czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Ekspresówka od Piask do Kurowa płatna. Ciężarówki pojadą przez miasto?

Dodano: 25 czerwca 2015, 07:39
Autor: p.p.

Transportowcy nie mają złudzeń, że część przewoźników będzie uciekać na bezpłatne, gorsze drogi (Fot. Maciej Kaczanowski)
Transportowcy nie mają złudzeń, że część przewoźników będzie uciekać na bezpłatne, gorsze drogi (Fot. Maciej Kaczanowski)

O północy z 29 na 30 czerwca cały odcinek S12/17 od Piask do Kurowa będzie drogą płatną dla samochodów ciężarowych. System viaTOLL obejmie fragment drogi ekspresowej od Jastkowa do Kalinówki.

Obecnie w ramach systemu viaTOLL płatne jest 37 km S12/17. – Od 30 czerwca przybędą kolejne 33 kilometry, pomiędzy węzłami Jastków a Kalinówka. W sumie od tego dnia w Lubelskiem będzie prawie 72 km płatnych dróg – mówi Dorota Prochowicz, rzecznik prasowy viaTOLL. – Elektroniczny System Poboru Opłat jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także dla autobusów niezależnie od ich masy.

Przejazd jednego kilometra drogi S12/17 kosztuje od 20 do 53 groszy, co oznacza, że za cały odcinek zapłacimy od 14 do 37,1 zł (opłata jest pobierana automatycznie przy przejeździe przez bramkę). – Nie obawiamy się, że kierowcy będą uciekać na bezpłatne drogi – dodaje Prochowicz. Co miesiąc 37-kilometrowy już płatny odcinek S12/17 gwarantował średni przychód w wysokości 1,2 miliona złotych. – Nie mamy prognoz, jakie będą dochody z odcinka, który będzie płatny od 30 czerwca – dodaje Prochowicz.

Tymczasem transportowcy nie mają złudzeń, że część przewoźników będzie uciekać na bezpłatne, gorsze drogi. – Małe firmy przewoźnicze liczą każdą złotówkę. Na pewno część z nich będzie korzystać z bezpłatnych, bocznych dróg. Duże floty na pewno wybiorą płatne drogi – mówi pan Jerzy, przewoźnik z Lublina.

– Koszt przejazdu 10 kilometrów płatną drogą to tylko 5,3 zł, czyli nieco więcej niż litr oleju napędowego. Każdy rozsądnie myślący przewoźnik wybierze płynną jazdę po płatnej drodze – dodaje Dorota Prochowicz. 

Nowe odcinki viaTOLL

Od początku funkcjonowania viaTOLL, czyli do lipca 2011 roku, system przyniósł 4,5 miliarda złotych, które trafiły na budowę i remonty dróg w ramach Krajowego Funduszu Drogowego.

Poszerzenie sieci dróg objętych opłatą jest wynikiem rozporządzeniem Rady Ministrów, które wejdzie w życie 30 czerwca 2015 r. Zgodnie z tym aktem sieć dróg płatnych viaTOLL powiększy się o kolejne 251 km zlokalizowane w województwach: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i wielkopolskim. Do mapy płatnych tras dołączą odcinek autostrady A4 oraz fragmenty dróg ekspresowych S3, S5, S8, S11, S12, S61 i S69.

Gość
Gość
Gość
(26) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 czerwca 2015 o 23:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie lepiej zrobić opłaty za korzystanie z dróg innych niż ekspresowe ?
Rozwiń
Gość
Gość (25 czerwca 2015 o 18:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tranzyt należy obowiązkowo kierować na obwodnice. Już teraz idzie oszaleć kiedy ciężarówka jedzie na rondzie prosto na jastków a pozniej i tak musi zjechać z wiaduktu lecz my się za nią toczymy bo nie ma jak wyprzedzić. Po co więc budować s19 ? skoro przewoźnicy i tak będą się kierować na Al. Kraśnicką... Nonsens. TRANZYT na obwodnice !!
Rozwiń
Gość
Gość (25 czerwca 2015 o 13:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A w Londynie opłaty za wjazd do centrum... Do tego przeprawa w Dartford mostem lub tunelem też płatna. A jakie korki się tam tworzą... 

Niemal we wszystkich krajach Europy samochody dostawcze i ciężarowe płacą za przejazd. Także w Niemczech.

Rozwiń
Gość
Gość (25 czerwca 2015 o 13:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Postawić ograniczenie w mieście do 12ton i sprawa rozwiązana żaden tir nie wiedzie bo jak sobie wyobrazić wiazd od strony botanika jak tam jest miejsca tyle co by się zmieścić mogły dwa tiry i co korek i blokada na wiaduktów murowana
Rozwiń
Gość
Gość (25 czerwca 2015 o 12:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Polsce to ciemnota a politycy to pazerne świnie!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (26)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!