wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Festiwal Między Wschodem a Zachodem po raz drugi w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 sierpnia 2010, 09:15

Inspiracja dawną muzyką przerodziła się w zorganizowanie festiwalu, który pod koniec sierpnia zagości w Lublinie i w Puławach. Spotkania muzyczne będą trwały od 26 do 29 sierpnia. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Na pomysł zorganizowania festiwalu wpadł Stefan Münch ze stowarzyszenia "Pro musica Antiqua”. – Muzyka dawna jest mi bliska od szesnastu lat. Temu gatunkowi poświęcamy m.in. wielkanocny festiwal Tempus Paschale. Festiwal Między Wschodem a Zachodem, to także promowanie muzyki etnicznej – mówi Stefan Münch, dyrektor artystyczny festiwalu.

Festiwal rozpoczyna się w czwartek, 26 sierpnia, w klasztorze Dominikanów w Lublinie wystąpią dwa zespoły. Początek koncertu jest zaplanowany na godzinę 19. Pierwszy z nich to zespół wokalny Sine Nomine Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją” – Zespół istnieje od dziesięciu lat. Kierownikiem artystycznym jest Izabela Urban. Nasz zespół śpiewa a capella. Wokaliści śpiewają pieśni ludowe, kolędy, ale także współczesne utwory. Do tej pory wydaliśmy trzy płyty – mówi Agnieszka Depta, dyrektor MDK.

Później wystąpi Zespół Muzyki Dawnej Capella All'Antico. – Działają od 1983 roku przy zamojskim Domu Kultury. Zespół prezentuje muzykę kompozytorów europejskich epoki średniowieczna i renesansu. Muzycy występowali m.in. w Hiszpanii, Rosji, Niemczech – mówi dyrektor artystyczny festiwalu. – Specyfika muzyki dawnej, barwne, historyczne stroje i bogate instrumentarium (m.in. flety proste, fidele, mandora, gitara mauretańska) pozostawiają u słuchaczy niezapomniane wrażenie. W ich repertuarze pojawiają się pieśni Jana z Lublina, z rękopisów wielu bibliotek, a także ze Śpiewników Głogowskich. Podczas ich występu nie zabraknie także muzyki włoskiej, niderlandzkiej, francuskiej i niemieckiej.

W piątek spotkania w ramach festiwalu zaplanowano w Puławach w Willi "Samotnia” (ul. Zielona 36). W sobotę, 28 sierpnia o godzinie 19 organizatorzy ponownie zapraszają do krużganku klasztoru ojców Dominikanów. Tego dnia wystąpi zespół wokalny Kairos. W programie usłyszymy m.in. Gaude Mater Polonia. W niedzielę u Dominikanów (również o godzinie 19) rozpocznie się występ chełmskiego chóru Gospel.

Aleksandra Antonowicz

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
słuchacz
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

słuchacz
słuchacz (22 sierpnia 2010 o 16:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie ma czegoś takiego jak Śpiewniki Głogowskie!!! Jest "Śpiewnik głogowski"!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!