środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Egzamin ósmoklasisty na zakończenie podstawówki: Już wiadomo jak będzie wyglądał

Dodano: 7 września 2017, 10:49

Egzamin dopiero za rok, ale już teraz uczniowie siódmych klas podstawówek mogą rozpocząć przygotowania do egzaminu na zakończenie szkoły. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała właśnie informacje o tym, jak będzie wyglądał.

Reforma edukacji, która właśnie weszła w życie, wydłużyła naukę w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat. Przed opuszczeniem placówek uczniowie napisać będą musieli egzamin. Nie będzie można go nie zdać, ale liczba uzyskanych punktów zadecyduje o przyjęciu lub nie do liceum czy technikum.

Ośmioklasiści test będą pisali (nie będzie zdawania ustnego) w drugiej połowie kwietnia, a termin dodatkowy zaplanowano na czerwiec. W latach 2019-2021 ósmoklasista egzamin obejmie trzy przedmioty obowiązkowe – język polski, matematykę i język obcy nowożytny: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński lub włoski. Od 2022 r. obowiązkowy będzie także jeden przedmiot do wyboru spośród biologii, chemii, fizyki, geografii lub historii. Każdy z przedmiotów będzie zdawany w innym dniu, na egzamin z każdego z nich z przewidziano od 90 do 120 minut.

Z egzaminu zwolniony będzie uczeń, który został laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej albo laureatem konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim organizowanym z jednego z przedmiotów objętych testem. „Z automatu” uzyska z niego wtedy 100 proc.

Podobnie, jak w przypadku matury uczniowie (lub ich rodzice – red.) będą mieli wgląd do ocenionej już pracy. Będą mogli ją obejrzeć w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora okręgowe, w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania zaświadczenia o wynikach. Będą mogli też wnioskować o weryfikacje sumę punktów.

Na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej opublikowany jest już informator, w którym znajdziemy dokładne informacje na temat egzaminacyjnych wymagań.

Zapytają o lektury

W latach 2019–2021 podczas egzaminu ośmioklasisty z języka polskiego znajdą się pytania z lektur obowiązkowych tylko dla klasy VII i VIII. Od roku 2022 na egzaminie będą pojawiały się także pytania dotyczące lektur obowiązkowych dla klas IV–VIII.

Czytaj więcej o: Lublin szkoła edukacja
Użytkownik niezarejestrowany
Ona
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 września 2017 o 08:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To nawet zabawne, że w tekście o egzaminie obejmującym jęz. polski jest tyle błędów.
Rozwiń
Ona
Ona (7 września 2017 o 19:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"W latach 2019-2021 ósmoklasista egzamin obejmie trzy przedmioty obowiązkowe – język polski, matematykę i język obcy nowożytny: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński lub włoski."
Rozwiń
Gość
Gość (7 września 2017 o 18:41) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
Tagi: Lublin, szkoła, edukacja. temu niby-dziennikarzynie przydałaby się szkoła i edukacja!!! Poziom artykułu -DNO!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (7 września 2017 o 18:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja myślę że to kolejna bzdura !!! kolejny raz uczeń - szczęściarz dostanie się do liceum - tak działają testy! niestety, a gdzie wiedza???
Rozwiń
Gość
Gość (7 września 2017 o 13:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kiedyś na zakończenie ósmej klasy było świadectwo a nie żaden egzamin i było dobrze. Całość edukacji się liczy a nie co się ściągnie na końcowym egzaminie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!