Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 sierpnia 2017 r.
21:23

Elektrociepłownia na słomę w Lublinie? Mieszkanka zaskarżyła zgodę miasta

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
5 15 A A

Jest odwołanie od decyzji umożliwiającej rozbudowę Elektrociepłowni Wrotków o kocioł opalany słomą. Decyzję władz miasta zaskarżyła jedna z mieszkanek, która podważa wyliczenia mówiące, że inwestycja będzie zgodna ze „standardami jakości środowiska”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Odwołanie od decyzji środowiskowej zostało złożone w ostatnim możliwym terminie. – Teraz zajmie się nim Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Przekazaliśmy tam komplet materiałów – mówi Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. Kolegium ma sprawdzić, czy miejscy urzędnicy słusznie zgodzili się na oprotestowaną inwestycję.

To samo kolegium już raz badało tę sprawę. Było to po tym, jak Urząd Miasta wydał odmowną decyzję tłumacząc ją obawami okolicznych mieszkańców.

Wtedy odmowę zaskarżył właściciel elektrociepłowni, a SKO przyznało mu rację i nakazało urzędowi ponownie zbadać wniosek. Kolegium stwierdziło, że przepisy nie wymagają uzyskania „społecznej akceptacji” dla inwestycji, więc obawy sąsiadów nie są istotne, chyba że zostaną potwierdzone fachową ekspertyzą.

– Mając to na uwadze zleciliśmy wykonanie ekspertyzy, wykonała ją spółka EmiPro z Krakowa – wyjaśnia Mazurek-Podleśna. Krakowska spółka miała sprawdzić czy wiosek elektrociepłowni jest rzetelny, czy pewnych danych nie naciągnięto i czy rzeczywiście kocioł na słomę nie jest powodem do obaw. Chodziło głównie o weryfikację danych i wyliczeń dotyczących zanieczyszczeń powietrza i hałasu. – Przeprowadzone analizy potwierdziły poprawność wprowadzonych danych wejściowych oraz otrzymanych wyników.

W oparciu o taką ekspertyzę miasto wydało nową decyzję, tym razem korzystną dla inwestora. Teraz odwołuje się od niej jedna z mieszkanek przeciwnych rozbudowie elektrociepłowni. Nie zgadza się z wnioskami, do których doszła krakowska spółka pisząca dla miasta ekspertyzę. – Kwestionuje dane dotyczące emisji pyłów – informuje Mazurek-Podleśna.

Decyzja środowiskowa to dla inwestora kluczowy dokument, bez którego nie może się starać o pozwolenie na budowę. Elektrociepłownia na Wrotkowie jest własnością spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Spółka nie podaje jeszcze możliwego terminu rozpoczęcia inwestycji. Uruchomienie nowego bloku na biomasę ma skutkować zmniejszeniem zużycia węgla. Słoma do nowej instalacji, w przeciwieństwie do węgla transportowanego koleją, miałaby być dowożona ciężarówkami.

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 marca 2018 o 08:59
Ciężarówka, jak dawno nie słyszałam takiego określenia. Nowym Światem ma być wożona ta słoma, a może Dywizjonu 303/Wyścigową? Ile przybędzie zanieczyszczeń od tego transportu? A co ze szczurami, robactwem, smrodem? Wystarczy, że na Mełgiewskiej jest zapach niczym z szamba i jeszcze ma być rozbudowa kom-eko, pomimo, że fetor jest na obwodnicy i czuć go w lokalnych firmach i domach. I nie piszcie tylko, że to będzie szczelne itd., bo znając polską mentalność to będzie jak zwykle.
Avatar
Gosc / 30 sierpnia 2017 o 10:59
Elektrownai na SŁOMĘ dowożoną SAMOCHODAMI z SILNIKAMI SPALINOWYMI do MIASTA. Poza samymi inżynierami z PGNiG w rodzinie wszyscy inni zdrowi?
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2017 o 16:12
A co taka głupia mieszkania może wiedzieć? Firma zrobiła naukową ekspertyzę to jakaś pinda bez wykształcenia sie nie zgadza... Do garów
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2017 o 15:14
A ja mam tylko jedno pytanie kto wybuduje drogi dojazdowe dla TIRów ze słomą a to setka ciężarówek dziennie jakie drogi to wytrzymają jakie zostaną poniesione koszty transportu,Pewnie zysku bedzie tyle co w PYSKU. Znowu ktoś chce nakarmić jakiegoś SZWAGRA tym powinni zająć się CBŚ , bo to śmierdzi na kilometr nie tylko z komina
Avatar
CZY / 29 sierpnia 2017 o 13:50
Jest jakaś grupa na FB przeciwko elektrowni na słomę w granicach miasta?
Avatar
ja / 29 sierpnia 2017 o 09:30
a ile to takiej słomy na ciężarówkę zapakują? jak zapakują, żeby się nie rozsypywała po drodze? ile energii wyjdzie z takiej słomy (zarobek) - zużycie paliwa na dowiezienie??? ojjj, na oko to totalna bzdura...
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2017 o 08:07
Dowożenie słomy samochodami jest bez sensu. Więcej paliwa zostanie zużyte na transport słomy, niż uzyska się energii ze spalenia słomy. To lepiej otworzyć blok energetyczny z paliwem konwencjonalnym. Spalanie słomy ma sens w małych, lokalnych kotłowniach.
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2017 o 07:43
Nie trzeba robić parodii! Jedna mieszkanka nie może być wyrocznią! Trochę powagi!
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2017 o 07:16
Szacunek dla tej, która nie patrzy co robią duzi chłopcy w krótkich spodenkach i jak trzeba, to wkłada długie spodnie. Już teraz w wyniku ekspozycji mieszkańców Lublina na same tylko pyły zawieszone PM2,5 rocznie przedwcześnie umiera około 300 osób, co stanowi 20. krotność śmiertelnych ofiar wypadków komunikacyjnych w naszym mieście. Dzielnica, w której zaplanowano budowę spalarni biomasy i bez tego ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Lublinie, które jest ponad 20 razy gorsze niż na Sławinie. Uczcie się panowie od kobiet jak walczyć o najbliższych!
Avatar
skogenerujęcitakieciepło / 28 sierpnia 2017 o 22:54
wr3 napisał:
Wieś, a właściwie wynieś się na wieś albo jakieś pustkowie. Miasto jest skupiskiem gdzie jeżdzą samochody, jeżdżą pociągi czasem tramwje jest poprostu hałas.Q skoro jest eoektrownia trzeba dostarczyć jej paliwa.
A. Miasto to LUDZIE. To o czym piszesz to infrastruktura, nieożywiona. B. Hałas tramwajów, samochodów, ryczące silniki motocykli, to jest to co w Lublinie minimalizujemy. C. Elektrowni jeszcze nie ma, skoro chcą paliwo ze wsi (słomę), to i elektrownię też na wsi postawią.
A. Miasto to LUDZIE. To o czym piszesz to infrastruktura, nieożywiona. B. Hałas tramwajów, samochodów, ryczące silniki motocykli, to jest to co w Lublinie minimalizujemy. C. Elektrowni jeszcze nie ma, skoro chcą paliwo ze wsi (słomę), to i elektrownię też na wsi postawią. rozwiń
Avatar
Gość / 27 marca 2018 o 08:59
Ciężarówka, jak dawno nie słyszałam takiego określenia. Nowym Światem ma być wożona ta słoma, a może Dywizjonu 303/Wyścigową? Ile przybędzie zanieczyszczeń od tego transportu? A co ze szczurami, robactwem, smrodem? Wystarczy, że na Mełgiewskiej jest zapach niczym z szamba i jeszcze ma być rozbudowa kom-eko, pomimo, że fetor jest na obwodnicy i czuć go w lokalnych firmach i domach. I nie piszcie tylko, że to będzie szczelne itd., bo znając polską mentalność to będzie jak zwykle.
Avatar
Gosc / 30 sierpnia 2017 o 10:59
Elektrownai na SŁOMĘ dowożoną SAMOCHODAMI z SILNIKAMI SPALINOWYMI do MIASTA. Poza samymi inżynierami z PGNiG w rodzinie wszyscy inni zdrowi?
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2017 o 16:12
A co taka głupia mieszkania może wiedzieć? Firma zrobiła naukową ekspertyzę to jakaś pinda bez wykształcenia sie nie zgadza... Do garów
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2017 o 15:14
A ja mam tylko jedno pytanie kto wybuduje drogi dojazdowe dla TIRów ze słomą a to setka ciężarówek dziennie jakie drogi to wytrzymają jakie zostaną poniesione koszty transportu,Pewnie zysku bedzie tyle co w PYSKU. Znowu ktoś chce nakarmić jakiegoś SZWAGRA tym powinni zająć się CBŚ , bo to śmierdzi na kilometr nie tylko z komina
Avatar
CZY / 29 sierpnia 2017 o 13:50
Jest jakaś grupa na FB przeciwko elektrowni na słomę w granicach miasta?
Avatar
ja / 29 sierpnia 2017 o 09:30
a ile to takiej słomy na ciężarówkę zapakują? jak zapakują, żeby się nie rozsypywała po drodze? ile energii wyjdzie z takiej słomy (zarobek) - zużycie paliwa na dowiezienie??? ojjj, na oko to totalna bzdura...
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2017 o 08:07
Dowożenie słomy samochodami jest bez sensu. Więcej paliwa zostanie zużyte na transport słomy, niż uzyska się energii ze spalenia słomy. To lepiej otworzyć blok energetyczny z paliwem konwencjonalnym. Spalanie słomy ma sens w małych, lokalnych kotłowniach.
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2017 o 07:43
Nie trzeba robić parodii! Jedna mieszkanka nie może być wyrocznią! Trochę powagi!
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2017 o 07:16
Szacunek dla tej, która nie patrzy co robią duzi chłopcy w krótkich spodenkach i jak trzeba, to wkłada długie spodnie. Już teraz w wyniku ekspozycji mieszkańców Lublina na same tylko pyły zawieszone PM2,5 rocznie przedwcześnie umiera około 300 osób, co stanowi 20. krotność śmiertelnych ofiar wypadków komunikacyjnych w naszym mieście. Dzielnica, w której zaplanowano budowę spalarni biomasy i bez tego ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Lublinie, które jest ponad 20 razy gorsze niż na Sławinie. Uczcie się panowie od kobiet jak walczyć o najbliższych!
Avatar
skogenerujęcitakieciepło / 28 sierpnia 2017 o 22:54
wr3 napisał:
Wieś, a właściwie wynieś się na wieś albo jakieś pustkowie. Miasto jest skupiskiem gdzie jeżdzą samochody, jeżdżą pociągi czasem tramwje jest poprostu hałas.Q skoro jest eoektrownia trzeba dostarczyć jej paliwa.
A. Miasto to LUDZIE. To o czym piszesz to infrastruktura, nieożywiona. B. Hałas tramwajów, samochodów, ryczące silniki motocykli, to jest to co w Lublinie minimalizujemy. C. Elektrowni jeszcze nie ma, skoro chcą paliwo ze wsi (słomę), to i elektrownię też na wsi postawią.
A. Miasto to LUDZIE. To o czym piszesz to infrastruktura, nieożywiona. B. Hałas tramwajów, samochodów, ryczące silniki motocykli, to jest to co w Lublinie minimalizujemy. C. Elektrowni jeszcze nie ma, skoro chcą paliwo ze wsi (słomę), to i elektrownię też na wsi postawią. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 czerwca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 czerwca 2018 roku 0 0

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta 1 0

Świetna pierwsza połowa, ale z fatalną skutecznością. A w drugiej wielkie męczarnie. Anglia ostatecznie wygrała jednak z Tunezją 2:1 po dwóch golach Harry’ego Kane’a. Ta druga padła w doliczonym czasie gry,

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją 1 0

Centrum Kultury Filmowej Stylowy zostało wyróżnione za najlepsze wyniki frekwencyjne w rozpowszechnianiu filmów europejskich i światowych. Nie pierwszy raz CKF ma się czym chwalić

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne"

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne" 3 10

O 545 zł brutto mniej będzie zarabiał od 1 lipca marszałek województwa lubelskiego. To efekt rządowego rozporządzenia, którego celem było zmniejszenie zarobków samorządowców o 20 proc. Ale obniżka w przypadku naszego marszałka będzie niższa niż zakładał PiS

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić 13 2

Zmienione mają być zasady przyznawania mieszkań od miasta. Ratusz chce wpuścić do kolejki po lokal osoby o nieco wyższych dochodach. Sama kolejka rządziłaby się nieco innymi prawami niż obecnie. Osoby, które samowolnie zajęły inny lokal, trafiałyby na dalsze miejsca, przez co dłużej czekałyby na klucze

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach 1 0

MKS Perła Lublin nie zagra w fazie grupowej. Podopieczne Roberta Lisa do elity będą musiały przebijać się przez turniej kwalifikacyjny. Losowanie eliminacji jest zaplanowane na 27 czerwca.

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna 1 2

Jedna osoba trafiła do szpitala po wypadku w Czemiernikach (pow. radzyński).

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy 1 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy G Belgia nie bez problemów pokonała na stadionie w Soczi Panamę 3:0

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19 109 8

W poniedziałek podpisano trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe. Tym samym ekspresowe połączenie Lublina z Rzeszowem nabiera coraz bardziej realnych kształtów

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku"
20 czerwca 2018, 21:00

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 20 czerwca o godz. 21 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie analogowo zobaczymy film Ucieczka z Nowego Jorku.

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą 0 9

Będzie więcej kontroli owoców miękkich, w tym malin wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. To reakcja na fatalną dla producentów malin sytuację na rynku i niskie ceny skupu tych owoców, które są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji.

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca 0 6

Kolejny sezon i kolejne rozczarowanie w Lublinie. Motor po raz czwarty z rzędu nie wywalczył awansu do upragnionej II ligi. W lecie znowu zanosi się na zmiany w klubie. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobny jest wariant z odmłodzeniem kadry zespołu

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia]
galeria

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia] 0 0

Za nami kolejna edycja Wielkiego Testu Języka Angielskiego „Challenge Accepted”.

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna
Lubelskie Ekstra

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna 0 0

Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna, aktualnych mistrzyń Polski.

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom
zdjęcia
galeria

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom 17 7

Ponad 4 tysiące kilometrów, kilkuset uczestników – peleton złożony z funkcjonariuszy policji i straży pożarnej przemierza Polskę, aby pomóc rannym kolegom. W poniedziałek dotarł do Lublina, a lubelska sztafeta wyjechała w trasę do Opola Lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!