czwartek, 25 maja 2017 r.

Lublin

Gada jak trolejbus

Dodano: 30 grudnia 2007, 19:14
Autor: Dominik Smaga

Pasażerowie dowiedzą się z głośników, na którym przystanku zatrzymał się pojazd. A później - gdzie będzie następny przystanek.

- Ile to będzie kosztować? Nie mogę powiedzieć, bo jeszcze negocjujemy cenę z producentem systemu - mówi Stanisław Wojnarowicz, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. - Urządzenia chcemy zamontować w pierwszych tygodniach stycznia - dodaje.
Elektroniczny system zapowiedzi głosowych ma się pojawić w trzech niskopodłgowych trolejbusach Solarisa, które od niespełna tygodnia kursują po Lublinie. Dwa z tych pojazdów złożyli w zajezdni sami mechanicy MPK. Trzeci trafił do naszego miasta na testy i najprawdopodobniej już na stałe zamieszka na Helenowie. - W taki system zostanie wyposażony też czwarty trolejbus marki Solaris, który wiosną pojawi się w Lublinie. Takie urządzenia będą także zamontowane w dwudziestu nowych autobusach, na których zakup ogłosiliśmy już przetarg - dodaje Wojnarowicz.
MPK rozważa też zamontowanie systemu zapowiedzi w części swoich starych autobusów. Ale wiadomo już, że ludzkim głosem przemówi zaledwie ok. 20 starych pojazdów. Bo tylko tyle ma instalację z głośnikami. W niektórych zamontowane są tylko atrapy głośników, a w pamiętających lata 80. wysokopodłogowych jelczach i ikarusach nie ma nawet atrap.
Urządzenia sterujące systemem mają współdziałać z wewnętrznym wyświetlaczem. Wraz z pojawieniem się na nim napisu, z głośników popłynie odpowiedni komunikat: będzie to najpierw nazwa najbliższego przystanku i zapowiedź następnego. Pasażerowie będą informowani już o nowych nazwach przystanków, które powinny ułatwić orientację. Nowe nazwy na naklejkach, które będą umieszczane na przystankowych słupkach i wiatach tak, by były widoczne z wnętrza pojazdu.

Nie pierwszy raz

Ponad dwa lata temu MPK testowało podobne urządzenia, które działały w oparciu o dane o odległości między przystankami. Tamten system nie sprawdził się, bo elektronika "myliła” ulice.
Czytaj więcej o:
ulo
am
Janek
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

ulo
ulo (31 grudnia 2007 o 11:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wszysto fajnie tyle że w europie to norma i nie jest to żadna nowinka tylko codzienność
Rozwiń
am
am (31 grudnia 2007 o 10:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
moze lepiej oczyscic okna w autobusach i wystarczy?
Rozwiń
Janek
Janek (31 grudnia 2007 o 09:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Burakiem i to typowo opasowym to Ty jesteś .Pomyśl najpierw zanim zaczniesz ublizać ludziom którzy pracują w tej firmie.Internet ma to do siebie że takie ćwoki mogą w miarę anonimowo wyładować swoje frustracje.To nie wina MPK że masz szare i nieciekawe życie.
Rozwiń
zatroskany
zatroskany (31 grudnia 2007 o 07:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no nareszcie. solarisy beda krzewic postep i cywilizacje w lubelskim jakze burackim zakladzie komunikacyjnym.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24