sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Elektrownia wodna na Bystrzycy: Przez lata starali się o pozwolenie na budowę. I dostali

Dodano: 24 sierpnia 2015, 08:45
Autor: Dominik Smaga

Według planów inwestora, elektrownia w tym miejscu może zacząć wytwarzać prąd pod koniec przyszłego roku<br />
Według planów inwestora, elektrownia w tym miejscu może zacząć wytwarzać prąd pod koniec przyszłego roku

Jest pozwolenie na budowę elektrowni wodnej na Bystrzycy. O taki dokument inwestor starał się latami. Turbina zostanie zamontowana niedaleko Areny Lublin. Prąd może stąd popłynąć najwcześniej pod koniec przyszłego roku

Elektrownia powstanie na betonowym jazie, przez który można przejść na drugą stronę rzeki. Znajduje się on tu, gdzie z jednej strony Bystrzycy są teraz ogródki działkowe w pobliżu ul. Wapiennej, a z drugiej teren miejskiego stadionu na gruntach po nieistniejącej już cukrowni. Inwestycję planuje lubelska spółka Hydrowatt.

Prąd ma tu być wytwarzany dzięki planowanemu spiętrzeniu rzeki.  – Inwestor może piętrzyć ją do 170 cm – mówi Joanna Bobowska z urzędu miasta.

Tyle dopuszcza pozwolenie wodnoprawne, którego uzyskanie zajęło spółce wiele czasu, bo Ratusz początkowo nie chciał się zgodzić na taką inwestycję. Urzędnicy tłumaczyli to obawami o posesje przy Wapiennej. Ich mieszkańcy mają wiele problemów z odwodnieniem nieruchomości.

– Inwestycja nie spowoduje żadnego zagrożenia dla mieszkańców – uspokaja Dariusz Przebirowski ze spółki Hydrowatt. Dopiero gdy ostatecznie to udowodnił, urzędnicy dali mu zgodę. Inwestor ma zbudować specjalny system drenów odwadniających problematyczne nieruchomości.

Teraz pozwolenie na budowę wydał wojewoda. Optymistyczny scenariusz zakłada, że elektrownia wodna będzie uruchomiona pod koniec 2016 roku. – Wszystkie pozwolenia mamy ważne do końca 2017 r., do tego czasu musimy przynajmniej zacząć prace budowlane – wyjaśnia Przebirowski.

Sama budowa nie będzie przesadnie skomplikowana, bo sprowadzać się będzie przede wszystkim do montażu urządzeń, w tym turbiny.

Spółce do kompletu brakuje jeszcze jednego dokumentu.  – Czeka nas procedura dotycząca przyłącza energetycznego – przyznaje Przebirowski. Bez tego budowa elektrowni nie będzie mieć najmniejszego sensu, bo właśnie tym przyłączem wytworzony tu prąd ma być doprowadzany do krajowego systemu energetycznego. Nie wiadomo, ile potrwa ta procedura.

Nie wiadomo również, czy podczas budowy elektrowni wykonane zostaną specjalne przepławki umożliwiające rybom przedostanie się na drugą stronę jazu. Inwestor uzależnia to od zbudowania przez gospodarzy rzeki podobnej przepławki dla ryb na zaporze Zalewu Zemborzyckiego. Jednak rozpoczęta niedawno modernizacja zapory zalewu nie przewiduje takiego korytarza dla ryb.

Czytaj więcej o: bystrzyca elektrownia wodna
Użytkownik niezarejestrowany
urban
Gość
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 grudnia 2017 o 08:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Faktem jest bez zwątpienia , że natura jest o wiele zdrowsza od sztucznych działań zastępczych.
Rozwiń
urban
urban (25 sierpnia 2015 o 10:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak się to ma do zapowiadanej szumnie rewitalizacji Bystrzycy i turystyki kajakowej??

Rozwiń
Gość
Gość (24 sierpnia 2015 o 12:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No to Dzierżawna popłynęła. I Wapienna też.
Rozwiń
Gość
Gość (24 sierpnia 2015 o 11:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jaka lubelska???!!!
Rozwiń
Gość
Gość (24 sierpnia 2015 o 10:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A dla czego nikt nie pomyślał o budowie takiej elektrowni a na Wieprzu, np w okolicach Lubartowa, przecież to czyste pieniądze. Dziwi mnie to że do tej pory rzeka jest nie uregulowana w tamtym rejonie. A pieniądze płyną do morza, zamiast zasilać lokalny budżet.

"Niech szewc buty szyje".

Zajmij się lepiej swoją działalnością, a nie hydrologią.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!