sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Galeria Centrum nie będzie wyburzona? Specjaliści chcą chronić budynek

  Edytuj ten wpis
Autor: (jsz)

Dawną Galerię Centrum należy chronić – uznali lubelscy architekci i urbaniści. Podkreślają jednak, że nie oznacza to automatycznego sprzeciwu wobec jakichkolwiek zmian. Przebudowa gmachu nie jest więc zagrożona.

Nad przyszłością popularnego "pedetu” debatowała miejska komisja ds. opracowania listy dóbr kultury współczesnej. To grupa złożona z architektów, urbanistów i historyków sztuki. Ma przygotować wykaz budynków, które ze względu na swoją architekturę, zasługują na ochronę. Lista będzie wskazówką dla prezydenta Lublina. Pomoże również w pracach nad planami zagospodarowania przestrzennego.

– Głosowaliśmy nad propozycjami do wstępnej listy. Trafił na nią m.in. budynek Galerii Centrum – mówi Dariusz Kopciowski, członek komisji i zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. – Dyskusje będą trwały, bo propozycje wymagają weryfikacji. Finalną wersję listy poznamy w połowie grudnia.

Właściciel "pedetu”, spółka CDI planuje wyburzyć gmach i postawić w jego miejscu Pasaż Victoria, nową galerię handlową. Inwestor pokazał już wstępny projekt.

Pasaż Victoria - wizualizacje

Autorem projektu jest krakowski architekt, Krzysztof Ingarden. Jego koncepcja zakłada, że zbudowany w latach 60. XX wieku gmach Galerii Centrum zniknie z powierzchni ziemi. Opinia komisji może utrudnić realizację tych planów. Nie oznacza jednak, że "pedet” ma być zachowany w niezmienionym kształcie.

– Nowe formy powinny zostać wkomponowane w istniejącą architekturę – mówi Maria Balawajder – Kantor, architekt zasiadająca w miejskiej komisji. – To jest nasza wstępna propozycja. Trzeba szanować, to co zostawili nam poprzednicy. Nie jest to prostym zadaniem, ale rzecz nie polega na wdrażaniu najłatwiejszych rozwiązań. Dotychczasowe realizacje projektanta i inwestora wskazują, że jest w stanie sprostać najtrudniejszym wyzwaniom.

Teraz urbaniści czekają na nową koncepcję inwestora. – W tej chwili trudno mi dokładnie ocenić, jaka ma być przyszłość "pedetu” – mówi Jadwiga Jamiołkowska, urbanistka i członek miejskiej komisji. – Musimy się wstrzymać do czasu, aż właściciel przedstawi szczegółowe rozwiązania.

Rozstrzygnięcia zapadną przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Urząd miasta zdecyduje wówczas, na co pozwoli inwestorowi. Może się przy tym posiłkować opinią komisji. Konieczna będzie również zgoda Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Karrr
Karrr
Lublinianin
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Karrr
Karrr (23 października 2010 o 21:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O KUR..!! To jest po prostu żałosne!! Ta cała Galeria Centrum wygląda jak jakiś szwabski bunkier ,w którym nawet żadnych sklepów na poziomie nie ma!! Czego oni chcą w końcu średniowiecza w naszym mieście czy XXI wieku.Ci wszyscy nasi architekci i inni mają po prostu kompleksy i nie znają się na niczym!!!! .... Dawny "Pedet"- zabytek! hah kur.. też coś !?
Rozwiń
Karrr
Karrr (23 października 2010 o 20:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O KUR..!! To jest po prostu żałosne!! Ta cała Galeria Centrum wygląda jak jakiś szwabski bunkier ,w którym nawet żadnych sklepów na poziomie nie ma!! Czego oni chcą w końcu średniowiecza w naszym mieście czy XXI wieku.Ci wszyscy nasi architekci i inni mają po prostu kompleksy i nie znają się na niczym!!!! .... Dawny "Pedet"- zabytek! hah kur.. też coś !?
Rozwiń
Lublinianin
Lublinianin (22 października 2010 o 22:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co za głąby siedzą w tej komisji! JAKI TO ZABYTEK? To może i Teatr w Budowie zostawić jako "trwałą ruinę"? Bo szkoda by się zmarnował...!!! Ileż wreszcie będziemy czekali na rozwój Lublina? CZY KAŻDY POMYSŁ MUSI BYĆ TORPEDOWANY!!!??? Czy na prawdę MY - ludzie XXI wieku - nie jesteśmy w stanie niczego stworzyć dla przyszłych pokoleń? Czy zawsze będzie żywy ŹLE POJMOWANY "kult przeszłości"? Skoro ten budynek jest tak cenny to POSTULUJĘ PRZENIEŚĆ OBECNY GMACH GALERII CENTRUM DO SKANSENU!!!!!!!!
Rozwiń
kretyn
kretyn (21 października 2010 o 23:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
takie pierd...enie, nie dostali doli to i sie dopominaja, banda pazernych pajacy. kurnia perełkę architektoniczna se zanleźli... brak słów...
Rozwiń
piotr
piotr (21 października 2010 o 21:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='lublinianin' date='21 październik 2010 - 19:05 ' timestamp='1287680735' post='365731']
zastanawiam sie co za idioci chcą chronić ten budynek,
a może jescz ebędą chcieli chronić mój kibel drewniany? tak zwany sracz,
miasto jak ma byc ladne to niech chociaz pozbeda sie tego smiecia, albo tworzymy miasto z klimatem starodawnym, albo nie tworzymy wczale, komunistyczne blokowiska i inne pawilony moga stac gdzies indziej a nie w centrum, szpecic stare miasto,
ja bym wolal aby odbudowano FARĘ oraz WIEZE CIŚNIEN na pl. wolnosci
cos co jest piekne dla oka a nie robic kampani wyborczej na beznadziejnym budynku, tak samo astoria. rozumieim kamieniczki na ktorych są rześbione elewacjie, to chociaz jest ladne do fotografii, u nas to towarzycho powinni odeslac na emeryture, bo tylko marnuja czas, i przeszkadzaja w tworzeniu pieknego miasta.

wolalbym aby juz stanela tam kamieniczka ktora byla przed wojna.


jedyne co przychodzi na mysl to obrzydzenie tymi pseudo architektami. przepraszam ale tak mi sie kojarzy sposob uprawiania sztuki przez nich
[/quote]

A kim Ty jesteś?
Pewnie "arhitektem" a może "rześbiarzem"?
Aż oczy łzawią, kiedy się czyta ten post, ignorancja bije po oczach. Gmach dawnego "pedetu" czy Astorii to jedne z bardziej udanych modernistycznych budowli po tej stronie Wisły i należy je chronić. Pomyślcie, co by było, gdyby renesansowi twórcy niszczyli gotyckie budowle zastępując je renesansowymi. Z kolei renesansowe rezydencje i kościoły byłyby burzone by zrobić miejsce aktualnie modnym barokowym, itd. Doszłoby do tego, że zabytki, którymi się szczycimy i które podziwiamy moglibyśmy oglądać jedynie na obrazkach w książkach.
Ile razy trzeba powtarzać, że modernistyczne, czy nawet socrealistyczne założenia i budowle(np Plac Zamkowy, Racławicka Dzielnica Mieszkaniowa) nie są mniej wartościowe od zabudowy Starego Miasta, czy Krakowskiego Przedmieścia. Tymczasem budowle w tym stylu są bezmyślnie niszczone, ciekawe rozwiązania architektoniczne i dopracowane detale zastępowane są banałem i plastikiem.
Proponowane odbudowa fary czy hotelu Victoria to jakaś pomyłka. Zwracam uwagę, że budynek dawnej GC jest umiejętnie wkomponowany w otoczenie, w przeciwieństwie do proponowanego Pasażu Victoria, który jest gwałtem na tkance miasta.
Nie wspominam już o ekonomicznych argumentach, które podważają sens powstania kolejnej galerii handlowej.
Dziwi mnie również milcząca akceptacja totalnej porażki jak np C. H. "Lublin Plaza" czy zbliżającej się ARKAtastrofy w bezpośrednim sąsiedztwie starówki.wolalbym aby juz stanela tam kamieniczka ktora byla przed wojna.


ja bym wolał żeby nie było wojny... Czy to ma jakieś znaczenie?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!