sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Etyczne wytyczne dla nauczycieli

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 sierpnia 2006, 19:02

Nie przyjmuj prezentów na zakończenie roku. Nie dawaj korepetycji uczniom, których uczysz szkole. To tylko niektóre z zapisów, jakie powinny się znaleźć w kodeksie etycznym dla nauczycieli. Propozycję stworzenia takiego dokumentu dyrektor LO nr VII w Lublinie wysłał już do ministra edukacji.

– W pracy nauczyciela zdarza się wiele sytuacji, które nie są nigdzie jednoznaczne potępione. Kodeks etyczny by to uregulował – mówi dyrektor Bogdan Wagner, który wpadł na pomysł skodyfikowania zachowań pedagogów.
I dyrektor wymienia standardowe zachowania, które w kręgach nauczycielskich nie wzbudzają kontrowersji. – To że nauczyciel daje korki swojemu uczniowi, dziwi niewielu. To że mówi, jaki prezent chce dostać na zakończenie roku szkolnego, także. No i gdzie tu jest etyka!? Gdzie poszanowanie dla zawodu, który w swojej misji ma wpisane wychowanie – oburza się Wagner.
Dlatego postanowił zmobilizować Ministerstwo Edukacji do stworzenia dokumentu, który jasno i precyzyjnie określi, jak powinien zachowywać się belfer. – Wprawdzie w Karcie nauczyciela jest zapisane, żeby godnie wykonywać swój zawód. Ale jest to tak ogólne, że nie nadaje się do niczego – twierdzi dyrektor Wagner. – Gdyby było napisane czarno na białym, że to jest dozwolone, a to nie, to wtedy może komisje dyscyplinarne działające przy kuratoriach byłyby bardziej rygorystyczne wobec występków nauczycieli.
Lubelski kurator oświaty zastanawia się nad słusznością tworzenia takiego kodeksu. – Wszelkie prawa i obowiązki są zapisane w Karcie nauczyciela. Dodatkowo, każdy nauczyciel przy mianowaniu składa ślubowanie o godnym sprawowaniu swojego urzędu. Dlatego zastanawiam się, czy kodeks powinien być regulacją prawną – mówi Lech Sprawka, kurator oświaty. – Rozumiem jednak intencje dyrektora Wagnera, który chce uszczegółowić zasady etycznego postępowania nauczycieli. Dlatego, jeśli dyrektor Wagner przedstawi mi swój pomysł, przedyskutujemy go.
Jednak sami nauczyciele powątpiewają w skuteczność dodatkowego dokumentu. – Korepetycje czy prezenty wręczane nauczycielom na rozmaite okazje są stare jak świat. Tego się nie da wyplenić – mówi jedna z lubelskich nauczycielek. – Ja udzielam korepetycji, moja koleżanka, kolega. Ale musimy jakoś dorabiać. Z czystej pensji nauczyciela trudno jest wyżyć.
Ministerstwo Edukacji jeszcze nie ustosunkowało się do propozycji dyrektora Wagnera. – Przy najbliższej okazji poruszę ten temat z ministrem – mówi Cyprian Gutkowski, asystent ministra Romana Giertycha. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!