wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Eurokasa na kulturę w zasięgu ręki

  Edytuj ten wpis

Takich pieniędzy jeszcze nie było. Do wzięcia z Unii Europejskiej jest 412 milionów euro. Ale pod jednym warunkiem. Trzeba napisać projekt i złożyć go w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Pieniądze pochodzą z programu operacyjnego "Infrastruktura i środowisko”, w ramach którego wydzielono osobny priorytet: "Kultura i dziedzictwo kulturowe” - mówi Krzysztof Olendzki, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Będzie można je przeznaczyć (w latach 2007-2013) na rozbudowę już istniejących obiektów kultury, na zbudowanie nowych oraz na rewaloryzację zabytków związanych z dziedzictwem kulturowym.
W praktyce oznacza to, że w samym Lublinie można dofinansować odbudowę Starego Teatru, budowę nowej siedziby dla Teatru Andersena czy skończenie teatru w budowie.

Na czym polega rewolucja? Dotychczas europejskie pieniądze na kulturę pochodziły od marszałka. Tą drogą budżet państwa finansował m.in. rozbudowę biblioteki Łopacińskiego, odnowę archikatedry i zamku lubelskiego.
- Najważniejsze, żeby koszt projektu przekraczał 5 mln euro - tłumaczy Monika Smoleń, dyrektor Departamentu Strategii Kultury i Funduszy Europejskich.
Kiedy będzie można składać projekty? Najwcześniej w połowie przyszłego roku - mówią w ministerstwie. Jest czas, żeby dobrze przygotować się do jego złożenia.
- To bardzo dobra wiadomość dla Starego Teatru. Może ostatnia szansa na jego szybkie uratowanie. Trzeba ją wykorzystać - mówi Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Czy prezydent Lublina Andrzej Pruszkowski wykorzysta nowe możliwości uratowania Starego Teatru?
- Nie mamy wyjścia. Bez środków pozabudżetowych teatr nie zostanie odbudowany. To jedna z wersji sfinansowania rewaloryzacji Starego Teatru, którą rozpatrujemy - powiedział nam Tomasz Rakowski, rzecznik lubelskiego Ratusza.
Informacje na stronie: www.kultura.goc.pl oraz w Departamencie Strategii Kultury i Funduszy Europejskich: tel. 0-22 42 10 302
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!