poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Festiwal Kody: Nie tylko Laurie Anderson, Lou Reed i John Zorn (program)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 marca 2010, 14:36

O wyjątkowej atrakcyjności II Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej "Kody”, który odbędzie się w Lublinie między 15 a 22 maja, stanowią nie tylko jedyne w Polsce występy amerykańskich gwiazd, o których już pisaliśmy.

Chyba nie będzie w tym roku drugiego muzycznego festiwalu w kraju, na którym tylu znakomitych muzyków wykona ekskluzywne programy. Wiele z szesnastu koncertów, jakie złożą się na tegoroczne Kody, jest przygotowywanych na zamówienie organizatorów tej imprezy. W większości przypadków będą to pierwsze i ostatnie prezentacje.

– Prezentowanie ekskluzywnych, premierowych koncertów jest od początku jednym z naszych głównych założeń – mówi Mirosław Haponiuk, dyrektor Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża”, organizującego festiwal. – Już na ubiegłorocznych Kodach kilku wybitnych muzyków wystąpiło ze specjalnymi programami. W tym roku, kiedy impreza ma ustaloną markę, większy budżet i będzie dużo dłuższa, możemy zaplanować więcej takich koncertów.

Jedną z najciekawszych pozycji pierwszej edycji Kodów był retrofuturystyczny spektakl muzyczny "Elektrownia dźwięku” wrocławskiego zespołu Małe Instrumenty, opowiadający o fabryce, w której następuje przemiana dźwiękowych kompozycji w energię elektryczną i światło.

Przedstawienie, w którym członkowie zespołu grali na nietypowych dla nich, "dużych instrumentach”, wcześniej miało premierę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Tym razem grupa wystąpi w Lublinie ze specjalnie przygotowanym na nasz festiwal programem "Wyliczanki”.

W koncercie, który odbędzie się 20 maja, powrócą popularne niegdyś rymowanki dziecięce w rodzaju "Ene, due, rike, fake”. – Na bazie takich krótkich form poetyckich zbudujemy coś w rodzaju performance'u muzycznego z udziałem lubelskiego Chóru La Musica – mówi lider Małych Instrumentów Paweł Romańczuk.

Mieszkający w Polsce Węgier Szabolcs Esztenyi, który niczym kiedyś jego rodak Ferenc Liszt komponuje, a potem wykonuje swoje utwory improwizując na fortepianie, oraz syntezatorzysta Tadeusz Sudnik, znany z ubiegłorocznego wydania Kodów z "Maratonu intuicjonistów”, 16 maja wykonają premierowo koncert zatytułowany "Dzwony”.

Ani dzwony kościelne, ani dzwony rurowe nie zabrzmią. – Ja grając na fortepianie totalnym, czyli z bezpośrednim wykorzystaniem wszystkich jego elementów, oraz Tadeusz grając na swoich urządzeniach elektronicznych i przetwarzając moje partie, będziemy ogrywać ideę dzwonów: ich konstrukcję i strukturę dźwięków – zapowiada Esztenyi.

W koncercie "Odyseja”, zaplanowanym na 17 maja, wystąpi czterech Greków – Apostolis Anthimos, Yannis Kyriakides, Grigoris Ikonomu i Jorgos Skolias. Pierwszy urodził się w Polsce w rodzinie greckich emigrantów, po latach osiedlił się w Grecji, od trzech lat znowu mieszka w Polsce. Drugi urodził się na Cyprze, studiował w Wielkiej Brytanii, teraz mieszka w Holandii. Trzeci i czwarty urodzili się w Polsce i tu mieszkają do dziś.

Koncert ma być muzycznym nawiązaniem do tytułowego eposu greckiego, przypisywanego Homerowi, przedstawiającego wędrówkę Odyseusza. – Najpierw każdy oddzielnie w charakterystycznym dla siebie stylu muzycznym opowie o swojej odysei, a na finał wykonamy jakiś tradycyjny utwór grecki – wyjaśnia Anthimos.

Specjalnie na Kody przygotowywane są też m.in. koncerty "Quasi Rublev” (Goska Isphording, Katarzyna Głowicka), "New Anthem of Sylt” (Arturas Bumąteinas, Kęstutis Pleita, Tadas Žukauskas, Natalia Kawałek), "Przełamując lody” (Steindór Andersen, Hilmar Örn Hilmarsson, kwartet smyczkowy) i "Gorzkie żale” (Aleksander Kościów, Andrzej Bauer, Warszawska Grupa "Cellonet", Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej).

Wszystkie wymienione koncerty odbędą się na wirydarzu oo. Dominikanów, ul. Dominikańska 1. Karnet na nie kosztuje 30 zł, bilet na jeden dzień – 10 zł. Bilety na koncert Laurie Anderson, Lou Reeda i Johna Zorna inaugurujący festiwal na dziedzińcu Zamku Lubelskiego, kosztują 120 i 150 zł.

Bilety do lubelskiej filharmonii na koncerty Philipa Glassa i koncert z kompozycjami Arvo Pärta zamykający Kody kosztują od 100 do 150 zł. Do kupienia od 9 kwietnia w kasie filharmonii, ul. Skłodowskiej 5.

Program

15 maja 2010, sobota
godz. 21.00
"Improwizacje” – Laurie Anderson, Lou Reed, John Zorn (USA)

16 maja 2010, niedziela
Godz. 18.00
"Bambuso Sonoro” (instalacja dźwiękowa) – Hans van Koolwijk (Holandia)
Godz. 19.00
"Soundscapes Around Silence” – Trio muzyki intuitywnej: Hiu-Chun-Lin, Wolfram Dix, Michael Breitenbach (Taiwan /Niemcy)
Godz. 20.00
"Dzwony” – Szábolcs Esztényi, Tadeusz Sudnik (Węgry / Polska)
Godz. 21.00
"Quasi Rublev” – Goska Isphording, Katarzyna Głowicka (Polska / Holandia)

17 maja 2010, poniedziałek
Godz. 18.00
"Past and Future” (spektakl audiowizualny) – Aleksander Janas, Dariusz Kociński (Lublin)
Godz. 19.30
"New Anthem of Sylt” – Arturas Bumąteinas, Kęstutis Pleita, Tadas Žukauskas, Natalia Kawałek (Litwa / Polska)
Godz. 20.30
"Odyseja” –Apostolis Anthimos, Yannis Kyriakides, Grigoris Ikonomu, Jorgos Skolias (Grecja / Holandia / Polska)

18 maja 2010, wtorek
Godz. 18.00
"Past and Future” (spektakl audiowizualny) – Aleksander Janas, Dariusz Kociński (Lublin)
Godz. 19.00
"Retrospektywa (1969-2009)” – Philip Glass Ensemble (USA)

19 maja 2010, środa
Godz. 18.00
"Past and Future” (spektakl audiowizualny) – Aleksander Janas, Dariusz Kociński (Lublin)
Godz. 19.00
"Muzyka kameralna Philipa Glassa” – Philip Glass, Wendy Sutter, Mick Rossi (USA)

20 maja 2010, czwartek
Godz. 17.00
"Past and Future” (spektakl audiowizualny) – Aleksander Janas, Dariusz Kociński (Lublin)
Godz. 18.30
"Wyliczanki” – Małe Instrumenty (Wrocław), Chór La Musica (Lublin)
Godz. 19.30
"Północ/Wschód” – Electroacoustic's Ensemble: Ira Klymenko, Sierhij Ochrimczuk, Wadim Jowicz, Ałła Zahajkewycz (Ukraina)
Godz. 20.30
"Ogród warzywny” – The Vienna Vegetable Orchestra (Austria)

21 maja 2010, piątek
Godz. 18.00
"Past and Future” (spektakl audiowizualny) – Aleksander Janas, Dariusz Kociński (Lublin)
Godz. 19.00
"Balony” (performance dźwiękowy) – Hans van Koolwijk (Holandia)
Godz. 19.30
"Przełamując lody” – Steindór Andersen, Hilmar Örn Hilmarsson, kwartet smyczkowy (Islandia/Lublin)
Godz. 21.00
"Gorzkie żale” – Aleksander Kościów, Andrzej Bauer, Warszawska Grupa "Cellonet", Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej (Warszawa / Lublin)

22 maja 2010, sobota
Godz. 19.00
"Arvo Pärt. Utwory symfoniczne i chóralne” – Orkiestra Filharmonii Lubelskiej, Chór Filharmonii Krakowskiej, dyrygent: Cem Mansur (Turcja / Wielka Brytania)
W programie:
"Cecilia, vergine, romana”, "Veni Creator” (światowa premiera), "Symphony No. 4 Los Angeles” (polska premiera), "Cantus”, "Fratres”
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!