poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Galeria Centrum zniknie z centrum miasta

  Edytuj ten wpis
Autor: Dominik Smaga

Szary i kanciasty gmach Galerii Centrum pozostanie najwyżej na widokówkach. W jego miejscu stanie nowa kamienica

nawiązująca do tej z czasów przedwojennych. Wewnątrz znajdą się sklepy, biura i restauracje.

Takie plany ma warszawska spółka Centrum Development & Investments (CDI), właściciel sieci sklepów z logo Galeria Centrum.

Firma opracowuje właśnie koncepcję nowego centrum handlowego, które ma powstać w miejscu peerelowskiego Powszechnego Domu Twarowego "Sezam”. Nowy budynek stałby w jednej linii z kościołem oo. Kapucynów i ciągnąłby się wzdłuż ul. Kapucyńskiej aż pod sam gmach Teatru im. Osterwy.

- Chcemy odtworzyć gabaryty hotelu Victoria, który niegdyś stał w tym miejscu i został zburzony na początku II wojny światowej - mówi architekt Krzysztof Ingarden, twórca koncepcji. Budynek nie byłby wierną kopią hotelu, miałby za to bardzo mocno do niego nawiązywać, m.in. poprzez zaokrąglony narożnik. Taki sam, jak w hotelu Europa i pobliskiej kamienicy, w której mieści się salon komórkowej sieci Orange.

Budynek będzie miał jedną kondygnację podziemną na całej swej powierzchni i trzy kondygnacje naziemne. Pod ziemią, na parterze i częściowo również na I piętrze, znajdą się sklepy i garaże. Wyżej ulokowane będą biura i restauracje. - Bliżej ul. Narutowicza będzie jeszcze trzecie piętro, stworzone po to, by zrównać nowy gmach z wyższym od niego teatrem - dodaje Ingarden.

Architekci długo przygotowywali się do projektowania tego gmachu, m.in. wertując dokumentację w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków. Twórcy koncepcji szukali dokumentów i zdjęć mówiących o tym, jak ten teren wyglądał przed wojną.

Niedawno inwestor spotkał się też z władzami miasta. Nieoficjalnie wiadomo, że w najbliższym czasie spółka ma wystąpić do Urzędu Miasta o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. - Na razie jeszcze taki wniosek nie wpłynął - informuje Jacek Gurbiel, dyrektor Wydziału Architektury, Budownictwa i Urbanistyki w Urzędzie Miasta.

- Mamy ogólne plany inwestycji w Lublinie. Nie ma jeszcze wizualizacji, jest wstępna koncepcja, na razie się przygotowujemy i na tym etapie nie chcę nic mówić o tym przedsięwzięciu - mówi Agata Mikołajczak, rzecznik CDI.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
alka
Fang
kobra
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

alka
alka (9 października 2008 o 16:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie !!!!!!! czytajcie !!!!~!! to mają być GARAZE a nie parkingi........................
Rozwiń
Fang
Fang (8 października 2008 o 16:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Faktycznie mająca powstać kamienica to "rewelacja".Powinna być odbudowana wiernie to może znajdzie się też i były właściciel który będzie wyciągać po to rękę.Natomiast mam wątpliwości czy pod takim budynkiem w centrum miasta powinna być tylko jedna kondygnacja a nie np.trzy z przeznaczeniem na parking.No cóż tak się myśli wtedy gdy kupowało się te obiekty tanio, bo chyba po cenie gruntu.
Rozwiń
kobra
kobra (8 października 2008 o 13:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja proponuję, żeby zburzyć w Lublinie wszystko co po wojnie postawili, żeby wyglądał tak jak przed wojną. Wszystkie miasta idą do przodu a Lublin jak zwykle......
Rozwiń
siwy z Cici
siwy z Cici (8 października 2008 o 12:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
najciekafszy wontek jaki zaówarzyłem w tym artykule:

"Taki sam, jak w hotelu Europa i pobliskiej kamienicy, w której mieści się salon komórkowej sieci Orange."
Nie mam oranża ale hyba se kópie!
Rozwiń
siwy z Cici
siwy z Cici (8 października 2008 o 12:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jurz siem zmartfiłem, nobo jak w Ciciborze niedaj Boże
zechcom pżedwojenne stany pszywrucić
to Nasz Sklepik zaorajom. I to razem z Naszom Altanką!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!