poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Gdzie mają być domki dla kotów i budki dla ptaków? Ratusz pyta mieszkańców

Dodano: 21 lutego 2016, 15:45
Autor: Dominik Smaga

O to, gdzie zamontować domki dla kotów i budki lęgowe dla ptaków pyta Ratusz mieszkańców miasta. Na sugestie czeka do 11 marca, potem zabierze się za zakupy. Ptaki można zaprosić nawet... na swoją prywatną posesję

Domków dla kotów ma być 54, bo tyle przewiduje jeden ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego. Na zakup budek przewidziano 38 tys. zł, a Ratusz liczy na to, że taki zakup nieco wyciszy sąsiedzkie konflikty między tymi, co opiekują się bezpańskimi zwierzakami na osiedlach, a tymi, którym nie bardzo podoba się obecność kotów w piwnicach bloków. Przy każdym kocim domku stanąć ma tabliczka z informacją o tym, jak należy dokarmiać wolno żyjące futrzaki.

– Apelujemy do mieszkańców o zgłaszanie liczby kotów wolno żyjących na obszarze poszczególnych dzielnic – zachęca Olga Mazurek z Urzędu Miasta. W zgłoszeniu należy wskazać miejsce, w których zbierają się koty. Propozycje będą zbierane do 11 marca i można je słać na adres mailowy miastodom@lublin.eu. Później miasto przydzieli każdej z dzielnic potrzebną liczbę domków.

Nie tylko kotom miasto zafunduje mieszkania, skorzystać mają również ptaki. Ratusz ma kupić różne rodzaje budek lęgowych. Jedne będą przeznaczone dla jerzyków, a inne dla drobnego ptactwa, jak np. wróble, muchołówki czy sikory. Każdy ma szansę zaproponować miejsca, gdzie takie budki powinny zawisnąć. Do 11 marca można słać maile na wspomniany adres, o tydzień dłużej zgłoszenia będą przyjmować rady dzielnic.

– Można wskazywać zarówno grunty miejskie, spółdzielcze, jak i prywatne posesje – mówi Mazurek. Wszystkie propozycje mają być później zweryfikowane przez rady dzielnic. – Chodzi o to, żeby były to miejsca dostępne dla ptaków i żeby zapewnione było dojście dla pracownika naszego Wydziału Ochrony Środowiska – wyjaśnia. Ważne jest też to, by budki lęgowe nie były rozmieszczone zbyt blisko siebie, bo wtedy ptaki mogą nie chcieć się w nich zagnieździć.

Po takim rozeznaniu miasto ostatecznie oceni ilu i jakich budek potrzebuje. Na taki zakup miasto ma w tym roku 3 tys. zł, czyli o tysiąc więcej niż w zeszłym roku, kiedy to pieniędzy wystarczyło aż na 90 budek, w tym 15 dla jerzyków. Zawisły m.in. przy ul. Koncertowej 9, Pogodnej 25, czy też al. Warszawskiej 47. Zakup budek lęgowych finansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dodajmy, że pod koniec zeszłego roku w wąwozie na Kalinowszczyźnie zbudowana została przez miasto wieża dla jerzyków. To zadanie było finansowane z budżetu obywatelskiego.

Czytaj więcej o: Lublin zwierzęta
Gość
Gość
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 lutego 2016 o 11:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie rozumiem po co domki dla kotów! Skąd one się biorą? Ludzie najpierw biorą kota do domu, a potem wyrzucają. Należy pamiętać że to dzikie koty zjadają ptaki i przez to jest ich coraz mniej. Trzeba więc ograniczyć populację dzikich kotów, a domowe siedzą w domu. Sprawę tą trzeba poważnie rozważyć i nie zwiększać im warunków do dalszego rozmnażania.
Rozwiń
Gość
Gość (22 lutego 2016 o 15:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
na Kustronia 6 i 4 było po 15 gniazd jaskółek na kazdym od strony połud-wszch. ale po remontach się wyniosły ale duzo ich fruwa nad Bystrzycą między Tatarami a Kalinowszczyzną. Albo pierwsze wieżowce od strony tatar czy Kaliny od strony Bystrzycy
Rozwiń
Gość
Gość (22 lutego 2016 o 00:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zapraszamy na Bronowice tyle ptasich ulic sokola puchacza sowia jastrzębia miejsce się znajdzie. tylko nie szpaki
Rozwiń
Gość
Gość (21 lutego 2016 o 15:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Górki Czechowskie były by dobre. O kurcze zapomniałem, sprzedane.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!