Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 kwietnia 2016 r.
19:07

Firma przejęta legalnie. Lider narodowców niewinny. "Działaliśmy w dobrej wierze"

0 14 A A
– Działaliśmy w dobrej wierze. Chcieliśmy doprowadzić do transakcji – mówią Beata Matecka i Artur Zawisz
– Działaliśmy w dobrej wierze. Chcieliśmy doprowadzić do transakcji – mówią Beata Matecka i Artur Zawisz

Artur Zawisza nie popełnił oszustwa, przejmując lubelską spółkę Tempo. Wczoraj sąd uniewinnił byłego posła PiS oraz trzy inne osoby oskarżone w tej sprawie. Uznał, że za wszystkim stoją zwykłe nieporozumienia między kontrahentami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czwartkowe rozstrzygnięcie to finał trwającego od czterech lat procesu. Toczył się on w oparciu o tzw. subsydiarny akt oskarżenia. Do Sądu Okręgowego w Lublinie skierowali go bracia Krzysztof i Michał Maciejewscy – przedsiębiorcy z Lublina. Wcześniej prokuratura umorzyła bowiem postępowanie dotyczące rzekomo nielegalnego przejęcia ich spółki Tempo (obecnie Lubelskie Biogazownie). Śledczy nie dopatrzyli się przestępstwa. Do podobnych wniosków doszedł sąd.

– Po stronie kupujących nie było zamiaru oszukania – oceniła uzasadniając wyrok sędzia Joanna Przetocka. – Działania obu stron były spowodowane zwykłymi nieporozumieniami. Ustało zaufanie do kontrahentów. Głównym powodem całej sytuacji jest jednak fakt, że oskarżyciele niewłaściwie wydali pieniądze uzyskane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Proces dotyczył wydarzeń z 2010 r. Maciejewscy starali się wówczas o 20 mln zł dotacji z NFOŚiGW na budowę biogazowni. Potrzebowali jednak inwestora, który pożyczy im kilkanaście milionów złotych na wkład własny.

Wsparcie zaoferowała firma Business Consulting Group na czele z Beatą Matecką (jedną z oskarżonych). BCG nie była zainteresowana pożyczką, a jedynie kupnem spółki Tempo. Cenę ustalono na 8 mln zł.
Obie strony nie doszły jednak do porozumienia, a sprawa skończyła się serią pozwów sądowych i doniesień do prokuratury. Bracia Maciejewscy przekonują, że złożyli ofertę sprzedaży swojej spółki, ale druga strona nie odpowiedziała na nią w terminie. Uznali więc, że do transakcji nie doszło.Przedstawiciele BCG byli przeciwnego zdania i jak ocenił sąd, mieli rację. Spółka Tempo zmieniła właścicieli, a bracia Maciejewscy uznali, że padli ofiarą wyłudzenia. Stracili firmę i 20 mln zł dotacji.

Maciejewscy oskarżyli o oszustwo swoich dawnych partnerów biznesowych: Beatę Matecką, jej dwoje współpracowników oraz Artura Zawiszę – znanego polityka prawicy i byłego posła PiS. Miał on proponować Maciejewskim współpracę, a później brać udział w rozmowach.

– Cieszymy się, że sąd potwierdził naszą niewinność i ustalenia prokuratury, która już w roku 2011 postanowiła umorzyć śledztwo – oświadczył po zakończeniu sprawy Artur Zawisza. – Krzysztof i Michał Maciejewscy posunęli się do wieloletnich fałszywych oskarżeń – dodał.

Zdaniem Zawiszy, przedsiębiorcy próbowali wymusić od BCG pomoc w uzyskaniu dotacji, a potem chcieli odstąpić od sprzedaży i zachować firmę. – Poza tym niezgodnie z prawem wydali pół miliona złotych, które otrzymali z dotacji (tytułem zaliczki – red.). Pieniądze były przeznaczone na biogazownię, a poszły na inne cele – dodał Zawisza. Nowi właściciele zwrócili te środki do NFOŚiGW.

Maciejewscy stracili firmę. Przedstawiciele BCG wyjaśniają, że nie wiedzą, ile mają za nią zapłacić, bo byli partnerzy nie dostarczyli im listy zobowiązań spółki. Wczorajszy wyrok jest nieprawomocny. Dawni właściciele firmy Tempo zapowiedzieli apelację.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
leon / 16 kwietnia 2016 o 00:47

Niesiołowski, Sikorski, Kamiński i Marcinkiewicz też byli LUDŹMI PiSu... i co POszołomie? I nic.... ;)

Avatar
Gość / 15 kwietnia 2016 o 17:07
Inny wyrok dla byłego posła pis byłby wielkim zaskoczeniem. Dobra zmiana.
Avatar
qwe / 15 kwietnia 2016 o 16:28

A odpieprzcie się już POyeby jedne od PiS-u! Zawisza nie ma z PiSem nic wspólnego, jeśli już to z Ruchem Narodowym (który zresztą się też od niego odcina). A w tej sprawie występuje jako biznesmen a nie polityk. I jest mu bliżej w metodach działania do ludzi PO niż do jakiejkolwiek innej partii...

Avatar
Gość / 15 kwietnia 2016 o 15:10
[quote name="Janosik" post="1319148" timestamp="1460659475"]

Ale nieprzyjemna facjata. Ojojoj!!!![/quote
Spojrzyj w lustro. Zdziwisz się, że tak mało, zbyt mało czasu przyglądałeś się sobie. I popadłeś w pychę. Tak, tak - to twoja gęba, niestety - to nie pomyłka.
Avatar
Gość / 15 kwietnia 2016 o 11:20
Pod panowaniem pisdni stałby się cud, gdyby sprawiedliwie osądzono i zawyrokowano przeciw pisdzielczym oszustom.
Avatar
Gość / 15 kwietnia 2016 o 10:16
A. Zawisza nic z ruchem narodowym ani narodowcami nie ma wspólnego. Nie jest ani członkiem partii ani żadnego stowarzyszenia. Przestańcie szkalować!
Avatar
marcin / 14 kwietnia 2016 o 23:16

PO RYJU ZAWISZY ARTURA WIDAĆ JAKA TO GNIDA


PO RYJU ZAWISZY ARTURA WIDAĆ JAKA TO GNIDA

Artur do dzieła,pozewik za zniesławienie myślę że już jest gotowy

Avatar
Gość / 14 kwietnia 2016 o 23:04
zawisza lze jak stary umaczany pisior
Avatar
Janosik / 14 kwietnia 2016 o 20:44
Ale nieprzyjemna facjata. Ojojoj!!!!
Avatar
Gość / 14 kwietnia 2016 o 20:39
Zawisza to pajac, ale sympatyzuje z PISem. Zrozumiałe, zę obecnie będzie zawsze - cokolwiek by się nie stało - niewinny.
Avatar
leon / 16 kwietnia 2016 o 00:47

Niesiołowski, Sikorski, Kamiński i Marcinkiewicz też byli LUDŹMI PiSu... i co POszołomie? I nic.... ;)

Avatar
Gość / 15 kwietnia 2016 o 17:07
Inny wyrok dla byłego posła pis byłby wielkim zaskoczeniem. Dobra zmiana.
Avatar
qwe / 15 kwietnia 2016 o 16:28

A odpieprzcie się już POyeby jedne od PiS-u! Zawisza nie ma z PiSem nic wspólnego, jeśli już to z Ruchem Narodowym (który zresztą się też od niego odcina). A w tej sprawie występuje jako biznesmen a nie polityk. I jest mu bliżej w metodach działania do ludzi PO niż do jakiejkolwiek innej partii...

Avatar
Gość / 15 kwietnia 2016 o 15:10
[quote name="Janosik" post="1319148" timestamp="1460659475"]

Ale nieprzyjemna facjata. Ojojoj!!!![/quote
Spojrzyj w lustro. Zdziwisz się, że tak mało, zbyt mało czasu przyglądałeś się sobie. I popadłeś w pychę. Tak, tak - to twoja gęba, niestety - to nie pomyłka.
Avatar
Gość / 15 kwietnia 2016 o 11:20
Pod panowaniem pisdni stałby się cud, gdyby sprawiedliwie osądzono i zawyrokowano przeciw pisdzielczym oszustom.
Avatar
Gość / 15 kwietnia 2016 o 10:16
A. Zawisza nic z ruchem narodowym ani narodowcami nie ma wspólnego. Nie jest ani członkiem partii ani żadnego stowarzyszenia. Przestańcie szkalować!
Avatar
marcin / 14 kwietnia 2016 o 23:16

PO RYJU ZAWISZY ARTURA WIDAĆ JAKA TO GNIDA


PO RYJU ZAWISZY ARTURA WIDAĆ JAKA TO GNIDA

Artur do dzieła,pozewik za zniesławienie myślę że już jest gotowy

Avatar
Gość / 14 kwietnia 2016 o 23:04
zawisza lze jak stary umaczany pisior
Avatar
Janosik / 14 kwietnia 2016 o 20:44
Ale nieprzyjemna facjata. Ojojoj!!!!
Avatar
Gość / 14 kwietnia 2016 o 20:39
Zawisza to pajac, ale sympatyzuje z PISem. Zrozumiałe, zę obecnie będzie zawsze - cokolwiek by się nie stało - niewinny.
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tragiczny wypadek w Biłgoraju. Przyjaciele proszą o wsparcie dla rodziny Pawła
galeria

Tragiczny wypadek w Biłgoraju. Przyjaciele proszą o wsparcie dla rodziny Pawła 0 2

Przyjaciele Pawła, który kilka dni temu zginął w tragicznym wypadku w Biłgoraju, proszą o wsparcie dla jego rodziny, dwóch synów: Kuby i Bartka.

MUNDIAL 2018. Polska gra z Senegalem. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie

MUNDIAL 2018. Polska gra z Senegalem. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie 0 0

MUNDIAL 2018 Finałowe odliczanie zakończone! Już dziś o godzinie 17 na stadionie Spartaka w Moskwie reprezentacja Polski zmierzy się z Senegalem

Bunt rolników przeciwko niskim cenom malin - tłumy na spotkaniu w Bobach. A politycy się kłócą
tylko u nas
galeria

Bunt rolników przeciwko niskim cenom malin - tłumy na spotkaniu w Bobach. A politycy się kłócą 0 5

W centrum malinowego zagłębia, podkraśnickich Bobach było wczoraj kilkuset rolników. Przejechał też wiceminister rolnictwa. Były zarzuty, postulaty i obietnice. Nie było zaś jednomyślności, co do tego czy w proteście przeciwko niskim cenom na skupie, powstrzymanie się od zbioru malin ma jakikolwiek sens.

Wstrząsająca napaść w Lubelskiem. Gwałcili chłopaka kijem baseballowym i kluczem do kół
film

Wstrząsająca napaść w Lubelskiem. Gwałcili chłopaka kijem baseballowym i kluczem do kół 0 11

Pobili, wywieźli do lasu i znów katowali. Prokuratura mówi o „szczególnym udręczeniu”. Sprawcy zostali już aresztowani

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 czerwca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 czerwca 2018 roku 0 0

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta 1 0

Świetna pierwsza połowa, ale z fatalną skutecznością. A w drugiej wielkie męczarnie. Anglia ostatecznie wygrała jednak z Tunezją 2:1 po dwóch golach Harry’ego Kane’a. Ta druga padła w doliczonym czasie gry,

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją 1 0

Centrum Kultury Filmowej Stylowy zostało wyróżnione za najlepsze wyniki frekwencyjne w rozpowszechnianiu filmów europejskich i światowych. Nie pierwszy raz CKF ma się czym chwalić

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne"

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne" 3 13

O 545 zł brutto mniej będzie zarabiał od 1 lipca marszałek województwa lubelskiego. To efekt rządowego rozporządzenia, którego celem było zmniejszenie zarobków samorządowców o 20 proc. Ale obniżka w przypadku naszego marszałka będzie niższa niż zakładał PiS

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić 13 5

Zmienione mają być zasady przyznawania mieszkań od miasta. Ratusz chce wpuścić do kolejki po lokal osoby o nieco wyższych dochodach. Sama kolejka rządziłaby się nieco innymi prawami niż obecnie. Osoby, które samowolnie zajęły inny lokal, trafiałyby na dalsze miejsca, przez co dłużej czekałyby na klucze

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach 1 2

MKS Perła Lublin nie zagra w fazie grupowej. Podopieczne Roberta Lisa do elity będą musiały przebijać się przez turniej kwalifikacyjny. Losowanie eliminacji jest zaplanowane na 27 czerwca.

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna 1 2

Jedna osoba trafiła do szpitala po wypadku w Czemiernikach (pow. radzyński).

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy 1 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy G Belgia nie bez problemów pokonała na stadionie w Soczi Panamę 3:0

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19 111 12

W poniedziałek podpisano trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe. Tym samym ekspresowe połączenie Lublina z Rzeszowem nabiera coraz bardziej realnych kształtów

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku"
20 czerwca 2018, 21:00

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 20 czerwca o godz. 21 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie analogowo zobaczymy film Ucieczka z Nowego Jorku.

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą 0 15

Będzie więcej kontroli owoców miękkich, w tym malin wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. To reakcja na fatalną dla producentów malin sytuację na rynku i niskie ceny skupu tych owoców, które są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!