sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Eksperci zajmą się Zalewem Zemborzyckim

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 września 2009, 17:47
Autor: Dominik Smaga

Których ryb jest najwięcej, a których najmniej, w jakim są wieku, jak duże rosną i czy jedzą to, co lubią? Od dziś przez trzy dni sprawdzać będą to wynajęci przez Ratusz fachowcy. To druga taka akcja w 35-letniej historii zalewu.

– Jak to będzie wyglądało? Wypływamy na zalew, zarzucamy sieć, po godzinie ją wyciągamy i tak po kilka razy w różnych miejscach – wyjaśnia Sławomir Boroń z firmy Aqua Projekt, która na zlecenie magistratu będzie sprawdzać mieszkańców zalewu.
W badaniach nie chodzi o to, by policzyć wszystkie ryby, bo byłoby to niewykonalne.

– Będziemy mieli szacunki. Nas najbardziej interesuje określenie struktury ichtiofauny, czyli to, które gatunki przeważają – stwierdza Andrzej Poncet z Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta.

Już teraz wiadomo, że w zalewie dominują leszcze. Podczas ostatnich badań wyszło, że stanowią one 89 proc. wszystkich ryb żyjących w zbiorniku. To niedobrze.

– Leszczy jest za dużo. A w zalewie żyje poza tym jeszcze 25 innych gatunków ryb – mówi Poncet. – Jeżeli nadal będziemy mieli takie proporcje, to leszcz spowoduje totalną katastrofę. Skarłowacieje, z roku na rok będzie coraz mniejszy, a poza tym ryjąc w dnie będzie powodować uwalnianie osadów dennych do wody – dodaje.

Im bardziej mętna woda, tym mniejsza szansa, że nadal będzie dopuszczana do kąpieli. A im więcej leszczy, tym więcej glonów i większe ryzyko masowego zakwitu groźnych sinic. – Idealnie byłoby, gdyby leszcz stanowił tylko 10 proc. wszystkich ryb – mówi Poncet.

Żeby rozprawić się z niepożądanym gatunkiem, Ratusz wpuszcza do zbiornika narybek ryb drapieżnych. Badania mają pokazać też, jakie są tego efekty. Eksperci będą sprawdzać także wiek ryb. – Wystarczy pobrać łuskę. Tak, jak na drzewie są słoje, tak samo na łusce – tłumaczy Boroń. Miasto interesuje szczególnie wiek szczupaków, które wykonują najcięższą pracę na rzecz oczyszczania zalewu.

Część ryb w trakcie badania pożegna się z życiem. Ichtiolodzy wytną im żołądki. Do takiego badania wytypowanych zostanie po kilkanaście ryb z każdego gatunku. Po co? – Żeby sprawdzić zawartość żołądka i dowiedzieć się, czy odżywiają się tym, co lubią, czy tym co mają – dodaje Boroń.

Na podstawie wyników badań Ratusz zdecyduje, jakie będą kolejne akcje zarybiania, by pożądanych gatunków było jak najwięcej, a tych "złych” jak najmniej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
margott1234
homer
KOLOWETR1
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

margott1234
margott1234 (20 grudnia 2009 o 19:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chcecie być dumni z zalewu zembrzyckiego? dopiszcie się do petycji Fundacji lubelskiego centrum żeglarstwa [url="http://www.lcz.lublin.pl/petycja/index.php"]http://www.lcz.lublin.pl/petycja/index.php[/url], może wreszcie coś się ruszy
Rozwiń
homer
homer (28 września 2009 o 08:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wczoraj byłem w barze przy wyciągu wodnym RELAND, piwko tanie raczej nie jest, no ale miło popatrzeć sobie na akrobacje zawodników na wodzie... przy wyjściu postanowiłem skorzystać z toalety, wychodząc pani "kierowniczka toalety" która też pobiera opłaty za wyciąg burknęła do mnie "opłata za toaletę złotówka". Pytam czy dla klientów baru też? przecież nie po to płacę 6 zł za piwko żeby jeszcze za wc płacić... Usłyszałem: " Jak pana nie stać złotówkę na toaletę to proponuję zmienić lokal"... polecam, bardzo miła obsługa.. szkoda gadać.. jak w misiu. NIE POZDRAWIAM babki klozetowej
Rozwiń
KOLOWETR1
KOLOWETR1 (28 września 2009 o 08:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
JUŻ 20 LAT ZAJMUJĄ SIĘ TFUUU EKSPERCI TYUM SYFEM POD NAZWĄ ZALEW ZEMBORZYCKI I KOLEJNE MIERNOTY W RATUSZU I RADNI=BEZRADNI!!I 20 LAT MINEŁO I G..Z TEGO WYNIKŁO!!BYŁEM WCZORAJ Z RODZINĄ NAD ZALEWEM POSPACEROWAC I POWIEM TAK BRUD I DZIADOWSTWO JAKIE ZOBACZYŁEM TO WSTYD I HAŃBA,ŻE MIASTO MAJĄC TAKI ZBIORNIK WYKAZUJE SIĘ TAKĄ NIEUDOLNOŚCIA,OLEWACTWEM TEMATU!!PRZEZ TYLE LAT NIE POTRAFINO STWORZYĆ KONCPECJI ROZWOJU TURYSTYKI NAD ZALEWEM, NIE ZAŁATWIONO SPRAW WŁŚCICIELSKICH TERENÓW WOKÓŁ ZALEWU, NIE ROZWIJAJĄ SIĘ ŻADNE OŚRODKI SPORTOWE, WYPOCZYNKOWE!!TO JAKIEŚ CHORE...WĘGRZY MAJA BALATON KÓRY JEST PŁYTKI, ALE I WĘGRZY I TURŚCI Z INNYCH PAŃŚTW PRZYJEŻDZAJĄ SIĘ CHLAPAĆ I ZOSTAWIAJĄ KASĘ!!POZNAŃ MA ZALEW KTÓRY KWITNIE: TURYSTYCZNIE, SPORTOWO, UZDROWISKOWO, HANDLOWO!!..NASZE ZAŚ MIERNOTY RZĄDZĄCE OLAŁY TOTALNIE ZALEW JAKBY ON BYŁ W INNYM KRAJU!!!JEST TO NIE POJĘTE I CHORE!!ALE JEŚLI NIE POTRAFIĄ TE MIERNOTY PRZEBUDOWAC GŁUPIEGO SKRZYŻOWANIA CZY POŁOŻYĆ KILKASET METRÓW CHODNIKA, TO CZEGO TU OCZEKIWAĆ!!!JESCZE RAZ WSTYD I HAŃBA!!
Rozwiń
1.2.3
1.2.3 (28 września 2009 o 08:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co roku to samo!!! Eksperci,badania....tylko kto za to płaci??? Już od lat wiadomo, że trzeba pogłębić Zalew i wybrać zalegający torf!!! Inaczej co roku będziemy słyszeć to samo...."eksperci, badania", które nic nie wniosą nowego....a jakie ryby są w Zalewie...???? wiadomo, te które "umieją przetrwać".....w tym "bagnie"!!!!
Rozwiń
ghf
ghf (28 września 2009 o 07:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe dlaczego urzędnicy nie skorzystali z wiedzy i doświadczenia lubelskich naukowców, tylko ściągnęli firmę spoza Lublina. Przecież na UP w Lublinie mają odpowiedni sprzęt do wykonywania tego typu prac, bo podobne badania robią na rzekach i jeziorach kilkanaście razy w roku. dziwne to wszystko.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!