sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Esbecy: Gilowska czysta

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 sierpnia 2006, 19:59

Nie zetknęliśmy się z TW „Beata”. Z tego, co wiemy, Zyta Gilowska nie była tajnym współpracownikiem – zgodnie zeznali wczoraj trzej byli esbecy z Lublina. Ale jednocześnie stwierdzili, że rejestrowanie fikcyjnych źródeł informacji nie miało miejsca lub było sporadyczne.

W drugim dniu procesu lustracyjnego byłej wicepremier Zyty Gilowskiej zeznawali dwaj przełożeni oraz kolega kapitana Witolda Wieczorka. Były esbek zeznawał dzień wcześniej. Stwierdził wtedy, że zarejestrował Gilowską bez jej wiedzy. Tłumaczył, że zrobił to, by chronić małżeństwo Gilowskich, z którym się przyjaźnił.
– Jestem przekonany, że Gilowska nie była agentką. Niemożliwe, by Wieczorek mógł pozyskać ją do współpracy. Nie można być na niższym poziomie intelektualnym od swojego kontaktu – stwierdził Zygmunt Lebioda, były oficer SB i kierownik sekcji lubelskiego kontrwywiadu.
– Wieczorek nigdy nie informował mnie o fikcyjnej rejestracji Gilowskiej jako agentki TW „Beata”. Jeśli źródło nie ma świadomości, że udziela informacji SB, to nie jest źródłem informacji – powiedział były naczelnik wydziału kontrwywiadu w lubelskiej SB Janusz Gembala.
Trzeci z esbeków odniósł się w sądzie do kwestii robienia z kogoś agenta bez jego wiedzy i zgody. – Nigdy w czasie pracy w SB nie spotkałem się z fikcyjną rejestracją – mówił były oficer SB z Lublina Marian Rapa.
Gilowska komentowała krótko: Z satysfakcją stwierdzam, że świadkowie mówią prawdę.
Końcowe mowy w procesie odbędą się prawdopodobnie 23 sierpnia.
Sensacyjne informacje na marginesie przesłuchania ujawnił szef kontrwywiadu w lubelskiej SB Janusz Gembala: Mieliśmy „pod opieką” kilkunastu członków arabskiej organizacji terrorystycznej „Czarny Wrzesień” po jej zamachu na izraelskich sportowców podczas olimpiady w Monachium w 1972 roku – stwierdził pytany przez sąd o zakres zainteresowań kontrwywiadu SB w Lublinie. Szczegółów nie zdradził. (rp)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!