sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Ekolodzy chcą uchwały antysmogowej dla woj. lubelskiego. Zbiórka podpisów

Dodano: 2 lutego 2017, 08:29
Autor: toma, drs

Podjęcia walki z zanieczyszczeniem powietrza w Lublinie domagają się od władz miasta i województwa ekolodzy z lubelskiego Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

Petycję w tej sprawie można podpisywać na portalu naszademokracja.pl.

Ekolodzy domagają się od radnych sejmiku przyjęcia uchwały antysmogowej, która miałaby m.in. zakazywać palenia w piecach najbardziej emisyjnymi paliwami (m.in. miałami, mułami i flotokoncentratami węglowymi).

Przewodniczący sejmiku Przemysław Litwiniuk ma jednak wątpliwości czy prawo pozwala radnym podjąć taką uchwałę. – Jako państwo nie jesteśmy w stanie ściągać abonamentu radiowo-telewizyjnego, to jak mielibyśmy sprawdzać, co kto sypie do pieca? Taka uchwała byłaby martwa. Trzeba użyć środków, które rzeczywiście zachęcą ludzi do zmian – mówi Litwiniuk i wymienia m.in. dotacje do wymiany systemów ogrzewania, czy obniżenie cen gazu. 

Od Urzędu Miasta autorzy petycji oczekują m.in. rozwinięcia programu wsparcia dla wymiany źródeł ciepła przez mieszkańców, pozyskania środków na pomoc w termomodernizacji budynków mieszkalnych czy wprowadzenia skutecznej kontroli wykrywającej przypadki spalania odpadów.

Co na to Ratusz? – Będziemy analizować sytuacje i to, jakie dodatkowe działania możemy podjąć w zakresie walki ze smogiem – stwierdza Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.

Podkreśla, że miasto od kilku lat przyznaje dotacje do wymiany pieców węglowych, ale pieniądze na ten cel musi wyłożyć z własnej kasy. – Na chwilę obecną nie ma możliwości pozyskania dofinansowania z innych źródeł – tłumaczy.

Laptop
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Laptop
Laptop (15 lutego 2017 o 19:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie kupją węgiel w woreczkach ,bo kasy brak . Palą czym się da,starymi meblami,boazerią itd..
Rozwiń
Gość
Gość (6 lutego 2017 o 10:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Jakubowicach mają gdzieś smog. Palą tam wszystkim czym popadnie od folii przez gumy po własne gacie i martwe zwierzęta. Smród się ciągnie aż po Hajdów, z którego latem owocne zapachy dobiegają nawet po sam Węglin Południowy.
Rozwiń
Gość
Gość (2 lutego 2017 o 18:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie bagatelizuję problemu smogu, bo od dawna widzę w tym problem. Ale bagatelizuje go np. straż miejska, która powinna czuwać nad czystością powietrza w mieście (każdym). Ale czy ekolodzy nie widzą problemu w hektolitrach krwi wylewanej do rowu w Końskowoli? Czy może są przekupni?
Rozwiń
Gość
Gość (2 lutego 2017 o 14:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kupilem za 100 pare opon i mam ciepelko a smog pieprze go
Rozwiń
Gość
Gość (2 lutego 2017 o 14:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pomiar smogu przy ulicy relaksowej ***s://thingspeak.com/channels/219708
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!