzom Lublina różne propozycje. Za 1,22 zł chciało oddać miastu część górek, by to tam, a nie na gruntach po cukrowni, powstał stadion piłkarski.
Za tę samą cenę chciało też dać część górek pod domy mieszkalne. I oddać miastu 45 ha górek w zamian za teren zajezdni MPK przy al. Kraśnickiej, który zgodnie z planem można zabudować obiektami komercyjnymi. Spółka oferowała też, że sprzeda całe górki. Wszystkie propozycje Ratusz odrzucił.

Echo kupiło ziemię 10 lat temu płacąc za 113 ha gruntu po 11 zł za metr kwadratowy.
Cena była tak niska, bo większość terenu od początku nie była przeznaczona pod inwestycje, tylko na cele rekreacyjne.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
J-k
d
Beret
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

J-k
J-k (14 lutego 2010 o 09:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sprawa jest rozwojowa. Poligonowa i Solidarności mają pełnić rolę łączników z przyszłą obwodnicą. Wszystko zakorkuje się na tym skrzyżowaniu. Czyli cała nadzieja w Echu? A jeżeli Echo nie zmodernizuje tego skrzyżowania?
Rozwiń
d
d (13 lutego 2010 o 20:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
lokalni przybysze na tak zanych terenach rekreacyjnych wyrzucają worki ze śmieciami i gruz z budów.Skończmy gadać o rekreacyjności poligonu zabudowawneo od strony harnasie.Poligon to powinno być nowe centrum lublina.A jedyne co tam jest to gruz, śmieci i psie kupy...A conajbardziej boli zobaczycie że lubelski wsiowy beton zagłosuje na pis jeszcze mocniej w tym na kowalczyka
Rozwiń
Beret
Beret (13 lutego 2010 o 19:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
gada napisał:
na Górkach Cachowskich są tereny rekreacyjne


Chyba dla lokalnej żulerni.
Rozwiń
gada
gada (13 lutego 2010 o 19:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
100 g. napisał:
Echo, poczekajcie - już niedługo wybory i wiochę zamieciemy.

właśnie cwaniaczkowa Echo-wiocha z Lublina wynocha - na Górkach Cachowskich są tereny rekreacyjne
Rozwiń
100 g.
100 g. (13 lutego 2010 o 18:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Echo, poczekajcie - już niedługo wybory i wiochę zamieciemy.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!