środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Elektrownia na słomę się nie poddaje. Jest odwołanie od decyzji blokującej budowę

Autor: Dominik Smaga

Lubelska elektrownia ma być podobna do brytyjskiej w Sleaford
Lubelska elektrownia ma być podobna do brytyjskiej w Sleaford

Zaskarżona została blokująca budowę elektrowni na słomę decyzja prezydenta miasta. Nad tym, czy przy Mełgiewskiej może stanąć oprotestowana przez sąsiadów instalacja ma się teraz głowić Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Niemal pewne jest, to nie zakończy sporu.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Argumenty podane przez miasto są całkowicie sprzeczne ze stanem faktycznym – twierdzi adw. Krzysztof Klimkowski, pełnomocnik spółki TergoPower Lublin. O korzystną decyzję środowiskową spółka zabiegała w Urzędzie Miasta już od 2014 r. Zamiast zgody dostała trzy tygodnie temu odmowę. Jej uzasadnieniem była m.in. stwierdzona przez miasto niezgodność inwestycji z planem zagospodarowania terenu.

Niezgodność ta – w ocenie Ratusza – polegałaby na naruszeniu zakazu umieszczania tu zakładów produkcyjnych, których uciążliwość wykracza poza granice działki. Ponadto, zdaniem miasta, 70-metrowy komin wdzierałby się w horyzont oglądany z tarasu widokowego na donżonie lubelskiego Zamku.

Nie były to jedyne argumenty podane w odmownej decyzji. Urząd Miasta uznał, że inwestor nie udowodnił neutralności swej elektrowni dla środowiska. Ratusz wskazywał przy tym, że skoro paliwo ma być przywożone 120 tirami dziennie, to wzmożony będzie ruch ciężarówek, a co za tym idzie wzrośnie emisja spalin i większy będzie hałas.

– Nie ma mowy o niezgodności z planem zagospodarowania, inwestycja jest w pełni zgodna z planem i zasadami ochrony krajobrazowej – zapewnia Klimkowski. – Niezasadne są argumenty, że inwestycja spowoduje znaczną uciążliwość ruchu w tym obszarze. Ponadto spółka TergoPower udowodniła w raporcie środowiskowym spełnienie wszelkich przesłanek co do braku przekroczenia norm. Ponadto raport pozytywnie zaopiniowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

– Odwołanie złożone przez spółkę TergoPower Lublin wpłynęło do nas w terminie – potwierdza Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. – Przekazujemy je Samorządowemu Kolegium Odwoławczego, które ma 30 dni na rozpatrzenie sprawy – dodaje. SKO może jednak dać sobie więcej czasu, jeśli uzna, że sprawa jest skomplikowana.

Kolegium może między innymi utrzymać decyzję prezydenta w mocy, albo ją uchylić i polecić Urzędowi Miasta ponowne zajęcie się sprawą. Werdykt SKO będzie można jeszcze zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Taka skarga jest bardziej niż prawdopodobna, bo inwestor nie zamierza rezygnować ze swoich planów, a broni nie składają też przeciwnicy elektrowni, którzy na etapie rozpatrywania sprawy przez prezydenta zdołali zebrać kilka tysięcy podpisów pod apelem, by decyzja była odmowna.

Henio
Lubelak
Użytkownik niezarejestrowany
(24) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Henio
Henio (29 października 2016 o 10:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O ile wiadomo do Norweska  spółka ciekawe dlaczego nie postawią tej elektrowni  centrum powiedzmy OSLO? pewnie wydaje im się że w Lublinie mieszkają IDIOCI i w centrum będą spalać odpady to temat dla odpowiednich służb z Prokuraturą na  czele śmierdzi korupcją na kilometr!!!!!!!!!!!!!!!!!! Coraz więcej takich wypowiedzi na forum świadczy, że słusznie im się tak wydaje. 
Rozwiń
Lubelak
Lubelak (29 października 2016 o 10:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
lerk napisał:
Gościu jesteś po zabiegu czy przed. O czym ty piszesz, że urząd wstrzymał imwesyucję to ty coś z tego bedziesz miał?. Stary idź jednak na ten zabieg.
Tak, mogę mieć czyste powietrze jeśli nie będzie tej szkodliwej elelektrociepłowni dla środowiska, a na zabieg sam się wybierz jeśli nie masz innych argumetöw 
Rozwiń
Gość
Gość (29 października 2016 o 07:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O ile wiadomo do Norweska spółka ciekawe dlaczego nie postawią tej elektrowni centrum powiedzmy OSLO? pewnie wydaje im się że w Lublinie mieszkają IDIOCI i w centrum będą spalać odpady to temat dla odpowiednich służb z Prokuraturą na czele śmierdzi korupcją na kilometr!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rozwiń
prowadz nas Jaro
prowadz nas Jaro (29 października 2016 o 02:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
za bardzo się tu pchają dzwiami i oknami! coś to podejrzane! zdrada, spisek, targowica!!!
Rozwiń
Gość
Gość (28 października 2016 o 22:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
za bardzo się tu pchają dzwiami i oknami! coś to podejrzane!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (24)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!