niedziela, 20 sierpnia 2017 r.

Lublin

Emerycie, zwolnij się! Ostatnia szansa na świadczenia z ZUS

Dodano: 25 września 2011, 20:03
Autor: mag

To już ostatni dzwonek dla pracujących emerytów, żeby choć na jeden dzień rozstać się ze swoim pracodawcą. Ci, którzy tego nie zrobią, nie dostaną w październiku świadczenia z ZUS.

• Otrzymałem prawo do emerytury w 2008 roku. Nie zrezygnowałem z pracy. Moja emerytura została początkowo zawieszona, a po zmianie przepisów w 2009 roku odwieszona. Dostałem informację, że od października znów będzie zawieszona. Czy to znaczy, że będę mógł złożyć wniosek o przeliczenie emerytury na podstawie uchwalonych w sierpniu przepisów?

– Sierpniowa nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS mówi o nowym rodzaju przeliczenia. Przysługuje ono po spełnieniu kilku warunków. Pierwszy z nich wskazuje, że od 1 stycznia 2009 r. do 30 września 2011 r. emeryt pobierał emeryturę, a prawo do wypłaty tego świadczenia zostało zawieszone od 1 października 2011 r. na podstawie art. 103a (czyli zawieszone ze względu na nierozwiązanie stosunku pracy z pracodawcą, u którego emeryt był zatrudniony bezpośrednio przed nabyciem prawa do emerytury). Po drugie – z powodu zawieszenia z art. 103a od 1 października 2011 roku emeryt nie pobiera emerytury przez przynajmniej 18 miesięcy.

Po upływie tego okresu, w czasie którego emerytura jest zawieszona, można złożyć wniosek o przeliczenie świadczenia z art. 194c. Wynika z tego, że wniosek o takie przeliczenie będzie można złożyć w ZUS najwcześniej w kwietniu 2013 roku – dopiero po rozwiązaniu stosunku pracy. Przeliczenie będzie przysługiwało tylko raz.

• W lutym 2009 roku dostałam emeryturę pomostową. Żeby ją otrzymywać zwolniłam się z pracy. Potem zatrudniłam się w nowej firmie, w której pracuję do dziś. We wrześniu 2010 roku dostałam prawo do emerytury z ukończenia 60 lat. Powiedziano mi, że żebym nadal mogła pobierać tę emeryturę, muszę jeszcze raz zwolnić się z pracy. To prawda?

– Tak. Emerytura pomostowa jest przyznawana tylko do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Kobieta traci więc do niej prawo w momencie ukończenia 60 roku życia. Od tego momentu nabywa natomiast prawo do emerytury powszechnej.

By od 1 października mogła pani pobierać emeryturę powszechną, musi pani rozwiązać stosunek pracy. W przeciwnym wypadku wypłata świadczenia będzie zawieszona do czasu dostarczenia do ZUS wniosku o wypłatę wraz ze świadectwem pracy.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!