niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Fiskus sięga do naszych kieszeni

  Edytuj ten wpis
Autor: (pap, jaxa)

Zamrożenie progów podatkowych, likwidacja większości ulg oraz opodatkowanie dochodów z oszczędności - to najdotkliwsze zmiany w przyjętym w piątek wieczorem przez rząd projekcie podatków na przyszły rok. Budżet zyska ok. 4 mld zł.

Nadal co prawda będziemy rozliczać się z osiągniętych dochodów według trzech dotychczasowych stawek - 19, 30, 40 proc. - ale zamrożeniu ulegną progi podatkowe. I to aż na dwa lata, czyli do roku 2003. Dla podatników oznacza to, że co roku coraz więcej z nich może znaleźć się w którejś z grup płacących wyższe podatki. Dlaczego? Nasze dochody będą rosły co roku o wskaźnik inflacji. Choć nie będziemy mogli kupić więcej towarów (bo ceny też pójdą w górę), to zapłacimy większy podatek, jeśli przekroczymy zamrożony próg podatkowy. Waloryzowana o wskaźnik inflacji w pierwszych trzech kwartałach ma być natomiast kwota wolna od podatku. W 2002 roku wzrośnie do 2.727,16 zł (w 2001 było 2.596 zł).
Nowością jest 20-proc. podatek od zysków z oszczędności. Obejmie on odsetki od lokat terminowych, rachunków a vista, odsetki i dyskonto od papierów emitowanych przez Skarb Państwa i obligacji komunalnych a także dochody z udziału w funduszach kapitałowych, w tym w funduszach inwestycyjnych. Wyjątek to fundusze emerytalne. Nowy podatek będzie pobierany u "źródła” czyli np. w bankach. Wprowadzony też ma być dwuprocentowy zryczałtowany podatek od kwot obrotu kapitałowego przekazywanych za granicę.

Rząd zdecydował się na likwidację dużej ulgi budowlanej oraz ulgi na oszczędzanie w kasie mieszkaniowej i na kupno działki pod budowę domu, jednak z zachowaniem do 2004 roku praw już nabytych. To znaczy, że jeśli inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku, to prawo do ulgi zostanie zachowane. - Jednocześnie zdecydowaliśmy się wprowadzić możliwość odpisywania od dochodów kosztów kredytu hipotecznego - mówi Marek Belka, wicepremier, minister finansów.
Gabinet Leszka Millera nie chce likwidacji ulg na wydatki ponoszone na zakup pomocy naukowych, programów komputerowych oraz wydawnictw fachowych bezpośrednio związanych z wykonywanym zawodem. - W tym przypadku skórka nie jest warta wyprawki - ocenia M. Belka.
Nadal będzie funkcjonowała ulga remontowa, ulga na dojazd dzieci do szkół, ulga na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe podatnika oraz ulga na kształcenie w szkołach wyższych.
Dzisiaj rządowy projekt zmian w podatkach ma trafić do Sejmu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!