piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Filie zawieszone, filie nielegalne

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 lipca 2002, 21:43

Lubelski oddział Wyższej Szkoły Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza od 1997r. działa bez zezwolenia ministerstwa. Chełmski oddział też nie ma wymaganych dokumentów – został zawieszony.

– Uczelnia nigdy nie posiadała pozwolenia ministra na utworzenie zamiejscowych jednostek organizacyjnych – mówi Cezary Grzanka, zastępca dyrektora Biura Promocji, Informacji i Analiz MENiS.
Te jednak funkcjonują w ośmiu polskich miastach. Część z nich zawieszono. W większości (w tym w Lublinie i Chełmie) prowadzą rekrutację, do czego nie mają prawa. – To była decyzja warszawskiej centrali – wyjaśnia Michał Gołoś, dziekan lubelskiego oddziału. – A postępowanie legislacyjne właśnie trwa.
Dlaczego dopiero teraz, po ponad 5 latach działania oddziału w Lublinie? – Jesteśmy w szczególnej sytuacji – wyjaśnia rektor szkoły, Bolesław Orłowski. – Zmierzamy do tego, żeby mieć trzy legalne filie.
Zostać mają oddziały w Białymstoku, Kielcach i Lublinie. Do zawieszonej filii w Chełmie przeprowadzono nabór. Dla studentów może się to skończyć dojeżdżaniem do Lublina. – Jest taka możliwość – przyznaje rektor Orłowski.
Dlaczego filie tak długo działały bez zezwolenia? – MENiS ciągle coś zarzucał naszym wnioskom. Wszystkie braki były uzupełniane, a ministerstwo wskazywało nowe. To dla mnie zupełnie niezrozumiale.
Jednak według ministerstwa, wnioski, które napływały ze szkoły, nie spełniały kryteriów formalnych i nie były zgodne z przepisami.
Jeżeli obecny wniosek lubelskiego oddziału zostanie rozpatrzony negatywnie, w szkole rozpocznie się proces likwidacji. – Ci, którzy naukę zaczną, na pewno ją skończą i dostaną dyplomy – zapewnia dziekan Gołoś. Będą to dyplomy warszawskiej szkoły, w której ministerialne zezwolenie wygasa 30 września tego roku. MENiS rozpatruje właśnie wniosek o przedłużenie.
– Nie mam oporów przed przeprowadzaniem naboru – mówi dziekan Gołoś. – Nie mówiłbym też o „nielegalności” .
1 października naukę w lubelskim oddziale ma rozpocząć ok. 600
studentów. Tylu samo w Chełmie. Studia dzienne będą ich kosztować 2550 zł.

Bez zgody

W Biłgoraju od czterech lat działa Wyższa Szkoła Umiejętności Pedagogicznych i Zarządzania z siedzibą w Rykach. W zeszłym roku jej mury opuścili pierwsi absolwenci. Placówka nie posiadała wtedy zgody MENiS na prowadzenie działalności dydaktycznej w ośrodku zamiejscowym. W czerwcu
w Zamościu został otwarty punkt rekrutacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jarosławiu. Uczelnia nie ma pozwolenia na otwarcie ośrodka zamiejscowego. (ema)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!