środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Elektrociepłownia na paliwo ze śmieci w Lublinie? 9 tys. głosów przeciw. Kolejne konsultacje

Dodano: 27 sierpnia 2015, 20:07
Autor: Dominik Smaga

W piątek zaczynają się kolejne konsultacje z mieszkańcami ogłoszone przez Ratusz w sprawie kontrowersyjnej inwestycji przy ul. Mełgiewskiej. Właściciel tutejszej elektrociepłowni chce dobudować jej nową część, zasilaną paliwem z odpadów. Przeciwników są tysiące

Planująca tę inwestycję spółka Megatem EC właśnie przekazała Urzędowi Miasta aneks do raportu mówiącego o tym, jak ta instalacja wpłynie na środowisko. Nowy blok elektrociepłowni będzie zdolny przetwarzać w ciągu doby od 338 do 385 tonpaliwa z odpadów. Instalację obsługiwać ma 35 osób, z czego 27 osób to pracownicy techniczni.

Inwestor przedstawił Ratuszowi wyliczenia dotyczące spodziewanej emisji zanieczyszczeń. Ale autorzy dokumentu przyznają, że przy sporządzaniu raportu musieli w znacznej mierze posiłkować się doświadczeniami innych krajów Unii Europejskiej, bo w Polsce takich doświadczeń brak. Bo w ostatnich latach nie oddano do użytku żadnej instalacji do „termicznego przekształcania odpadów”, z wyjątkiem Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie.

Złożenie przez inwestora aneksu to kolejny etap jego starań o decyzję środowiskową, bez której nie ma mowy o budowie nowego bloku elektrociepłowni. Zgodnie z prawem Urząd Miasta jest w tej sytuacji zobowiązany do ogłoszenia ponownych konsultacji społecznych w sprawie tej inwestycji. Takie konsultacje zaczynają się w piątek.

Inwestycja nie od dziś budzi sprzeciw części mieszkańców, głównie z dzielnicy Tatary, ale nie tylko. W tej i innych dzielnicach zebrano pod protestem 9 tys. podpisów. Przeciwnicy obawiają się zanieczyszczeń i wzmożonego ruchu ciężarówek za sprawą dowozu paliwa. Twierdzą też, że inwestycja byłaby niezgodna z planem zagospodarowania terenu.

Uwagi i wnioski

Może je zgłosić każdy, a inwestor będzie musiał się do nich odnieść. Opinie zbiera Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta (ul. Zana 38), czynny od poniedziałku do piątku, od godz. 7.30 do 15.30. Konsultacje potrwają do 17 września.

SONDA
Liczba głosów: 347

Czy chciałbyś żeby w Lublinie powstała elektrociepłownia na paliwo ze śmieci?

55.33 %
Tak
41.79 %
Nie
2.88 %
Nie mam zdania
Czytaj więcej o: Lublin megatem elektrociepłownia
Gość
Gość
Gość
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (1 kwietnia 2016 o 15:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kiedyś był problem przejść z sierpa na kosę , bo złe wchodzi. Ludziom trzeba długo tłumaczyć
Rozwiń
Gość
Gość (1 września 2015 o 08:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ty Pajacu! nie porównuj toksycznych i śmierdzących śmieci do węgla. Poczytaj sobie o takich spalarniach, a dopiero potem się wypowiadaj. A spalarnię śmieci wybuduj sobie koło swojego domu.
Rozwiń
Gość
Gość (29 sierpnia 2015 o 22:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciemnota boi się elektrowni spalającej śmieci, ale nie boi się elektrowni spalającej węgiel, ani śmietników pod blokami, ani śmieci porozrzucanych po całym mieście. Polak = brudas, byle wszystko zaśmiecić, a jak się jego ukochane śmieci zechce wykorzystać, to protestuje :)
Rozwiń
Gość
Gość (28 sierpnia 2015 o 22:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kiedyś tak protestowali na wsi przeciw elektryfikacji
Rozwiń
Gość
Gość (28 sierpnia 2015 o 14:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lublinianie zapewne sie zgodza,jak i reszta Polski..pod warunkiem,ze ten cuchnacy dym z tego komina,bedzie wylacznie i na zawsze,ogrzewal dom P-a-li-pl-o-ta
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!