niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Elektrociepłownia na słomę w Lublinie? Mieszkanka zaskarżyła zgodę miasta

Dodano: 28 sierpnia 2017, 21:23
Autor: Dominik Smaga

Jest odwołanie od decyzji umożliwiającej rozbudowę Elektrociepłowni Wrotków o kocioł opalany słomą. Decyzję władz miasta zaskarżyła jedna z mieszkanek, która podważa wyliczenia mówiące, że inwestycja będzie zgodna ze „standardami jakości środowiska”

Odwołanie od decyzji środowiskowej zostało złożone w ostatnim możliwym terminie. – Teraz zajmie się nim Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Przekazaliśmy tam komplet materiałów – mówi Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. Kolegium ma sprawdzić, czy miejscy urzędnicy słusznie zgodzili się na oprotestowaną inwestycję.

To samo kolegium już raz badało tę sprawę. Było to po tym, jak Urząd Miasta wydał odmowną decyzję tłumacząc ją obawami okolicznych mieszkańców.

Wtedy odmowę zaskarżył właściciel elektrociepłowni, a SKO przyznało mu rację i nakazało urzędowi ponownie zbadać wniosek. Kolegium stwierdziło, że przepisy nie wymagają uzyskania „społecznej akceptacji” dla inwestycji, więc obawy sąsiadów nie są istotne, chyba że zostaną potwierdzone fachową ekspertyzą.

– Mając to na uwadze zleciliśmy wykonanie ekspertyzy, wykonała ją spółka EmiPro z Krakowa – wyjaśnia Mazurek-Podleśna. Krakowska spółka miała sprawdzić czy wiosek elektrociepłowni jest rzetelny, czy pewnych danych nie naciągnięto i czy rzeczywiście kocioł na słomę nie jest powodem do obaw. Chodziło głównie o weryfikację danych i wyliczeń dotyczących zanieczyszczeń powietrza i hałasu. – Przeprowadzone analizy potwierdziły poprawność wprowadzonych danych wejściowych oraz otrzymanych wyników.

W oparciu o taką ekspertyzę miasto wydało nową decyzję, tym razem korzystną dla inwestora. Teraz odwołuje się od niej jedna z mieszkanek przeciwnych rozbudowie elektrociepłowni. Nie zgadza się z wnioskami, do których doszła krakowska spółka pisząca dla miasta ekspertyzę. – Kwestionuje dane dotyczące emisji pyłów – informuje Mazurek-Podleśna.

Decyzja środowiskowa to dla inwestora kluczowy dokument, bez którego nie może się starać o pozwolenie na budowę. Elektrociepłownia na Wrotkowie jest własnością spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Spółka nie podaje jeszcze możliwego terminu rozpoczęcia inwestycji. Uruchomienie nowego bloku na biomasę ma skutkować zmniejszeniem zużycia węgla. Słoma do nowej instalacji, w przeciwieństwie do węgla transportowanego koleją, miałaby być dowożona ciężarówkami.

Czytaj więcej o: Lublin elektrociepłownia
Gosc
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gosc
Gosc (30 sierpnia 2017 o 10:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Elektrownai na SŁOMĘ dowożoną SAMOCHODAMI z SILNIKAMI SPALINOWYMI do MIASTA. Poza samymi inżynierami z PGNiG w rodzinie wszyscy inni zdrowi?
Rozwiń
Gość
Gość (29 sierpnia 2017 o 16:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co taka głupia mieszkania może wiedzieć? Firma zrobiła naukową ekspertyzę to jakaś pinda bez wykształcenia sie nie zgadza... Do garów
Rozwiń
Gość
Gość (29 sierpnia 2017 o 15:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja mam tylko jedno pytanie kto wybuduje drogi dojazdowe dla TIRów ze słomą a to setka ciężarówek dziennie jakie drogi to wytrzymają jakie zostaną poniesione koszty transportu,Pewnie zysku bedzie tyle co w PYSKU. Znowu ktoś chce nakarmić jakiegoś SZWAGRA tym powinni zająć się CBŚ , bo to śmierdzi na kilometr nie tylko z komina
Rozwiń
CZY
CZY (29 sierpnia 2017 o 13:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jest jakaś grupa na FB przeciwko elektrowni na słomę w granicach miasta?
Rozwiń
ja
ja (29 sierpnia 2017 o 09:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a ile to takiej słomy na ciężarówkę zapakują? jak zapakują, żeby się nie rozsypywała po drodze? ile energii wyjdzie z takiej słomy (zarobek) - zużycie paliwa na dowiezienie??? ojjj, na oko to totalna bzdura...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!