środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

ePUAP: Pójdziemy do urzędu nie wychodząc z domu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 września 2013, 16:05
Autor: Dominik Smaga

Przesyłane przez sieć dokumenty interesanci podpisywaliby przy użyciu tzw. profilu zaufanego, który
Przesyłane przez sieć dokumenty interesanci podpisywaliby przy użyciu tzw. profilu zaufanego, który

Ratusz chce, by za pośrednictwem sieci można było złożyć w Urzędzie Miasta około stu różnych formularzy. Teraz da się tak załatwić zaledwie trzy sprawy, a zainteresowanie jest znikome.

Urzędowe pisma mamy składać korzystając z systemu ePUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej). To ogólnopolska strona internetowa służąca do kontaktu z urzędami. Najpierw wybiera się rodzaj sprawy, którą chce się załatwić, a później urząd, do którego chcemy skierować swoje pismo. Tyle, że po wybraniu lubelskiego Urzędu Miasta pojawia się komunikat, że sprawy nie da się załatwić.

– Teraz przez Internet dostępne są trzy usługi – przyznaje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. Za pośrednictwem sieci można jedynie złożyć skargę, wniosek lub zapytanie, poprosić o dopisanie do spisu wyborców oraz wystąpić o udostępnienie tzw. informacji publicznej. Nic więcej przez Internet z lubelskim magistratem załatwić się nie da.

Dlatego zainteresowanie tego typu kontaktami jest, jakie jest. Czyli prawie żadne. W 2011 r. tą drogą do Urzędu Miasta wpłynęły zaledwie 22 pisma, w roku ubiegłym było ich 49, a w tym roku już 138. Postępy są, ale nie zmienia to faktu, że praktycznie 100 proc. interesantów musi fatygować się do Urzędu Miasta lub wysyłać tam pisma pocztą.

Ratusz chce to zmienić i stara się o unijną dotację na ten cel. Jako partnera przybrał sobie Warszawę. Z własnej kasy miasto ma wyłożyć tylko 210 tys. złotych.

– W efekcie za pośrednictwem platformy ePUAP możliwe byłoby złożenie około stu różnych formularzy, co byłoby dla mieszkańców komfortowym rozwiązaniem – zapowiada Krzyżanowska.

Przesyłane przez sieć dokumenty interesanci podpisywaliby przy użyciu tzw. profilu zaufanego, który można bezpłatnie uzyskać w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. W taki sposób nie można by składać wyłącznie tych dokumentów, na których przepisy bezwzględnie wymagają podpisu własnoręcznego, jak np. na wniosku o wydanie dowodu osobistego. Ratusz zakłada też uruchomienie specjalnych stoisk informacyjnych w Biurze Obsługi Mieszkańców.

Jak uzyskać profil zaufany

Ci, którzy nie posiadają tzw. podpisu elektronicznego (czyli zdecydowana większość Polaków) powinni najpierw założyć konto na stronie internetowej epuap.gov.pl i wypełnić wniosek o założenie profilu zaufanego. Później należy udać się do urzędu, żeby potwierdzić swoją tożsamość. Wizyta w urzędzie jest jednorazowa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Lublinianka
ja
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Lublinianka
Lublinianka (2 września 2013 o 12:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W tym roku poprzez ePUAP złożyłam 3 pisma a dostałam odpowiedz tylko na jedno. Prosiłam o odpowiedż drogą elektroniczną a dostałąm papierową. Tych wniosków może jest więcej, ale co z tego jak pracownicy Urzedu Miasta nie potrafią na takie pisma przesłać odpowiedzi a może i nawet nie wiedzą jak takie pismo odebrać. Szkoda, Lublin jest ze wszystkim do tyłu. Może jakby wkońcu zaczeli zatrudniać ludzi kompetentnych a nie swoich znajomych i członków rodziny to dogonilibyśmy zachód Polski.

Rozwiń
ja
ja (2 września 2013 o 12:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ePUAP to fajna sprawa i nawet jeśli nie można załatwić konkretnej sprawy, to myślę, że na pisma ogólne zaopatrzone podpisem zaufanym, urzędy powinny odpowiadać, prawda? Nic nie mam do UM, ale za to NFZ nie świeci przykładem. Starałam się jakieś 2 m-ce temu o ZIP. Wiadomo, NFZ to instytucja urwana z sufitu i żeby zdobyć dane do systemu ZIP (Zintegrowany Informator Pacjenta), trzeba było się samemu pofatygować do oddziału. Ja jednak próbowałam inaczej. Wysłałam pismo przez ePUAP z prośbą o udostępnienie danych do logowania w  ZIP (dołączyłam również potwierdzenie zarejestrowania w systemie na stronie NFZ). NIe spodziewałam się, że mi te dane udostępnią. Przypuszczałam, żezapewne w odpowiedzi dostanę zaproszenie do siedziby... a nie dostałam nic! Musiałam sama do nich biegać. Dobrze, że we współpracy z UM zorganizowali któregoś dnia stanowiso na Wieniawskiej, to miałam bliżej.

NFZ zostało zobligowane do trzymania skrzynki ePUAP i na tym się skończyło. Nikt nie zobligował tej niewydarzonej instytucji do równego traktowania pism, które w ten sposób do niej przychodzą, jak te papierowe. Nie powinno mnie to dziwić, a jednak... Rozczarowałam się okrutnie, że zignorowano moją prośbę definitywnie. Jakbym nic do nich nie pisała! Enefzetowski zaścianek! Mam nadzieję, że UM będzie lepiej traktował klientów piszących przez ePUAP. I oby więcej instytucji się wdrożyło w ten nowoczesny system. W końcu to już XXI wiek i czas zacząć chronić drzewa, bo niedługo podusimy się w smrodku z CO2.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!