Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 stycznia 2016 r.
8:40

Elektrociepłownia Megatem: Nowy system, mniej zanieczyszczeń. Z komina leci tylko para (zdjęcia)

0 12 A A

Pozwala znacznie ograniczyć emisję zanieczyszczeń i spełnia restrykcyjne unijne normy. W elektrociepłowni Megatem EC-Lublin przy ul. Mełgiewskiej, skąd zimą dociera ciepło do jednej trzeciej Lublina działa nowy system odsiarczania, odpylania i odazotowania. Inwestycja kosztowała 36 mln zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- To najnowocześniejsza instalacja w Polsce i jedna z najnowocześniejszych w Europie – podkreśla Tadeusz Karczmarczyk, prezes zarządu spółki. – Teraz z naszego komina można zobaczyć jedynie płynącą parę.

Nowy system pozwala 20-krotne ograniczenie emisji pyłów i 10-krotne dwutlenku siarki, a emisję tlenków azotu zmniejsza o połowę. Po grudniowych próbach technicznych na początku roku nastąpił rozruch instalacji. Wczoraj uroczyście przecięto wstęgę. Co ciekawe, inwestycję realizowano nie przerywając pracy elektrociepłowni.

- Skoordynowanie prac w taki sposób, żeby ukończyć je w terminie było dużym wyzwaniem. Kiedy mówię znajomym z branży, że to wszystko wraz z projektowaniem i uzyskaniem niezbędnych pozwoleń udało nam się zrobić w ciągu roku, to nikt mi nie wierzy – mówi Bogdan Grochowski, właściciel Megatemu.

Do redukcji dwutlenku siarki wykorzystywany jest dwuwęglan sodu, składowany w charakterystycznych zielonych zbiornikach. – Do sąsiednich zbiorników o pojemności po 400 metrów sześciennych trafiają odpady. Przy maksymalnych obciążeniach kotłów są one opróżniane po dwa razy dziennie – mówi Zbigniew Wojczuk, dyrektor ds. wytwarzania w zakładzie.

W całym zakładzie pracuje 150 osób, w tym 88 przy samej produkcji. Obsługa nowej instalacji na jednej zmianie wymaga natomiast pracy sześciu osób: czterech w maszynowni i dwóch w zmiękczalni wody.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Guest2 / 16 stycznia 2016 o 03:27

Te pochwały nad megatemem mają związek ze spalarnią odpadów z województwa i spoza województwa, którą w Lublinie ta spółka chce wybudować? Nie wiem jak działają te filtry, ale wystarczy nieraz stanąć przy Witosa, aby powdychać tlenek węgla, o czym świadczy czarny dym z komina megatemu.

Drogi Panie/Pani Proszę śledzić temat już dawno nie ma tematu spalarni w Megatemie to raz, dwa gratuluję bo jest Pan/ Pani jedyną osobą która potrafi wdychać tlenek węgla i nadal żyć.

Drogi Panie/Pani Proszę śledzić temat już dawno nie ma tematu spalarni w Megatemie to raz, dwa gratuluję bo jest Pan/ Pani jedyną osobą która potrafi wdychać tlenek węgla i nadal żyć.

rozwiń
Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 17:16
Czy ktos pamieta zapedy na produkcje benzynyz z, chyba, dwutlenku wegla w tej lub innej lubelskiej elektrocieplowni I profesora ktory wymyslil technologie- co sie stalo z tym wszystkim i profesorem chemii??
Avatar
małorolny / 15 stycznia 2016 o 14:47

Dawać słomę i palić zaniast węgla słoma urośnie bedzie po żniwach.

Avatar
spisytus mowens / 15 stycznia 2016 o 14:44

Tylko para? A gdzie podział się dwutlenek węgla?

Zamienił się w spirytus C2H6O.

Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 14:12
powinny być dwa komentarze-żuka i kieliszka o ich zasługach w walce o. Artykuł bez żadnej wartości bez opinni tych person
Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 13:20
Te pochwały nad megatemem mają związek ze spalarnią odpadów z województwa i spoza województwa, którą w Lublinie ta spółka chce wybudować? Nie wiem jak działają te filtry, ale wystarczy nieraz stanąć przy Witosa, aby powdychać tlenek węgla, o czym świadczy czarny dym z komina megatemu.
Avatar
crx / 15 stycznia 2016 o 10:33

Ciekawe jaki wkład w zanieczyszczenie środowiska mają erupcje wulkanów.... bo o gospodarce Chin, USA i Rosji nie wspomnę.

Święta racja !!! W solidaruchowej najjaśniejszej pomrocznej jest nowy gatunek inteligencji -niektórych dziennikarzy i tzw.polityków opłacanych przez korporacje czy Watykan , coby prostemu ludowi pociskać kity !!! 

Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 10:28
Brawo ! Tak trzymać, bo należy nasz węgiel spalać pod kontrolą w dużych piecach elektrocieplowni i elektrowni aby dość drogie instalacje oczyszczające spaliny spełniały swoją funkcję, a nam oddychało sie lepiej.
Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 09:44
Ciekawe jaki wkład w zanieczyszczenie środowiska mają erupcje wulkanów.... bo o gospodarce Chin, USA i Rosji nie wspomnę.
Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 09:26
To się chwali, ale co robi większe spustoszenie w środowisku ? Gazy z komina , czy niewidoczne spaliny z samochodów ? Myślę, że to drugie , ale wiadomo chodzi o biznes i walenie naiwnych w rogi. Czyli kupujcie filtry -tu was trafimy raz pierwszy i do tego bierzcie złom z ZACHODU-tu was trafimy raz drugi.A zanieczyszczenie środowiska nie dość ,że się nie zmniejszy ,to jeszcze wzrasta -posłuchajcie mnie czyli crx-a !!!
Avatar
Guest2 / 16 stycznia 2016 o 03:27

Te pochwały nad megatemem mają związek ze spalarnią odpadów z województwa i spoza województwa, którą w Lublinie ta spółka chce wybudować? Nie wiem jak działają te filtry, ale wystarczy nieraz stanąć przy Witosa, aby powdychać tlenek węgla, o czym świadczy czarny dym z komina megatemu.

Drogi Panie/Pani Proszę śledzić temat już dawno nie ma tematu spalarni w Megatemie to raz, dwa gratuluję bo jest Pan/ Pani jedyną osobą która potrafi wdychać tlenek węgla i nadal żyć.

Drogi Panie/Pani Proszę śledzić temat już dawno nie ma tematu spalarni w Megatemie to raz, dwa gratuluję bo jest Pan/ Pani jedyną osobą która potrafi wdychać tlenek węgla i nadal żyć.

rozwiń
Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 17:16
Czy ktos pamieta zapedy na produkcje benzynyz z, chyba, dwutlenku wegla w tej lub innej lubelskiej elektrocieplowni I profesora ktory wymyslil technologie- co sie stalo z tym wszystkim i profesorem chemii??
Avatar
małorolny / 15 stycznia 2016 o 14:47

Dawać słomę i palić zaniast węgla słoma urośnie bedzie po żniwach.

Avatar
spisytus mowens / 15 stycznia 2016 o 14:44

Tylko para? A gdzie podział się dwutlenek węgla?

Zamienił się w spirytus C2H6O.

Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 14:12
powinny być dwa komentarze-żuka i kieliszka o ich zasługach w walce o. Artykuł bez żadnej wartości bez opinni tych person
Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 13:20
Te pochwały nad megatemem mają związek ze spalarnią odpadów z województwa i spoza województwa, którą w Lublinie ta spółka chce wybudować? Nie wiem jak działają te filtry, ale wystarczy nieraz stanąć przy Witosa, aby powdychać tlenek węgla, o czym świadczy czarny dym z komina megatemu.
Avatar
crx / 15 stycznia 2016 o 10:33

Ciekawe jaki wkład w zanieczyszczenie środowiska mają erupcje wulkanów.... bo o gospodarce Chin, USA i Rosji nie wspomnę.

Święta racja !!! W solidaruchowej najjaśniejszej pomrocznej jest nowy gatunek inteligencji -niektórych dziennikarzy i tzw.polityków opłacanych przez korporacje czy Watykan , coby prostemu ludowi pociskać kity !!! 

Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 10:28
Brawo ! Tak trzymać, bo należy nasz węgiel spalać pod kontrolą w dużych piecach elektrocieplowni i elektrowni aby dość drogie instalacje oczyszczające spaliny spełniały swoją funkcję, a nam oddychało sie lepiej.
Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 09:44
Ciekawe jaki wkład w zanieczyszczenie środowiska mają erupcje wulkanów.... bo o gospodarce Chin, USA i Rosji nie wspomnę.
Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 09:26
To się chwali, ale co robi większe spustoszenie w środowisku ? Gazy z komina , czy niewidoczne spaliny z samochodów ? Myślę, że to drugie , ale wiadomo chodzi o biznes i walenie naiwnych w rogi. Czyli kupujcie filtry -tu was trafimy raz pierwszy i do tego bierzcie złom z ZACHODU-tu was trafimy raz drugi.A zanieczyszczenie środowiska nie dość ,że się nie zmniejszy ,to jeszcze wzrasta -posłuchajcie mnie czyli crx-a !!!
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mieszkańcy chcą ograniczeń w dostępności alkoholu w mieście

Mieszkańcy chcą ograniczeń w dostępności alkoholu w mieście 0 0

W Białej Podlaskiej trwają kilkudniowe konsultacje społeczne w sprawie liczby zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Na pierwszym spotkaniu większość mieszkańców była za ograniczeniem dostępności alkoholu w mieście.

Sąd poprosił o nagrania z TVP i TVN. Chodzi o sprawę Krzysztofa Żuka

Sąd poprosił o nagrania z TVP i TVN. Chodzi o sprawę Krzysztofa Żuka 0 2

Jeszcze w tym tygodniu ma zapaść decyzja, czy sędzia, której prezydent Lublina zarzucił brak obiektywizmu, zostanie odsunięta od wyrokowania w jego sprawie. Chodzi o spór toczący się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, gdzie Krzysztof Żuk broni się przed usunięciem ze stanowiska w Ratuszu przez wojewodę lubelskiego.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r. 0 0

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje]
galeria

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje] 11 12

W ciągu najbliższych lat zaproponujemy program budowy 22 mostów na Wiśle, Odrze, Bugu, Narwi, Pilicy, Warcie i w wielu miejscach Polski – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Znamy lokalizacje nowych mostów.

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu 4 0

Puławscy radni w czwartek przyjmą raport o wykonaniu Programu Zamierzeń Inwestycyjnych. To dokument mówiący o tym, które z dziesiątek zaplanowanych zadań zostały już wykonane, a na które nadal czekamy. Wśród tych ostatnich jest m.in. przedłużenie ul. Powiśle, czy montaż windy w ratuszu.

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują 27 2

Podrobione kurtki trafią do podopiecznych lubelskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Celnicy z Małaszewicz odebrali je przemytnikom.

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc 43 4

Elektryczny wózek inwalidzki został skradziony z klatki bloku przy ul. Skautów w Lublinie.

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło?
galeria
film

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło? 81 14

Poszło o rosół, który ponoć miał być nieświeży. Do tego nie wszyscy mieli dostać drugie danie. Przyjęcie komunijne w restauracji „Krokus” w Chełmie zakończyło się karczemną awanturą, szarpaniem i wyzwiskami. Sprawą zajęła się policja i prokuratura.

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków 40 2

Strażacy kilkanaście razy interweniowali po burzach, które przechodzą nad woj. lubelskim.

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu
25 maja 2018, 17:00

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 17 w Galerii w Pasażu (Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28A) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Grupy Twórczej pod tytułem Pasja tworzenia.

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują?
galeria

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują? 58 16

W sobotę pierwsi lokatorzy dostaną klucze do Mieszkań Plus. A wręczać je będzie premier Mateusz Morawiecki. Tyle że lokale są w stanie deweloperskim i trzeba jeszcze grubych tysięcy, żeby w nich zamieszkać.

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży
galeria
film

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży 50 0

Dziś zaczęła się sprzedaż biletów na koncert POP Arena, którego główną gwiazdą będzie Alvaro Soler, przed którym wystąpi grupa Alphaville.

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal 5 0

PGNIG SUPERLIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Po raz szósty w historii Azoty Puławy zagrają o trzecie miejsce mistrzostw Polski. Zmierzą się z rewelacyjną Gwardią Opole

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego
25 maja 2018, 19:00

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na finałowy koncert 22. edycji Forum Lutosławskiego MOST. W piątek, 25 maja o godz. 19 na scenie Filharmonii wystąpią Robert Kabara, Kamil Tomanek i Aleksandra Ohar.

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat 0 0

Poniedziałkowe losowanie (21.05.2018) Ekstra Pensji okazało się szczęśliwe dla osoby, która kupiła zakład tej gry w punkcie LOTTO przy ulicy Kopernika 4 w Pucku (woj. pomorskie).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!