sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Gazem po kieszeni

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 września 2005, 18:39

Od 1 października ceny za gaz idą w górę. Roczny koszt ogrzewania domu wzrośnie nawet o 150 zł. To już trzecia podwyżka w tym roku.
Jeszcze nie wszyscy zdążyli ochłonąć po lipcowym wzroście cen za gaz, a tu znowu muszą przeżywać cenowy szok.

Ceny paliw gazowych sprzedawanych przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA od października wzrosną o 7,5 proc. Powodem jest podwyżka cen gazu na świecie.
– To jednak wcale nie oznacza, że rachunki wzrosną dokładnie o tyle – przekonuje Bolesław Staniszewski, dyrektor Zakładu Gazowniczego w Lublinie, zdecydowanie największego dostawcy w naszym regionie. Lubelski zakład należy do Karpackiej Spółki Gazownictwa w Tarnowie. – My wprowadzimy ceny ustalone przez centralę spółki.
Nowy taryfikator jest już znany. – Z naszych obliczeń wynika, że średni wzrost cen dla klientów indywidualnych wyniesie 4,5 proc. – mówi Tomasz Żak, rzecznik spółki. – Przeprowadziliśmy symulację cenową. Jeśli ktoś na gazie tylko gotuje, wtedy zapłaci rocznie 8 zł więcej. Konsumenci, którzy dodatkowo podgrzewają wodę, muszą się przygotować na roczną podwyżkę o ok. 40 zł.
Wzrost cen dotknie najbardziej tych, którzy gazem ogrzewają mieszkania albo domy. – Tacy klienci mogą zapłacić nawet 150 zł rocznie więcej – przewiduje Żak. Tylko na obszarze dawnego województwa lubelskiego dotyczy to ponad 40 tysięcy ludzi.
To jedna piąta wszystkich klientów indywidualnych lubelskiego ZG. – Razem obsługujemy ponad 200 tys. odbiorców – mówi dyrektor Staniszewski. – Niestety, podwyżka obejmie wszystkich.
– To nie zależy od nas – odpowiada Tomasz Żak z KSG. – Musimy zareagować na wzrost cen paliw sprzedawanych przez PGNiG. Chcę uspokoić wszystkich, że abonament i inne dodatkowe opłaty nie będą większe.
Na niewiele się to jednak zda, skoro kolejna podwyżka cen gazu może nastąpić już w styczniu. Taryfikator obowiązujący
od 1 października jest przewidziany tylko do końca roku.
Miłosz Bednarczyk
TAK ZDROŻEJE GAZ
• średnie zużycie: 150 m3 rocznie – podwyżka o 67 groszy miesięcznie
• średnie zużycie: 800 m3 rocznie – podwyżka o 3,45 zł miesięcznie
• średnie zużycie: 2500 m3 rocznie – podwyżka o 10,42 zł miesięcznie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!