Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 grudnia 2009 r.
20:23
Edytuj ten wpis

Fabryka Husqvarny w Lublinie: Miasto rozpoczęło konsultacje środowiskowe

0 3 A A

Husqvarna szykuje inwestycję w mieście. Magistrat rozpoczął właśnie społeczne konsultacje, dotyczące wpływu przyszłej fabryki na środowisko. Machina ruszyła, choć koncern twierdzi, że… nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Szwedzki koncern chce wybudować w Polsce nową fabrykę. Z nieoficjalnych informacji wynika, że pod uwagę brane są dwie lokalizacje – Lublin i Mielec.

W lubelskim Ratuszu trwa procedura, która pozwoli zrealizować inwestycję. Urzędnicy pracują teraz nad decyzją o tzw. środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia. To kolejny krok, przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Do 22 grudnia urząd czeka na wnioski i uwagi mieszkańców.

Fabryka Husqvarny ma powstać przy ul. Rataja. Zakład produkowałby kosiarki do trawy, ręczne i samobieżne. Teren szwedzkiej inwestycji to ok. 100 tys. mkw.

Z dokumentacji przedstawionej przez firmę wynika, że nowa wytwórnia zatrudni znacznie mniej ludzi, niż zapowiadano. Poseł Janusz Palikot zapewniał, iż zakład przyjmie ok. 800 osób. Tymczasem koncern chce stworzyć dokładnie 449 miejsc pracy, z czego 430 osób ma pracować bezpośrednio przy produkcji.

Przy ul. Rataja ma powstać kilka budynków. Największy to, oczywiście, hala fabryczna o powierzchni ponad 16,5 tys. mkw. Magazyn zajmie 5,5 tys. mkw. Powstaną też biura o powierzchni blisko 3 tys. mkw. Do tego parking na ponad 300 miejsc i nowe drogi dojazdowe. Zakład ma stanąć 30 metrów od najbliższych zabudowań.

Przedstawiciele Husqvarny nie ujawniają, kiedy rozpocznie się budowa, ani czy zapadła już ostateczna decyzja odnośnie lokalizacji fabryki.

– Koncern nie przedstawił jeszcze oficjalnego stanowiska w tej sprawie – mówi Marta Winiarek-Miętus, rzecznik Husqvarna Polska. – Do tego czasu wstrzymujemy się z komentarzami.

Z dotychczasowych deklaracji zarządu Husqvarny wynika, że budowa nowej fabryki ma ruszyć w przyszłym roku. Firma chce przenieść do nas produkcję ze Szwecji.
Zwolni 1200 tamtejszych pracowników i zatrudni 800 nowych. Ponad 400 w Polsce, a resztę w Chinach.

Husqvarna chce inwestować tylko w specjalnych strefach ekonomicznych. Głównym kandydatem jest SSE Euro-Park Mielec, wraz z lubelską podstrefą na Felinie.

– Nadal trwają rozmowy, to jedyna pewna informacja – kwituje Mariusz Błędowski, dyrektor mieleckiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu.

Budowa nowej fabryki ma pochłonąć ok. 100 mln zł. Decyzja o lokalizacji zakładu powinna zapaść na początku nowego roku.

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kad / 2 grudnia 2009 o 12:28
Jakim środkiem transportu dowieziesz bezproblemowo do Lublina materiały do produkcji i wywieziesz gotowy towar? Samolotem z "lotniska w wiecznej budowie", koleją po rozpadaących się torowiskach czy 17-tką którą dystans z Kurowa do Lublina pokonuje się w korku w ponad godzinę?
Mielec z odległą o 20 km autostradą A4 to jedyny sensowny wybór.
Avatar
leopold / 2 grudnia 2009 o 11:19
Urzędnicy NIE SPARTOLCIE TEGO !!!!!!!!!!!!!! to moze być wasz jedyny plus w wyborach ( ok 400 prac + rodziny + usługodawcy + rodziny + dostawcy + rodziny = ok 4000 głosów ) kasę wyciagniećie w następnej kadencji , niech strace
Avatar
~xyz~ / 2 grudnia 2009 o 00:11
Znając życie w tym mieście będzie to Mielec nie Lublin.
Avatar
kad / 2 grudnia 2009 o 12:28
Jakim środkiem transportu dowieziesz bezproblemowo do Lublina materiały do produkcji i wywieziesz gotowy towar? Samolotem z "lotniska w wiecznej budowie", koleją po rozpadaących się torowiskach czy 17-tką którą dystans z Kurowa do Lublina pokonuje się w korku w ponad godzinę?
Mielec z odległą o 20 km autostradą A4 to jedyny sensowny wybór.
Avatar
leopold / 2 grudnia 2009 o 11:19
Urzędnicy NIE SPARTOLCIE TEGO !!!!!!!!!!!!!! to moze być wasz jedyny plus w wyborach ( ok 400 prac + rodziny + usługodawcy + rodziny + dostawcy + rodziny = ok 4000 głosów ) kasę wyciagniećie w następnej kadencji , niech strace
Avatar
~xyz~ / 2 grudnia 2009 o 00:11
Znając życie w tym mieście będzie to Mielec nie Lublin.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mają długą tradycję i wyjątkowy smak. Pączki ziemniaczane z różą

Mają długą tradycję i wyjątkowy smak. Pączki ziemniaczane z różą 0 0

Pączki ziemniaczane z nadzieniem różanym w wykonaniu Urszuli Bartoszcze z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej wygrały konkursu na „Najlepszy wypiek regionalny” o Puchar Prezesa Targów Lublin. Konkurs odbył się w ramach projektu Lubelska Majówka - Festiwal Aktywności Lokalnej. Miło było w jury pracować, słodkie dania były wyjątkowo udane.

W szczerym polu uprawiał konopie. Był zaskoczony wizytą policji

W szczerym polu uprawiał konopie. Był zaskoczony wizytą policji 10 1

Kryminalni z Parczewa zlikwidowali uprawę konopii indyjskich w gminie Siemień. Na jednym z pól znaleźli ponad 30 krzaków tej rośliny.

Premiera Teatru ITP - "Niebieski Ptak"
24 maja 2018, 21:00

Premiera Teatru ITP - "Niebieski Ptak" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W czwartek, 24 maja o godz. 21 na dziedzińcu KUL (al. Racławickie 14) odbędzie się premiera spektaklu Niebieski Ptak, będącego nową odsłoną widowiska plenerowego z 2005 roku.

Sokół – Polesie 0:3. Nikomu nie życzą degradacji

Sokół – Polesie 0:3. Nikomu nie życzą degradacji 2 0

Lubelska klasa okręgowa Polesie Kock również przygotowuje się do niedzielnej konfrontacji z POM Iskra Piotowice. W meczu z Sokołem Konopnica Zbigniew Wójcik oszczędzał graczy, którzy byli zagrożeni żółtymi kartkami

Taneczna wariacja na temat "Wesela" Wyspiańskiego. Nowy spektakl w CK
23 maja 2018, 18:00

Taneczna wariacja na temat "Wesela" Wyspiańskiego. Nowy spektakl w CK 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 23 maja o godz. 18 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) odbędzie się pokaz spektaklu z cyklu work in progress - We_selle.

Mieszkańcy tego osiedla nie czują się bezpiecznie. Rzecznik policji: badania nie są wiarygodne

Mieszkańcy tego osiedla nie czują się bezpiecznie. Rzecznik policji: badania nie są wiarygodne 2 6

Większość mieszkańców nie zna swojego dzielnicowego, a połowa rzadko widuje w okolicy patrole mundurowych. To pierwsze wyniki ankiety, prowadzonej na os. Błonie. Policjanci dowodzą, że w dzielnicy jest coraz bezpieczniej

Szczytny cel, ale też dobra zabawa. Tak było na Rodzinnym Pikniku Motoryzacyjnym
ZDJĘCIA
galeria

Szczytny cel, ale też dobra zabawa. Tak było na Rodzinnym Pikniku Motoryzacyjnym 7 1

Wystawa nowych aut, motocykli, wykłady, pokazy, prezentacje i dobra zabawa. Za nami Rodzinny Piknik Motoryzacyjny w Lublinie. Dochód zostanie przekazany na lubelski dom dziecka, a za zebrane pieniądze dzieci pojadą na wycieczkę.

Rok temu usunęli prawie 30 ton azbestu. Czas na kolejną akcję

Rok temu usunęli prawie 30 ton azbestu. Czas na kolejną akcję 1 0

Od poniedziałku (21 maja) mieszkańcy Kraśnika będą mogli składać wnioski o dofinansowanie do usuwania wyrobów zawierających azbest. Nabór potrwa do 8 czerwca.

Spotkanie literackie w Puławach
22 maja 2018, 12:00

Spotkanie literackie w Puławach 2 0

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Puławach (ul. 6 Sierpnia 5) zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Powiatowego Klubu Książki, które odbędzie się 22 maja o godz. 12.

Pierwsza Komunia Święta w Kościele Garnizonowym (zdjęcia)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Kościele Garnizonowym (zdjęcia) 10 1

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie i ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Lublinie przystąpiły dziś do I Komunii Świętej. Uroczystość odbyła się w Kościele Garnizonowym.

"Opaski życia" działają. Będzie ich więcej. Kolejne samorządy są zainteresowane

"Opaski życia" działają. Będzie ich więcej. Kolejne samorządy są zainteresowane 10 0

Opaska - dzięki której seniorzy są pod stałą opieką medyczną, i  telefon – przez który mogą kontaktować się ze swoimi opiekunami. Z takiej pomocy korzysta już ponad 130 osób z terenu powiatu kraśnickiego. Inne samorządy też są tym urządzeniem zainteresowane

Giełda Minerałów i Biżuterii w Lublinie
26 maja 2018, 10:00

Giełda Minerałów i Biżuterii w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 26-27 maja w Lublinie przy ulicy Akademickiej 15 odbędzie się 49 edycja Giełdy Minerałów i Biżuterii Skarby Ziemi. Start w sobotę o godz. 10.

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a 35 6

14-latek na rowerze wjechał w samochód. Tłumaczył, że nie zauważył auta bo pisał SMS-a. Miał promil alkoholu w organizmie.

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu 3 2

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na trasie Chełm - Rejowiec. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący pojazdem marki Ford Focus uderzył w cofający na drodze samochód ciężarowy marki Daf.

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo] 24 3

W sobotę do północy, za darmo można było zwiedzać sale wystawowe Pałacu Czartoryskich, Świątynię Sybilli, czy Domek Aleksandryjski. Z tej możliwości skorzystały setki mieszkańców miasta i regionu. Na dziedzińcu cztery spektakle pokazała wrocławska Gwardia Gryfa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!