wtorek, 30 maja 2017 r.

Lublin

Fiskus sięga do naszych kieszeni

Autor: (pap, jaxa)

Zamrożenie progów podatkowych, likwidacja większości ulg oraz opodatkowanie dochodów z oszczędności - to najdotkliwsze zmiany w przyjętym w piątek wieczorem przez rząd projekcie podatków na przyszły rok. Budżet zyska ok. 4 mld zł.

Nadal co prawda będziemy rozliczać się z osiągniętych dochodów według trzech dotychczasowych stawek - 19, 30, 40 proc. - ale zamrożeniu ulegną progi podatkowe. I to aż na dwa lata, czyli do roku 2003. Dla podatników oznacza to, że co roku coraz więcej z nich może znaleźć się w którejś z grup płacących wyższe podatki. Dlaczego? Nasze dochody będą rosły co roku o wskaźnik inflacji. Choć nie będziemy mogli kupić więcej towarów (bo ceny też pójdą w górę), to zapłacimy większy podatek, jeśli przekroczymy zamrożony próg podatkowy. Waloryzowana o wskaźnik inflacji w pierwszych trzech kwartałach ma być natomiast kwota wolna od podatku. W 2002 roku wzrośnie do 2.727,16 zł (w 2001 było 2.596 zł).
Nowością jest 20-proc. podatek od zysków z oszczędności. Obejmie on odsetki od lokat terminowych, rachunków a vista, odsetki i dyskonto od papierów emitowanych przez Skarb Państwa i obligacji komunalnych a także dochody z udziału w funduszach kapitałowych, w tym w funduszach inwestycyjnych. Wyjątek to fundusze emerytalne. Nowy podatek będzie pobierany u "źródła” czyli np. w bankach. Wprowadzony też ma być dwuprocentowy zryczałtowany podatek od kwot obrotu kapitałowego przekazywanych za granicę.

Rząd zdecydował się na likwidację dużej ulgi budowlanej oraz ulgi na oszczędzanie w kasie mieszkaniowej i na kupno działki pod budowę domu, jednak z zachowaniem do 2004 roku praw już nabytych. To znaczy, że jeśli inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku, to prawo do ulgi zostanie zachowane. - Jednocześnie zdecydowaliśmy się wprowadzić możliwość odpisywania od dochodów kosztów kredytu hipotecznego - mówi Marek Belka, wicepremier, minister finansów.
Gabinet Leszka Millera nie chce likwidacji ulg na wydatki ponoszone na zakup pomocy naukowych, programów komputerowych oraz wydawnictw fachowych bezpośrednio związanych z wykonywanym zawodem. - W tym przypadku skórka nie jest warta wyprawki - ocenia M. Belka.
Nadal będzie funkcjonowała ulga remontowa, ulga na dojazd dzieci do szkół, ulga na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe podatnika oraz ulga na kształcenie w szkołach wyższych.
Dzisiaj rządowy projekt zmian w podatkach ma trafić do Sejmu.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!