Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 lipca 2011 r.
11:35
Edytuj ten wpis

ESK 2016: Zobacz raport końcowy komisji selekcyjnej

Autor: Zdjęcie autora am
0 0 A A

Opublikowany na stronach Ministerstwa Kultury końcowy raport komisji selekcyjnej ESK2016 liczy 11 stron. Co zawiera? Niewiele.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Raport z Selekcji Końcowej nie odpowiada na pytanie dlaczego tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku otrzymał Wrocław.

Autorzy 11-stronicowego dokumentu przypominają jedynie ogólnie znane fakty z przebiegu konkursu: od czasu kiedy Minister Kultury zaprosił polskie miasta do udziału w rywalizacji, do momentu decyzji o zwycięstwie Wrocławia.

"Na podstawie złożonych uzupełnionych wniosków, rekomendacji Komisji wydanych po etapie wstępnej selekcji, wizyt, prezentacji ustnych i dokładności oraz trafności odpowiedzi udzielonych przez miasta w czasie sesji pytań i odpowiedzi, Komisja przeprowadziła dogłębną dyskusję w celu zarekomendowania jednego z miast do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w Polsce. W tym celu Komisja uwzględniła:
– stopień zgodności uzupełnionych wniosków miast zakwalifikowanych na podstawie tzw. krótkiej listy z celami obchodów "Europejskiej Stolicy Kultury”, określonymi przepisami art. 4 Decyzji: "wymiar europejski” oraz "miasto i obywatele”;
– ogólną zdolność miast do zapewnienia realizacji obchodów, w szczególności w zakresie zarządzania, budżetu, wsparcia władz lokalnych i sektora biznesu." - czytamy w raporcie.

O samym Lublinie członkowie komisji piszą:

"Sposób, w jaki tytuł wniosku "Miasto w dialogu”, przeniknął każdą część koncepcji Lublina jako miasta wschodniego pogranicza Unii Europejskiej, dogodnie położonego, by wnieść większy wkład w dialog międzykulturowy, ułatwić rozprzestrzenienie się strategii europejskich i zbudować most w stronę wschodnich sąsiadów UE.

Długoterminową perspektywę precyzyjnie przygotowanej koncepcji, zbudowaną na inicjatywach kulturalnych, które władze miasta realizowały od kilku lat, a które sięgają poza rok 2016, z głównym planem obejmującym okres do 2020 r.

Wolę miasta sprostania najwyższym europejskim standardom, zamysł ujęcia wydarzenia Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku, jako "biletu do współczesnej Europy” i zobowiązanie do realizacji głównych elementów programu w przyszłości, bez względu na to, czy miasto dostanie tytuł, czy też nie.

Decydującą rolę wielu spośród młodych ludzi, szczególnie studentów zamieszkujących miasto, którą odgrywali w rozwijaniu programu kulturalnego, zainspirowaną pod znaczącym przewodnictwem artystycznym. Komisja pochwaliła program miasta jako konkretny, solidny, prosty i profesjonalny.
Szerokie wsparcie mieszkańców oraz wszystkich ciał politycznych i administracyjnych miasta, włącznie z władzami i obywatelami miast z sąsiednich państw Europy Wschodniej."
O mieście, które zwyciężyło w rywalizacji, Wrocławiu:
"Motto wniosku "przestrzenie dla piękna”, które zostało dobrze przełożone na cel miasta afirmujący dalszy rozwój wieloetnicznej i wielokulturowej przeszłości tego europejskiego miasta oraz bardzo specyficzne skupienie się na międzykulturowym i międzyreligijnym dialogu, a także na rozwoju kulturalnym i włączeniu społecznym.

Przekonywujący program, którego głównymi celami była poprawa spójności społecznej, a także edukacji na rzecz kultury i sztuki, by polepszyć udział ludzi w kulturze, wzmocnić kreatywność i sprawić by miasto znane było na poziomie międzynarodowym.

Zaawansowany proces odnowy obszarów miejskich poprzez kulturę, ze znacznymi inwestycjami kulturalnymi już realizowanymi w mieście, z których wiele zostało już zakończonych lub jest w trakcie realizacji, oparty na przekonywującej, długoterminowej strategii kulturalnej, której towarzyszą dobrze rozwinięte powiązania z miastami w sąsiednich krajach.

Energetyczne i kosmopolityczne przywództwo miasta, które – razem ze wsparciem dla programu przez wszystkie polityczne i administracyjne i dynamiczny sektor biznesu ciała – wydawało się dawać stabilność raczej złożonemu systemowi zarządzania projektem 2016.

Komisja była całkowicie przekonana, iż projekt 2016 mógłby być trafnie użyty do rzeczywistego usytuowania kultury, jako osi przyszłego rozwoju.

Wszyscy członkowie Komisji Selekcyjnej wyrazili serdeczne pochwały dla 5 miast za ich doskonałą pracę.

Podczas dyskusji końcowej za zamkniętymi drzwiami, każdy członek Komisji swobodnie wyraził swoją opinię. Debata skupiła się na kryteriach zawartych w art. 4 Decyzji oraz jakości i trwałości programów kulturalnych przedstawionych przez miasta. W wyniku tej debaty większa część Komisji była zgodna, iż wniosek Wrocławia najlepiej odzwierciedlała cele i kryteria Europejskiej Stolicy Kultury oraz posiada najlepszy potencjał dla skutecznej realizacji obchodów. W związku z tym, Komisja rekomenduje wyznaczenie Wrocławia jako polskiej Europejskiej Stolicy Kultury na rok 2016.

Jednakże, Komisja Selekcyjna rekomenduje, tym niemniej, pięciu finałowym miastom wdrożenie w maksymalnym stopniu programów kulturalnych przedstawionych w ich dokumentacji konkursowej, tak by wykorzystały pracę wykonaną w czasie konkursu i dalej koncentrowały rozwój miast wokół kultury."

Pod raportem podpisali się:

Manfred Gaulhofer, Przewodniczący
Monika Smoleń, Wiceprzewodnicząca
Constantin Chiriac
Danuta Glondys
Erna Hennicot-Schoepges
Sir Jeremy Isaacs
Joanna Kiliszek
Tadeusz Kowalski
Michał Merczyński
Jacek Purchla
Elisabeth Vitouch
Andreas Wiesand
Tadeusz Zielniewicz

Pozostałe informacje

Kiedyś był rzecznikiem Czarnka, dziś Marek Wieczerzak konkuruje z kandydatem PiS
Dzień Wschodzi
film

Kiedyś był rzecznikiem Czarnka, dziś Marek Wieczerzak konkuruje z kandydatem PiS

Gorący pojedynek o fotel wójta gminy Jastków. Marek Wieczerzak, kiedyś jeden z najbliższych współpracowników Przemysława Czarnka, gdy ten był wojewodą lubelskim. Teraz konkuruje z kandydatem wystawionym przez PiS.

Polski szpieg miał pomóc w zamachu na Zełenskiego

Polski szpieg miał pomóc w zamachu na Zełenskiego

Polak zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. Paweł K. miał zbierać informacje m.in. na temat zabezpieczenia lotniska Rzeszów-Jasionka.

Orlen Oil Motor Lublin kontra ebut.pl Stal Gorzów. Czas na domową inaugurację

Orlen Oil Motor Lublin kontra ebut.pl Stal Gorzów. Czas na domową inaugurację

Czas na domową inaugurację sezonu 2024 Orlen Oil Motoru. Lublinianie na dzień dobry przed własną publicznością zmierzą się z jednym z kandydatów do medali, a dodatkowo byłym klubem Bartosza Zmarzlika – ebut.pl Stalą Gorzów. Spotkanie zaplanowano na piątek (godz. 20.30). Transmisję będzie można obejrzeć na antenie Eleven Sports 1.

Wyborcza sensacja. Kamiński wystartuje do europarlamentu z lubelskiej listy?
galeria

Wyborcza sensacja. Kamiński wystartuje do europarlamentu z lubelskiej listy?

Mariusz Kamiński, były szef MSWiA w rządzie PiS może wystartować do europarlamentu z lubelskiej listy. Jego nazwisko rekomendował poseł Przemysław Czarnek.

Kontrole prędkości od rana w całej Polsce

Kontrole prędkości od rana w całej Polsce

W piątek (19 kwietnia) od rana w całym kraju rusza ogólnopolska akcja policyjna "Prędkość". Na drogach można spodziewać się wzmożonych kontroli.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 19-21 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 19-21 kwietnia

Już w piątek kibice żużla po raz pierwszy w tym roku będą mieli okazję zobaczyć w akcji mistrzów Polski. Orlen Oil Motor zmierzy się z ebut.pl Stalą Gorzów (20.30). W sobotę lidera z Gdańska podejmą piłkarze Górnika Łęczna. A w niedzielę czeka nas kolejny odcinek "świętej wojny", czyli pojedynku MKS FunFloor Lublin z Zagłębiem Lubin.

Duże emocje w Radzyniu przed wyborczą niedzielą. Aktywista i artysta kontra polityk z PiS
wybory 2024

Duże emocje w Radzyniu przed wyborczą niedzielą. Aktywista i artysta kontra polityk z PiS

Z jednej strony społecznik i artysta, a z drugiej polityk silnie związany z PiS. W drugiej turze wyborów w Radzyniu Podlaskim Jakub Jakubowski zmierzy się z Jerzym Rębkiem, dotychczasowym burmistrzem. Wyniki z 7 kwietnia sugerują, że mieszkańcy chcą już zmiany.

Imprezy klubowe w Lublinie – 19-20 kwietnia
19 kwietnia 2024, 18:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 19-20 kwietnia

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Nic nie stoi na przeszkodzie. Weekend tuż, tuż. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Próba generalna multimedialnej fontanny. Jak wypadła?
Zdjęcia
galeria

Próba generalna multimedialnej fontanny. Jak wypadła?

To były testy, ale trzeba przyznać bardzo widowiskowe. Już niebawem pokazy na fontannie multimedialnej wrócą na stałe.

Ponad 60 wyborczych dogrywek. Gdzie druga tura w Lubelskiem?
WYBORY 2024

Ponad 60 wyborczych dogrywek. Gdzie druga tura w Lubelskiem?

Już w najbliższą niedzielę odbędzie druga tura wyborów samorządowych. W województwie lubelskim wójtów, burmistrzów i prezydentów wybierać będziemy w 66 miejscowościach, w tym w 7 gminach powyżej 20 tys. mieszkańców.

Wieczór z kabaretem w Łukowie
20 kwietnia 2024, 18:00

Wieczór z kabaretem w Łukowie

Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza 20 kwietnia na występ kabaretu Trzecia Strona Medalu. Zespół wystąpi w nowym programie „Zuchwałość rzeczy marnych”. Początek wydarzenia o godzinie 18:00 w sali widowiskowej ŁOK.

Bogdanka LUK Lublin bliżej piątego miejsca [zdjęcia]

Bogdanka LUK Lublin bliżej piątego miejsca [zdjęcia]

W pierwszym meczu o piąte miejsce siatkarze Bogdanki LUK Lublin pokonali Trefla Gdańsk w trzech setach i przybliżyli się do tej lokaty.

Poszukiwani fotografowie na letnie festiwale kulturalne

Poszukiwani fotografowie na letnie festiwale kulturalne

Warsztaty Kultury poszukują wolontariuszy medialnych. To dobra okazja do zdobycia doświadczenia w mediach społecznościowych i sprawdzeniu się w roli fotografa i fotografki.

Polski Cukier Start dobrze zaczął mecz w Ostrowie, ale przegrał ze Stalą

Polski Cukier Start dobrze zaczął mecz w Ostrowie, ale przegrał ze Stalą

Koszykarze z Lublina nie zapewnili sobie w czwartek awansu do fazy play-off. Polski Cukier Start musiał uznać wyższość Stali Ostrów, z którą przegrał 93:96. Goście w pierwszej kwarcie prowadzili, w drugiej przegrywali już kilkunastoma punktami, ale w czwartej wrócili do meczu. Napędzili jeszcze gospodarzom stracha jednak musieli się pogodzić z trzynastą porażką w sezonie. Przy korzystnych wynikach innych spotkań mogą jednak na dniach wywalczyć awans do ósemki.

Bez prawa jazdy, za to z promilami

Bez prawa jazdy, za to z promilami

49-latek zatrzymany wczoraj około godziny 10.00 miał niemal 3 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo okazało się, że prowadził bez prawa jazdy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

słupki ogrodzeniowe

Włodawa

30,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

działka budowlana

Włodawa

30,00 zł

Różne -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

palnik

Zamość

499,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

stojak

Zamość

235,00 zł

Komunikaty