Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 stycznia 2010 r.
13:26
Edytuj ten wpis

Fabryka kosiarek Husqvarny jednak nie w Lublinie, a w Mielcu

0 18 A A

Husqvarna nie zamierza przesuwać otwarcia nowej fabryki w Polsce. To oznacza, że szanse na realizację tej inwestycji w Lublinie spadły do minimum.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Koncern planuje uruchomić nową fabrykę kosiarek z końcem tego roku. Możliwe lokalizacje to Lublin i Mielec. W obu przypadkach inwestycja ma być realizowana na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Grunty są gotowe, choć działka w Lublinie nadal czeka na formalne włączenie do strefy.

– To jest największa przeszkoda – mówi nam anonimowo przedstawiciel lubelskiego magistratu. – Wszystko rękach Ministerstwa Gospodarki. Robimy co można, ale sprawę uda się załatwić dopiero w lutym lub marcu. To zbyt długo, bo Mielec jest gotowy. W tej chwili mamy jakieś 10 proc. szans na wygraną. Gdyby Szwedzi przesunęli swoje plany na następny rok, mielibyśmy 90 proc. szans.

Taki finał jest mało prawdopodobny. W centrali Husqvarny przekonują, że firma nie zamierza zmieniać planów.

– Nowa fabryka ma ruszyć pod koniec roku – mówi Åsa Stenqvist, rzecznik Husqvarna Group. – Nic nie wskazuje na to, by harmonogram się zmienił. Jednocześnie wygasimy produkcje w szwedzkiej fabryce. To może trwać dłużej, niż rok. Nie wpłynie jednak na termin otwarcia nowego zakładu. Decyzja o lokalizacji zapadnie do końca stycznia.

Przedstawiciele polskiego oddziału Husqvarny nie komentują sprawy. Rozmów unikają także przedstawiciele Ratusza.

– Decyzji nie ma, więc wciąż jesteśmy w grze – zapewnia Bartosz Sobotka, szef miejskiego Biura Obsługi Inwestorów. – Przed wydaniem oficjalnego komunikatu inwestora, nie mogę udzielać żadnych komentarzy.

Milczą również przedstawiciele SSE Euro – Park Mielec. Nieoficjalnie lubelski magistrat dementuje spekulacje, jakoby lubelska działka okazała się zbyt mała dla inwestora.

– Pod tym względem spełnia wszystkie wymagania – zapewnia nasz rozmówca. – Ekspresowo zrobiliśmy drogę dojazdową. uruchomiliśmy urzędowe procedury. Zrobiliśmy co w naszej mocy. Na początku Husqvarna chciała inwestować na Węgrzech. Przekonaliśmy ich do Lublina. Teraz piłka jest po stronie Ministerstwa Gospodarki.

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że na niekorzyść Lublina przemawiają wysokie koszty przygotowania terenu. Miałby je ponieść inwestor.

– Chodzi o drobną niwelację terenu – dodaje rozmówca z magistratu. – To niewielkie koszty i mało znacząca sprawa. Jedna z wielu, na długiej liście wymagań wobec gminy. Nie przesądzi o ostatecznym wyborze.

Inwestycja Husqvarny warta jest ok. 100 mln zł. Polska fabryka ma zatrudniać dokładnie 449 osób. Jeśli firma wybierze Lublin, wytwórnia powstanie przy ul. Rataja, na powierzchni ok. 100 tys. mkw.

Plany szwedzkiego koncernu zdradził w listopadzie Janusz Palikot. Poseł zapewniał wówczas, że sprawa jest przesądzona i Lublin jest o krok od podpisania umowy.


Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
~Wyborca~ / 9 stycznia 2010 o 01:47
WŚIŚTKO DLA LUBELŚCIZNY - zapowiadał Palikot w 2006 r.
A faktycznie wszystkie osiągnięcia to występy przed kamerami z gumowym fajfusem jako zapowiedź POlitycznych obietnic dla tubylców.
Avatar
dewu / 8 stycznia 2010 o 19:55
I kolejna kicha.Znowu sie komus cos popieprzyło!!!!!! Panie Wasilewski idź Pan do WORA !!!!!!!
Avatar
J-k / 8 stycznia 2010 o 19:40
O ile się nie mylę ministrem gospodarki jest szef Polskiego Stronnictwa Ludowego. Dla działaczy tej partii wystarczy trochę stanowisk dla kolesi i krewniaków oraz to, że w remizach na wiejskich zabawach można handlować wódką. Widać wyraźnie, że szefom tej partii bardzo zależy na tym aby nie utracić lubelskich wyborców. Wszak im region biedniejszy tym większe poparcie dla PSL-u, a Lubelszczyzna to ich "matecznik". Z chłopa pan, z pana dziad!
Avatar
Maks / 8 stycznia 2010 o 17:21
Brawo Palikot i Wasilewski !! kolejny sukces na waszym koncie!!
Avatar
cdu / 8 stycznia 2010 o 17:07
Jak zwykle "nasi" politycy przesrali szansę...
Avatar
Mario / 8 stycznia 2010 o 16:14
Bardzo to smutne, ale patrząc na p.o.czynania naszych p.o.lityków w stosunku do mieszkańców Lubelszczyzny- szkoda słów.
Avatar
Andrzej / 8 stycznia 2010 o 15:06
My mamy pieniądze nam rząd za nasze stołki zapłaci a jakieś podatki i miejsca pracy? a po co my i nasze rodziny mają. Po co coś zmieniać jak jest dobrze.TAKIE JEST PODEJŚCIE NASZYCH WŁADZ.
Avatar
q / 8 stycznia 2010 o 15:01
moż Husqwarna przestraszyła się naszego Palikota i że region jest niepoważny?
Avatar
Andrzej / 8 stycznia 2010 o 15:00
Sikl napisał:
a miało być tak pięknie...

Będzie pięknie bo czy w mieście kultury potrzebne są jakieś kosiarki?. Nam są potrzebni uduchowieni poeci ,pisarze chwalący mądrość władzy,sławiący ich czyny,teatry,pola golfowe,filharmonie,festiwale sztuki a nie jakieś tam śmierdzące fabryki gdzie jest zbiorowisko motłochu wiecznie niezadowolonego z władzy.
Avatar
Sikl / 8 stycznia 2010 o 14:47
a miało być tak pięknie...
Avatar
~Wyborca~ / 9 stycznia 2010 o 01:47
WŚIŚTKO DLA LUBELŚCIZNY - zapowiadał Palikot w 2006 r.
A faktycznie wszystkie osiągnięcia to występy przed kamerami z gumowym fajfusem jako zapowiedź POlitycznych obietnic dla tubylców.
Avatar
dewu / 8 stycznia 2010 o 19:55
I kolejna kicha.Znowu sie komus cos popieprzyło!!!!!! Panie Wasilewski idź Pan do WORA !!!!!!!
Avatar
J-k / 8 stycznia 2010 o 19:40
O ile się nie mylę ministrem gospodarki jest szef Polskiego Stronnictwa Ludowego. Dla działaczy tej partii wystarczy trochę stanowisk dla kolesi i krewniaków oraz to, że w remizach na wiejskich zabawach można handlować wódką. Widać wyraźnie, że szefom tej partii bardzo zależy na tym aby nie utracić lubelskich wyborców. Wszak im region biedniejszy tym większe poparcie dla PSL-u, a Lubelszczyzna to ich "matecznik". Z chłopa pan, z pana dziad!
Avatar
Maks / 8 stycznia 2010 o 17:21
Brawo Palikot i Wasilewski !! kolejny sukces na waszym koncie!!
Avatar
cdu / 8 stycznia 2010 o 17:07
Jak zwykle "nasi" politycy przesrali szansę...
Avatar
Mario / 8 stycznia 2010 o 16:14
Bardzo to smutne, ale patrząc na p.o.czynania naszych p.o.lityków w stosunku do mieszkańców Lubelszczyzny- szkoda słów.
Avatar
Andrzej / 8 stycznia 2010 o 15:06
My mamy pieniądze nam rząd za nasze stołki zapłaci a jakieś podatki i miejsca pracy? a po co my i nasze rodziny mają. Po co coś zmieniać jak jest dobrze.TAKIE JEST PODEJŚCIE NASZYCH WŁADZ.
Avatar
q / 8 stycznia 2010 o 15:01
moż Husqwarna przestraszyła się naszego Palikota i że region jest niepoważny?
Avatar
Andrzej / 8 stycznia 2010 o 15:00
Sikl napisał:
a miało być tak pięknie...

Będzie pięknie bo czy w mieście kultury potrzebne są jakieś kosiarki?. Nam są potrzebni uduchowieni poeci ,pisarze chwalący mądrość władzy,sławiący ich czyny,teatry,pola golfowe,filharmonie,festiwale sztuki a nie jakieś tam śmierdzące fabryki gdzie jest zbiorowisko motłochu wiecznie niezadowolonego z władzy.
Avatar
Sikl / 8 stycznia 2010 o 14:47
a miało być tak pięknie...
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 0 0

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 6 3

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 70 11

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 1 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 2

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 5 16

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 0

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 12 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 30 24

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 1 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 15 3

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki 4 3

Władze podlubelskiej gminy Niemce znalazły sposób na to, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w ich gminie. Już po raz drugi urzędnicy zorganizowali loterię z nagrodami. Można wygrać telewizor, laptop albo konsolę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!