Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 września 2017 r.
10:49

Egzamin ósmoklasisty na zakończenie podstawówki: Już wiadomo jak będzie wyglądał

18 7 A A

Egzamin dopiero za rok, ale już teraz uczniowie siódmych klas podstawówek mogą rozpocząć przygotowania do egzaminu na zakończenie szkoły. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała właśnie informacje o tym, jak będzie wyglądał.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Reforma edukacji, która właśnie weszła w życie, wydłużyła naukę w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat. Przed opuszczeniem placówek uczniowie napisać będą musieli egzamin. Nie będzie można go nie zdać, ale liczba uzyskanych punktów zadecyduje o przyjęciu lub nie do liceum czy technikum.

Ośmioklasiści test będą pisali (nie będzie zdawania ustnego) w drugiej połowie kwietnia, a termin dodatkowy zaplanowano na czerwiec. W latach 2019-2021 ósmoklasista egzamin obejmie trzy przedmioty obowiązkowe – język polski, matematykę i język obcy nowożytny: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński lub włoski. Od 2022 r. obowiązkowy będzie także jeden przedmiot do wyboru spośród biologii, chemii, fizyki, geografii lub historii. Każdy z przedmiotów będzie zdawany w innym dniu, na egzamin z każdego z nich z przewidziano od 90 do 120 minut.

Z egzaminu zwolniony będzie uczeń, który został laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej albo laureatem konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim organizowanym z jednego z przedmiotów objętych testem. „Z automatu” uzyska z niego wtedy 100 proc.

Podobnie, jak w przypadku matury uczniowie (lub ich rodzice – red.) będą mieli wgląd do ocenionej już pracy. Będą mogli ją obejrzeć w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora okręgowe, w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania zaświadczenia o wynikach. Będą mogli też wnioskować o weryfikacje sumę punktów.

Na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej opublikowany jest już informator, w którym znajdziemy dokładne informacje na temat egzaminacyjnych wymagań.

Zapytają o lektury

W latach 2019–2021 podczas egzaminu ośmioklasisty z języka polskiego znajdą się pytania z lektur obowiązkowych tylko dla klasy VII i VIII. Od roku 2022 na egzaminie będą pojawiały się także pytania dotyczące lektur obowiązkowych dla klas IV–VIII.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 września 2017 o 18:41
+1
Tagi: Lublin, szkoła, edukacja. temu niby-dziennikarzynie przydałaby się szkoła i edukacja!!! Poziom artykułu -DNO!!!!!
Avatar
Gość / 8 września 2017 o 08:36
To nawet zabawne, że w tekście o egzaminie obejmującym jęz. polski jest tyle błędów.
Avatar
Ona / 7 września 2017 o 19:45
"W latach 2019-2021 ósmoklasista egzamin obejmie trzy przedmioty obowiązkowe – język polski, matematykę i język obcy nowożytny: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński lub włoski."
Avatar
Gość / 7 września 2017 o 18:03
A ja myślę że to kolejna bzdura !!! kolejny raz uczeń - szczęściarz dostanie się do liceum - tak działają testy! niestety, a gdzie wiedza???
Avatar
Gość / 7 września 2017 o 13:33
Kiedyś na zakończenie ósmej klasy było świadectwo a nie żaden egzamin i było dobrze. Całość edukacji się liczy a nie co się ściągnie na końcowym egzaminie.
Avatar
Gość / 7 września 2017 o 12:00
Czepiasz się. Informatykowi redakcyjnemu zlecili redagowanie tekstów, to i rezultat mizerny. Kto w dzisiejszych czasach zatrudni polonistów? W chełmskich gazetach widać te braki od dawna. Może nie tak bardzo jak tu. Tam bardziej chodzi o literówki. Tutaj o skladnię i o kosmiczną technologię, czyli... mieszanie czasów i trybów czasowników. Mam jeszcze jedną teorię spiskową, że... pisze tutaj absolwent chełmskiej Wyższej Szkoły Dziennikarstwa i... musiał być prymusem. Widzialem tam agentów, którzy pisali "ktury" zamiast "który". I to nie żart. O interpunkcji nawet nie wspomnę. Dla nich nie istniała. W związku z tym cieszy fakt, że egzaminy wracają do podstawówki.
Czepiasz się. Informatykowi redakcyjnemu zlecili redagowanie tekstów, to i rezultat mizerny. Kto w dzisiejszych czasach zatrudni polonistów? W chełmskich gazetach widać te braki od dawna. Może nie tak bardzo jak tu. Tam bardziej chodzi o literówki. Tutaj o skladnię i o kosmiczną technologię, czyli... mieszanie czasów i trybów czasowników. Mam jeszcze jedną teorię spiskową, że... pisze tutaj absolwent chełmskiej Wyższej Szkoły Dziennikarstwa i... musiał być prymusem. Widzialem tam agentów, którzy pisali "ktury" zamiast "który&q... rozwiń
Avatar
Gość / 7 września 2017 o 11:41
Czytając treści artykułu, stwierdzam, że dobrze się stało, że weszła ta reforma. Sądzę, że autor kończył gimnazjum. "Będą mogli ją obejrzeć w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora okręgowe, w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania zaświadczenia o wynikach. Będą mogli też wnioskować o weryfikacje sumę punktów."
Avatar
Gość / 8 września 2017 o 08:36
To nawet zabawne, że w tekście o egzaminie obejmującym jęz. polski jest tyle błędów.
Avatar
Ona / 7 września 2017 o 19:45
"W latach 2019-2021 ósmoklasista egzamin obejmie trzy przedmioty obowiązkowe – język polski, matematykę i język obcy nowożytny: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński lub włoski."
Avatar
Gość / 7 września 2017 o 18:41
+1
Tagi: Lublin, szkoła, edukacja. temu niby-dziennikarzynie przydałaby się szkoła i edukacja!!! Poziom artykułu -DNO!!!!!
Avatar
Gość / 7 września 2017 o 18:03
A ja myślę że to kolejna bzdura !!! kolejny raz uczeń - szczęściarz dostanie się do liceum - tak działają testy! niestety, a gdzie wiedza???
Avatar
Gość / 7 września 2017 o 13:33
Kiedyś na zakończenie ósmej klasy było świadectwo a nie żaden egzamin i było dobrze. Całość edukacji się liczy a nie co się ściągnie na końcowym egzaminie.
Avatar
Gość / 7 września 2017 o 12:00
Czepiasz się. Informatykowi redakcyjnemu zlecili redagowanie tekstów, to i rezultat mizerny. Kto w dzisiejszych czasach zatrudni polonistów? W chełmskich gazetach widać te braki od dawna. Może nie tak bardzo jak tu. Tam bardziej chodzi o literówki. Tutaj o skladnię i o kosmiczną technologię, czyli... mieszanie czasów i trybów czasowników. Mam jeszcze jedną teorię spiskową, że... pisze tutaj absolwent chełmskiej Wyższej Szkoły Dziennikarstwa i... musiał być prymusem. Widzialem tam agentów, którzy pisali "ktury" zamiast "który". I to nie żart. O interpunkcji nawet nie wspomnę. Dla nich nie istniała. W związku z tym cieszy fakt, że egzaminy wracają do podstawówki.
Czepiasz się. Informatykowi redakcyjnemu zlecili redagowanie tekstów, to i rezultat mizerny. Kto w dzisiejszych czasach zatrudni polonistów? W chełmskich gazetach widać te braki od dawna. Może nie tak bardzo jak tu. Tam bardziej chodzi o literówki. Tutaj o skladnię i o kosmiczną technologię, czyli... mieszanie czasów i trybów czasowników. Mam jeszcze jedną teorię spiskową, że... pisze tutaj absolwent chełmskiej Wyższej Szkoły Dziennikarstwa i... musiał być prymusem. Widzialem tam agentów, którzy pisali "ktury" zamiast "który&q... rozwiń
Avatar
Gość / 7 września 2017 o 11:41
Czytając treści artykułu, stwierdzam, że dobrze się stało, że weszła ta reforma. Sądzę, że autor kończył gimnazjum. "Będą mogli ją obejrzeć w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora okręgowe, w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania zaświadczenia o wynikach. Będą mogli też wnioskować o weryfikacje sumę punktów."
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie 2 0

Aż siedem bramek padło w meczu pomiędzy „Czerwonymi Diabłami”, a „Orłami Kartaginy”. Belgia zdeklasowała rywali, a świetne spotkanie w jej barwach rozegrał duet Eden Hazard i Romeu Lukaku

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo 3 0

Nie w dwóch dużych przetargach, ale etapami - tak mają być przeprowadzane zmiany na placu w centrum popularnego miasteczka. Władze Nałęczowa musiały zrezygnować z budowy ronda w tym roku

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców 8 21

Puławy Mieszkańcy osiedla Norwida narzekają na kierowców, którzy parkują auta na chodnikach, uniemożliwiając bezpieczne poruszanie się po osiedlowej drodze w kierunku Przedszkola nr 7. Spółdzielnia nowych miejsc jednak nie zbuduje. Brakuje miejsca

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik 27 4

Jeszcze przed zakończeniem sezonu było jasne, że Daniela Szewca w roli trenera Stali Kraśnik zastąpi Jarosław Pacholarz. Już pod okiem nowej miotły niebiesko-żółci rozpoczną przygotowania 5 lipca

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u
23 czerwca 2018, 18:00

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL (Rynek 8) zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Rafała Sternta. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 18.

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu 7 1

W niedzielę o godzinie 16.15 ROW Rybnik podejmie Speed Car Motor w ramach 11. Kolejki Nice 1. Ligi Żużlowej. Lublinianie tym spotkaniem rozpoczynają najtrudniejszą dla siebie część sezonu

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę?
film

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę? 0 1

Jego ofiarami byli ludzie starsi, schorowani i bezradni. Pod pozorem niesienia chrześcijańskiej pomocy pozbawiał ich wolności, okradał z dorobku życia. Czy pseudo-ksiądz Marek N. poniesie karę za swoje czyny? - pytają dziennikarze Uwagi TVN

Endless Party w klubie Helium
23 czerwca 2018, 21:00

Endless Party w klubie Helium 1 0

Co Gdzie Kiedy. Helium Club (ul. Hempla 5) zaprasza na imprezę pożegnalną Martina Tone'a. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 21.

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane 6 0

Ponad 60 roślin konopi indyjskich i ponad 170 g suszu roślinnego zabezpieczyli policjanci na działce w Świdniku. Aresztowano dwie osoby

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu 53 19

Sierż. sztab. Marek Wójcik z Lublina zginął w wypadku w miejscowości Radków w woj. dolnośląskim - informuje lubelska policja

Music Mahal - koncert w Graffiti
23 czerwca 2018, 20:00

Music Mahal - koncert w Graffiti 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 23 czerwca o godz. 20 w klubie Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpi formacja Music Mahal. Grupa będzie promować swój debiutancki krążek.

Śmierć policjanta po odprawie. Policja w żałobie
galeria

Śmierć policjanta po odprawie. Policja w żałobie 18 4

Strony internetowe komend policji w całej Polsce są w czarno-białych barwach. Funkcjonariusze są w żałobie po swoim koledze, aspirancie sztabowym Adamie Pawlaku, który wypadł z okna po odprawie w Świnoujściu

Grubson w Skate Town
24 czerwca 2018, 18:00

Grubson w Skate Town 2 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 24 czerwca o godz. 18 w Skate Town (ul. Krochmalna 13h) wystąpi Grubson. Koncert połączony będzie z meczem polskiej reprezentacji na Mundialu oraz rozpoczęciem wakacji.

Summer Sauna Night w Aqua Lublin
23 czerwca 2018, 21:00

Summer Sauna Night w Aqua Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Saunarium Aqua Lublin (al. Zygmuntowskie 4) zaprasza na Saunową Noc, która odbędzie się 23 czerwca o godz. 21.

Święto Roweru w Lubartowie. Organizatorzy spodziewają się 15 tys. uczestników
galeria

Święto Roweru w Lubartowie. Organizatorzy spodziewają się 15 tys. uczestników 0 5