sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Fizycy z UMCS organizują konferencję jądrową

  Edytuj ten wpis

Czy powinniśmy bać się budowy elektrowni atomowej w naszym regionie? A może energetyka jądrowa to szansa na tańszy prąd?

- O to wszystko będziesz mógł jutro spytać naukowców z całego kraju.

Koło Naukowe Studentów Fizyki UMCS przygotowuje interesującą konferencję naukową w ramach Dnia Energetyki Jądrowej.

- Zaprosiliśmy najlepszych specjalistów z naszego uniwersytetu, a także z Instytutu Energii Atomowej w Świerku, żeby opowiedzieli mieszkańcom Lublina o energetyce jądrowej - tłumaczy Łukasz Kamiński, jeden z organizatorów. - I to w przystępny sposób. Żeby każdy zrozumiał.

- W Polsce od dawna mówi się o energetyce jądrowej i o planach budowy elektrowni atomowej. Ale tak naprawdę, ludzie niewiele o tym wiedzą - wyjaśnia Kamiński. - Chcemy to zmienić. Zaproszeni eksperci postarają się opowiedzieć, czy budowa takiej elektrowni jest opłacalna, czy ucierpi na tym środowisko, czy wreszcie to jest bezpieczne dla ludzi.

Wielu osobom energetyka jądrowa od razu kojarzy się z katastrofą w Czarnobylu.

- To stereotyp chętnie wykorzystywany przez przeciwników takiego rodzaju pozyskiwania energii - mówi Kamiński. - Nasi goście opowiedzą o innych aspektach tego problemu. Choć, oczywiście, o Czarnobyl też każdy będzie mógł zapytać.

Bo Dzień Energetyki Jądrowej to nie tylko wykłady. W planach jest także zwiedzanie pracowni jądrowej, pokaz programu komputerowego symulującego pracę elektrowni jądrowej, konkurs z nagrodami dla uczniów lubelskich szkół. - Zapraszamy wszystkich mieszkańców Lublina i okolic, zarówno dorosłych, jak i dzieci - zachęca Kamiński.

Konferencja odbędzie się w Auli Fizyki im. St. Ziemeckiego, na I piętrze Instytutu Fizyki UMCS (wejście od ulicy I. Radziszewskiego). Początek o godz. 10.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: knsf.umcs.lublin.pl.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!