Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 lipca 2016 r.
9:17

Elektryczny Elvic z Lublina na Shell Eco Marathon w Londynie. Przejechał 166 km

Autor: Zdjęcie autora toma
0 8 A A
Ekipa Elvic Team podczas kontroli technicznej, Fot. Jakub Krzysiak/Studencka Agencja Fotograficzna PL
Ekipa Elvic Team podczas kontroli technicznej, Fot. Jakub Krzysiak/Studencka Agencja Fotograficzna PL

Ekipa Elvic Team z Politechniki Lubelskiej była jedną z siedmiu polskich załóg startujących w tegorocznej edycji Shell Eco Marathon, który od czwartku do niedzieli odbywał się w Olimpijskim Parku im. Królowej Elżbiety w Londynie. Nasi konstruktorzy zajęli 27. miejsce w kategorii prototypów napędzanych baterią elektryczną.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Konkurs przeznaczony jest dla zespołów inżynierskich mających za zadanie skonstruować pojazd, który pokona jak najdłuższy dystans na ekwiwalencie jednego litra paliwa lub jednej kilowatogodziny.

Politechnika Lubelska bierze w nim udział od 2010 roku. W tym roku ekipie Elvic udało się ostatecznie zająć 27. miejsce w stawce 30 sklasyfikowanych zespołów, przed załogami z Holandii, Francji i Węgier. Ale trzeba zaznaczyć, że sporym sukcesem było już samo zakwalifikowanie się do konkursu głównego, bo na etapie kontroli technicznych odpadło aż 20 drużyn. Pojazd z lubelskiej uczelni na jednej kilowatogodzinie pokonał 166 km. Zwycięzcom z hiszpańskiej ekipy Eco-Dimoni udało się przejechać 747 km.

– Na pewno mieliśmy większe ambicje, ale sporym zaskoczeniem okazał się tor. Wyglądał trochę inaczej niż w opisie, a my szykowaliśmy się na ostre hamowania, mieliśmy sztywno połączony napęd silnika z tylnym kołem. Okazało się, że prawie wcale nie trzeba było hamować, to nas trochę zgubiło, jeśli chodzi o pobór energii – mówi dr inż. Piotr Filipek, opiekun Elvic Team. – Zamierzamy popracować nad naszym pojazdem i stworzyć układ, który umożliwiałby jazdę na wolnym biegu, tak jak to działa w rowerze. Potrzebujemy na to około miesiąca.

Na przełomie sierpnia i września członkowie Elvic Team wybierają się na podobne zawody z udziałem polskich drużyn do Łodzi.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 lipca 2016 o 15:05
::Jakim głąbem trzeba być żeby nie użyć napędu z kasetą albo wolno-biegiem... :: Jakim trzeba być głąbem żeby nie potrafić czytać ze zrozumieniem i nie zrozumieć dlaczego nie wykorzystano wolnobiegu;d
Avatar
Gość / 5 lipca 2016 o 13:43
"166 km, gdy najlepsi 747km/h?! Ja piierdole, z czym kórwa do ludzi?" Gdybyś umiał/a czytać tak dobrze jak hejtować to tam pisze 166km/kWh a to drobna różnica, ale cóż może o tym wiedzieć ktoś, kto nawet zapewne nie wie, co to jest :)
Avatar
Gość / 5 lipca 2016 o 13:19
Jakim głąbem trzeba być żeby nie użyć napędu z kasetą albo wolno-biegiem...
Avatar
Gość / 5 lipca 2016 o 13:03
166 km, gdy najlepsi 747km/h?! Ja piierdole, z czym kórwa do ludzi?
Avatar
Gość / 5 lipca 2016 o 12:31
koncerny paliwowe trzymają rękę na pulsie bo pilnują takich przedsięwzięć. Gdy pojawia się pomysł natychmiast sponsorują go by mieć nad nim kontrolę. Potem chowają dokumentację wraz z całym pomysłem do szuflady i tak kończy się sen o rozwoju pojazdów z napędem elektrycznym.
Avatar
Gość / 5 lipca 2016 o 09:53
Zrobią to samo co z wynalazkiem Tesli zasilanym darmową energią kosmiczną. Do dziś nie wiadomo jak to działało, że samochód napędzany generatorem Tesli nie potrzebował ani baterii elektrycznych, ani żadnego paliwa - oleju napędowego, nafty, benzyny, gazu, pary! Nie był też napędzany siłą mięśni!
Avatar
Grzybiarz / 5 lipca 2016 o 09:39
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
koncern paliwowy Shell zainteresowany jest sponsorowaniem budowy i rozpowszechnianiem pojazdów elektrycznych?
Kupią patenty za drobne, schowają pojazdy w garażu i nadal będą łupic na benzynie. Wczoraj w Białej Podlaskiej cena litra Shell V-Power Nitro+ 95 wynosiła 5,02 PLN!
Avatar
Gość / 5 lipca 2016 o 09:30
koncern paliwowy Shell zainteresowany jest sponsorowaniem budowy i rozpowszechnianiem pojazdów elektrycznych?
Avatar
Gość / 5 lipca 2016 o 15:05
::Jakim głąbem trzeba być żeby nie użyć napędu z kasetą albo wolno-biegiem... :: Jakim trzeba być głąbem żeby nie potrafić czytać ze zrozumieniem i nie zrozumieć dlaczego nie wykorzystano wolnobiegu;d
Avatar
Gość / 5 lipca 2016 o 13:43
"166 km, gdy najlepsi 747km/h?! Ja piierdole, z czym kórwa do ludzi?" Gdybyś umiał/a czytać tak dobrze jak hejtować to tam pisze 166km/kWh a to drobna różnica, ale cóż może o tym wiedzieć ktoś, kto nawet zapewne nie wie, co to jest :)
Avatar
Gość / 5 lipca 2016 o 13:19
Jakim głąbem trzeba być żeby nie użyć napędu z kasetą albo wolno-biegiem...
Avatar
Gość / 5 lipca 2016 o 13:03
166 km, gdy najlepsi 747km/h?! Ja piierdole, z czym kórwa do ludzi?
Avatar
Gość / 5 lipca 2016 o 12:31
koncerny paliwowe trzymają rękę na pulsie bo pilnują takich przedsięwzięć. Gdy pojawia się pomysł natychmiast sponsorują go by mieć nad nim kontrolę. Potem chowają dokumentację wraz z całym pomysłem do szuflady i tak kończy się sen o rozwoju pojazdów z napędem elektrycznym.
Avatar
Gość / 5 lipca 2016 o 09:53
Zrobią to samo co z wynalazkiem Tesli zasilanym darmową energią kosmiczną. Do dziś nie wiadomo jak to działało, że samochód napędzany generatorem Tesli nie potrzebował ani baterii elektrycznych, ani żadnego paliwa - oleju napędowego, nafty, benzyny, gazu, pary! Nie był też napędzany siłą mięśni!
Avatar
Grzybiarz / 5 lipca 2016 o 09:39
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
koncern paliwowy Shell zainteresowany jest sponsorowaniem budowy i rozpowszechnianiem pojazdów elektrycznych?
Kupią patenty za drobne, schowają pojazdy w garażu i nadal będą łupic na benzynie. Wczoraj w Białej Podlaskiej cena litra Shell V-Power Nitro+ 95 wynosiła 5,02 PLN!
Avatar
Gość / 5 lipca 2016 o 09:30
koncern paliwowy Shell zainteresowany jest sponsorowaniem budowy i rozpowszechnianiem pojazdów elektrycznych?

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Oblewali się rosołem, by wyłudzać odszkodowania. Jest wyrok

Oblewali się rosołem, by wyłudzać odszkodowania. Jest wyrok 0 0

Kilkanaście miesięcy więzienia i wysokie grzywny. To kary dla mieszkańców Lublina, którzy oblewali się wrzątkiem, by wyłudzać odszkodowania. Będą musieli zwrócić setki tysięcy złotych.

Przebudowa deptaka nie skończy się na czas. Problem z dostawą kamienia z Chin

Przebudowa deptaka nie skończy się na czas. Problem z dostawą kamienia z Chin 15 3

Nie uda się raczej zakończyć przebudowy deptaka w zakładanym terminie, czyli do 15 maja. Wykonawca prac ma problem z dostawą chińskiego kamienia, z którego ułożona ma być nowa nawierzchnia. Nie jest to jedyna przeszkoda.

Pasażerowie z Lublina koczują na lotnisku w Tel Awiwie. "Jesteśmy tu uwięzieni, nie wiemy co robić"

Pasażerowie z Lublina koczują na lotnisku w Tel Awiwie. "Jesteśmy tu uwięzieni, nie wiemy co robić" 4 1

Od wtorku nie może wrócić do Lublina ok. 140 pasażerów linii Wizz Air, których samolot musiał lądować na lotnisku w Tel Awiwie z powodu pękniętej szyby

Czołowe zderzenie dwóch aut. Kto widział wypadek?

Czołowe zderzenie dwóch aut. Kto widział wypadek? 1 0

Lubelska policja szuka świadków wypadku w miejscowości Czółna. 24 lutego na drodze wojewódzkiej nr 834 zderzyły się tam dwa auta.

Chcesz sprzedać lub kupić palety? Sprawdź punkt skupu

Chcesz sprzedać lub kupić palety? Sprawdź punkt skupu 0 0

Sklepy, hurtownie i magazyny korzystają z palet do przechowywania i transportowania rozmaitych produktów. Są stosowane wszędzie, gdzie gromadzona jest większa ilość produktów, a także produkty o sporych gabarytach i nieporęcznych kształtach. Niektórzy przedsiębiorcy preferują naprawę uszkodzonych palet, a inni wolą kupić nowe. Co w takiej sytuacji zrobić ze starymi?

Zamknięta ulica w centrum Lublina. Wszystko przez przebudowę deptaka

Zamknięta ulica w centrum Lublina. Wszystko przez przebudowę deptaka 2 0

Zamknięta została jezdnia przed Bramą Krakowską.

Lublin: W piątek zamkną Al. Zygmuntowskie. Objazdy komunikacji miejskiej

Lublin: W piątek zamkną Al. Zygmuntowskie. Objazdy komunikacji miejskiej 1 3

W piątek wyłączone z ruchu zostaną Al. Zygmuntowskie w Lublinie.

Miasto Poezji 2018: Oddaj mieszkanie poetom i poezji!

Miasto Poezji 2018: Oddaj mieszkanie poetom i poezji! 1 0

Co Gdzie Kiedy. Tegoroczne edycja festiwalu Miasto Poezji będzie między 23 a 26 maja. Do końca kwietnia trwa nabór adresów gdzie absolutnie każdy może zorganizować festiwalowe wydarzenie czyli Mieszkanie Poezji.

Studenci pozowali do zdjęć. Mają promować lubelską uczelnię
galeria

Studenci pozowali do zdjęć. Mają promować lubelską uczelnię 3

Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie zorganizowała casting dla studentów i absolwentów, którzy chcieliby swoim wizerunkiem promować uczelnię i Lublin.

Rajd Nadwiślański 2018. Nie porozumieli się z Areną Lublin, wracają do Puław
galeria

Rajd Nadwiślański 2018. Nie porozumieli się z Areną Lublin, wracają do Puław 4 8

Po roku przerwy, Rajd Nadwiślański wraca na swoje miejsce. Miłośnicy moto-sportu już w czerwcu będą mieli okazję kibicować zawodnikom na odcinku specjalnym w centrum miasta, a także przyglądać się pracy mechaników w parku maszynowym przy PPNT

Koncert Grzegorza Kloca w Nałęczowie
2 maja 2018, 15:30

Koncert Grzegorza Kloca w Nałęczowie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 2 maja o godz. 15.30 w Nałęczowskim Ośrodku Kultury w Nałęczowie (al. Lipowa 6) odbędzie się koncert Grzegorza Kloca z zespołem.

Weekend z florystyką w Centrum Spotkania Kultur
28 kwietnia 2018, 10:00

Weekend z florystyką w Centrum Spotkania Kultur 1 0

Co Gdzie Kiedy. Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zaprasza na pokazy florystyczne, wystawy i spotkania ze specjalistami, które odbędą się w dniach 28-29 kwietnia. Start w sobotę o godz. 10.

Zakaz handlu w niedziele: Kto zyskał, kto stracił? Pierwsze wyniki zaskakują

Zakaz handlu w niedziele: Kto zyskał, kto stracił? Pierwsze wyniki zaskakują 13 8

Pierwsze wyniki wskazują na to, że na wprowadzeniu niedzielnego zakazu handlu nie straciły hipermarkety, ani małe sklepy. Nawet sieci handlowe nie mają powodów do narzekań.

Zmiany w Parku Ludowym będą znacznie droższe. Prezydent prosi o dodatkowe pieniądze

Zmiany w Parku Ludowym będą znacznie droższe. Prezydent prosi o dodatkowe pieniądze 0 6

Ratusz powtórnie przeliczył koszty odnowy parku Ludowego. Wynik? Szacunki wzrosły o jedną trzecią, a prezydent Lublina prosi radnych o dodatkowe 9 mln zł na prace w parku, bo nie chce z nich rezygnować. Już dzisiaj w tej sprawie ma dojść do głosowania w Radzie Miasta.

Motorower samoróbka rozbity na drzewie. Chcieli wjechać do lasu

Motorower samoróbka rozbity na drzewie. Chcieli wjechać do lasu 10 1

19-latek jadący motorowerem-samoróbką uderzył w drzewo podczas skręcania do lasu. Dwie osoby trafiły do szpitala

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!