środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Eksmisja na horyzoncie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 lipca 2006, 10:03

Lokatorzy sprzedani wraz z mieszkaniami przed spółdzielnię „Horyzont” przegrali w sądzie proces o odzyskanie zajmowanych lokali. Teraz niektórych z nich czekają sprawy o eksmisje.

W 1997 Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych „Agroma” oddała mieszkania zakładowe na osiedlu Nałkowskich spółdzielni „Horyzont”. Potem większość z nich spóldzienia sprzedała lokatorom. Ale 15 rodzin znalazło się w tragicznej sytuacji – „Horyzont” sprzedał zajmowane przez nich mieszkania dwom lubelskich przedsiębiorców. Biznesmeni płacili najwyżej kilkanaście tysięcy za jedno. I tak m.in. za ponad 60-metrowe mieszkanie, zajmowane przez kilkuosobową rodzinę płacili 13 tys. zł. A za 50-metrowe z dwójką emerytów niecałe 10 tys. zł. To nie jedyny intratny interes, który biznesmeni przeprowadzili ze spółdzielnią. Najpierw pożyczyli jej 200 tys. zł, a potem zamiast spłaty długu dostali cały dawny budynek hotelowy Agromy, zamieszkiwany przez 60 rodzin.
Kilka miesięcy temu do Sądu Rejonowego w Lublinie trafiło kilkadziesiąt pozwów, które lokatorzy wnieśli przeciw nowym właścicielom mieszkań. Mieszkańcy chcieli skorzystać z ustawy, która weszła w życie w 2005 roku. Pozwalała unieważnić sprzedaż mieszkania zakładowego, jeśli najpierw nie zostało ono zaproponowane lokatorowi. Lokatorzy twierdzą, że zostali pozbawieni takiej możliwości.
– Na wykupienie mieszkania wzięłam pożyczkę w banku, ale prezes powiedział, że już sprzedaż zakończył – skarżyła się Genowefa Błaziak. – A miał sprzedawać do końca 1999 roku.
Jacek Janas, w przeszłości prezes „Horyzontu” twierdzi, że sprzedaż mieszkania proponował wszystkim lokatorom.
Kilka dni temu uprawomocnił się pierwszy wyrok. Sąd postanowił, że mieszkanie zostanie w rękach dotychczasowego właściciela. Doszedł do wniosku, że ustawa z 2005 roku nie działa wstecz. Na jej podstawie można unieważnić tylko transakcje, które zostały zawarte po jej wejściu w życie. Ponadto przepisy dotyczą mieszkań sprzedanych przez zakład pracy. A lokale z osiedla Nałkowskich zbyła spółdzielnia mieszkaniowa.
Wszystko wskazuje na to, że podobne wyroki zapadną również w pozostałych sprawach. Przedsiębiorcy, do których należą mieszkania, już założyli lokatorom sprawy o eksmisje. Mieszkańcom została jeszcze tylko jedna szansa. Od lat prowadzą w sądzie inny proces. Starają się o unieważnienie aktów notarialnych, na podstawie których „Horyzont” sprzedał mieszkania.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!