Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 listopada 2016 r.
14:28

Gdzie jest strażnik miejski? Miasto zapłaci za nowy system namierzania patroli

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
10 16 A A
Straż Miejska w Lublinie (fot. Jacek Świerczyński / archiwum)
Straż Miejska w Lublinie (fot. Jacek Świerczyński / archiwum)

Gdzie znajduje się strażnik, gdzie był wcześniej, jak szybko szedł, gdzie się zatrzymał i jak długo stał. Wszystko będzie widać na mapie nowego systemu namierzania patroli, który zamierza sfinansować miasto.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Urządzeń lokalizujących patrole Straż Miejska zaczęła używać już w roku 2009. – To były osobne nadajniki analogowe – mówi Robert Gogola, rzecznik lubelskiej straży. Od tamtej pory technika mocno się rozwinęła.

Dwa lata temu komenda zaopatrzyła się w nowe radiostacje z wbudowanym modułem GPS. Namierza on radiowozy, jak i funkcjonariuszy patrolujących miasto na piechotę lub na rowerach. System działa, ale bywa zawodny. – Często się zawiesza, patrole nakładają się na siebie, trzeba ręcznie odświeżać lokalizację patroli – wylicza Gogola.

Na nowy system prezydent Lublina zamierza wyłożyć 30 tys. zł. Nie będzie to wymagało wymiany radiostacji, a korzyści ma być sporo.

– Będziemy mogli na bieżąco śledzić lokalizację patroli – mówi rzecznik. Na mapie dostępne będą informacje o przebytej przez mundurowych trasie, prędkości przemieszczania się i wszelkich postojach. Precyzja namierzania będzie taka jak teraz. – Przy dobrej pogodzie i bez przeszkód terenowych lokalizacja podawana jest z dokładnością od 1 do 3 metrów. W terenie gęsto zabudowanym i przy wysokich budynkach będzie to w praktyce do 10 metrów.

Dostęp do takich danych będzie mieć dyżurny Straży Miejskiej oraz dyżurny Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Do systemu będzie można podłączać, w razie potrzeby, także inne pojazdy.

Obecnie w jednym czasie po mieście krąży przeciętnie 14 patroli na jednej zmianie.

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
maruda / 14 listopada 2016 o 07:47
Ciekawe czy ktos z was chciałby pracować w takich warunkach. Robi się to bo wydział kontroli nie ma co robić i brak argumentu aby uwalić strażnika za byle co. To pewne że całość zostanie ubrana w piękne stwierdzenia jak bezpieczeństwo, szybkość reagowania, lepsze zarządzanie. A tak naprawdę to wszystko jest skierowane przeciwko ludziom i wzrośnie ilość postępowań za byle co. I to wszystko z pieniędzy podatników.
Avatar
Leonard / 13 listopada 2016 o 12:05
A po co to komendancie ? Raz, że szkoda pieniędzy, dwa, że to żenujące. Potem na odprawie komendant powie - stażnik X nie dostanie podwyżki, bo siedział w kiblu 7 minut zamiast 5.
Avatar
Zez / 13 listopada 2016 o 10:44
Technicznie jest to możliwe i zależy od tego, w jakie czujniki cyfrowe, władze miasta wyposażą tych osobników. Problem to jest istotny, ponieważ pozwoli służbom logistycznym, na bieżąco zamawiać odpowiednie ilości papieru toaletowego, nie powodując przy tym nadmiernych zapasów magazynowych.
Avatar
Gość / 13 listopada 2016 o 10:07
A czy kupę zrobił na rzadko czy na gęsto, to też zarejestruje ten system?
Avatar
sksk / 12 listopada 2016 o 21:16
Jaki Żuk?, kolega Twój czy taki robak w supermarkecie. Nie czaję o co Ci chodzi.?.
Avatar
Nie jestem robotem / 12 listopada 2016 o 21:04
ale porażka żeby komendant musiał kontrolowac starych chłopów aby pracowali w godziniach pracy. Wypi...dolić kilku dla przykładu i dyscyplina wróci szybko.
Avatar
Gość / 12 listopada 2016 o 19:54
Straż Miejska powinna być dawno zlikwidowana szkoda kasy na te formacje 30 tyś wydać na pierdo
Avatar
Gość / 12 listopada 2016 o 19:24
Nie jestem za utrzymaniem tej formacji. Ale LUDZIE!!!! opanujcie się. Co to się wyprawia. Inwigilacja pracowników na szeroką skalę. Pozakładajcie jeszcze takie nadajniki pracownikom w supermarketach, żeby wiedzieć czy się nie schował gdzieś za regałem z bułkami i nie ściemnia. Chory kraj i rządy. ŻUK do wywalenia.
Avatar
Gość / 12 listopada 2016 o 17:43
I nie dadzą posiedzieć chłopakom. Co za kraj
Avatar
Gość / 12 listopada 2016 o 16:28
Szanowna Straży Miejska - Po co Wam ten system namierzania ? Czy boicie się , że ktoś się zgubi ??? I ze służby nie wróci ? Systemy wspomagające pracę-służbę trzeba kupować ale takie co przynoszą wymierne efekty. Kupować dla samego kupowania - to MARNOTRASTWO. Pozdrawiam.
Avatar
maruda / 14 listopada 2016 o 07:47
Ciekawe czy ktos z was chciałby pracować w takich warunkach. Robi się to bo wydział kontroli nie ma co robić i brak argumentu aby uwalić strażnika za byle co. To pewne że całość zostanie ubrana w piękne stwierdzenia jak bezpieczeństwo, szybkość reagowania, lepsze zarządzanie. A tak naprawdę to wszystko jest skierowane przeciwko ludziom i wzrośnie ilość postępowań za byle co. I to wszystko z pieniędzy podatników.
Avatar
Leonard / 13 listopada 2016 o 12:05
A po co to komendancie ? Raz, że szkoda pieniędzy, dwa, że to żenujące. Potem na odprawie komendant powie - stażnik X nie dostanie podwyżki, bo siedział w kiblu 7 minut zamiast 5.
Avatar
Zez / 13 listopada 2016 o 10:44
Technicznie jest to możliwe i zależy od tego, w jakie czujniki cyfrowe, władze miasta wyposażą tych osobników. Problem to jest istotny, ponieważ pozwoli służbom logistycznym, na bieżąco zamawiać odpowiednie ilości papieru toaletowego, nie powodując przy tym nadmiernych zapasów magazynowych.
Avatar
Gość / 13 listopada 2016 o 10:07
A czy kupę zrobił na rzadko czy na gęsto, to też zarejestruje ten system?
Avatar
sksk / 12 listopada 2016 o 21:16
Jaki Żuk?, kolega Twój czy taki robak w supermarkecie. Nie czaję o co Ci chodzi.?.
Avatar
Nie jestem robotem / 12 listopada 2016 o 21:04
ale porażka żeby komendant musiał kontrolowac starych chłopów aby pracowali w godziniach pracy. Wypi...dolić kilku dla przykładu i dyscyplina wróci szybko.
Avatar
Gość / 12 listopada 2016 o 19:54
Straż Miejska powinna być dawno zlikwidowana szkoda kasy na te formacje 30 tyś wydać na pierdo
Avatar
Gość / 12 listopada 2016 o 19:24
Nie jestem za utrzymaniem tej formacji. Ale LUDZIE!!!! opanujcie się. Co to się wyprawia. Inwigilacja pracowników na szeroką skalę. Pozakładajcie jeszcze takie nadajniki pracownikom w supermarketach, żeby wiedzieć czy się nie schował gdzieś za regałem z bułkami i nie ściemnia. Chory kraj i rządy. ŻUK do wywalenia.
Avatar
Gość / 12 listopada 2016 o 17:43
I nie dadzą posiedzieć chłopakom. Co za kraj
Avatar
Gość / 12 listopada 2016 o 16:28
Szanowna Straży Miejska - Po co Wam ten system namierzania ? Czy boicie się , że ktoś się zgubi ??? I ze służby nie wróci ? Systemy wspomagające pracę-służbę trzeba kupować ale takie co przynoszą wymierne efekty. Kupować dla samego kupowania - to MARNOTRASTWO. Pozdrawiam.
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje 35 0

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 17 14

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 0 1

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 4 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 1 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 10 5

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 28 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 1

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 1 2

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej 0 7

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna uległ na wyjeździe drużynie Puszczy Niepołomice 0:2 i na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu mocno skomplikował sobie szansę na zachowanie miejsca na zapleczu Lotto Ekstraklasy

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 5 0

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra